שתף קטע נבחר

האמריקנים: בעד התנתקות, אך רק על פי חזון בוש

בתגובה לידיעה כי שרון מתכוון לפנות התנחלויות ברצועה אומרת ארצות הברית כי אי אפשר לבודד את הצעד הזה, "אלא יש לבחון אותו בהקשר של ההצהרות האחרות וההתחייבויות של ממשלת ישראל לנשיא בוש". עם זאת אמר דובר הבית הלבן: "זה מעודד לשמוע שישראל שוקלת צעדים נועזים להפחתת המתח בין ישראלים לפלסטינים"

הממשל האמריקני תומך בתוכנית ההתנתקות של שרון, כל עוד היא אינה מפריעה ל"מפת הדרכים" ולחזון הנשיא בוש על שתי מדינות. דובר הבית הלבן, סקוט מק'ללן, הגיב הערב (יום ב') לתוכנית שהציג ראש הממשלה שרון לפיה יפונו התנחלויות מרצועת עזה. לדבריו, "זה מעודד לשמוע שישראל שוקלת צעדים נועזים להפחתת המתח בין ישראלים לפלסטינים".

 

 

בשיחות בין גורמים אמריקנים וישראלים באחרונה, לרבות בפגישת ראש לשכת שרון, דב וייסגלס, עם היועצת לביטחון לאומי קונדוליסה רייס, שהיתה בוושינגטון, הבהירו האמריקנים שהם אינם תולים תקוות בקידום מפת הדרכים כיום, בגלל הצד הפלסטיני, אבל הם יתנגדו למהלכים ישראלים, שיסתמו את הגולל על הסיכוי לכונן מדינה פלסטינית בעתיד.

 

פירוש הדבר שהאמריקנים תומכים בהורדת ישובים, ופתיחת צירי תנועה לפלסטינים, כולל פינוי ההתנחלויות ברצועת עזה, אבל מתנגדים לחדירה ישראלית לתוך שטחים פלסטינים, במסגרת תוואי גדר הבטחון, או היערכות בטחונית מחודשת.

 

נושא ההתנתקות היה הנושא המרכזי בפגישה של וייסגלס ורייס לפני שבועים, והוא צפוי לעמוד במרכז הפגישה המתוכננת של ראש הממשלה שרון, עם הנשיא בוש בוושינגטון.

 

גם דובר משרד החוץ האמריקני ריצ'רד באוצ'ר, שנשאל הערב על הצהרת שרון, אמר: "עמדתנו היא לבחון את זה בהקשר של ההצהרות האחרות וההתחייבויות של ממשלת ישראל לנשיא בוש, מחוייבות של שני הצדדים לחזון הנשיא של התקדמות לקראת פתרון של שתי מדינות", ציין הדובר האמריקני והוסיף כי "ממשלת ישראל מחוייבת למפת הדרכים, להורדת מאחזים, לסיים את פעילות ההתנחלות ולהתקדם לקראת משא ומתן על הסדרי הקבע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
"שההתנתקות לא תפריע למפת הדרכים". הנשיא בוש
צילום: איי פי
צילום: איי פי
ראש הממשלה היום בכנסת. האמריקנים מעודדים
צילום: איי פי
מומלצים