שתף קטע נבחר

השר שלום ב-ynet: יישום תוכנית שרון יפיל הממשלה

שר החוץ יוצא בצורה תקיפה נגד יישום "תוכנית ההתנתקות" של שרון, שכוללת פינוי 17 התנחלויות בעזה. "אין ספק שיישום התוכנית יביא להפלת הממשלה בהרכבה הנוכחי", אמר השר שלום לגולשי ynet, "במצב מסוים היא אף עשויה להביא לבחירות חדשות". שלום הביע פיקפוק לגבי היכולת לשוב לממשלת אחדות עם העבודה, וגילה כי הוא תומך בהחרמת הדיון בהאג

שר החוץ, סילבן שלום, משגר היום (ג') אזהרה חריפה לעבר ראש הממשלה: יישום "תוכנית ההתנתקות" ופינוי ההתנחלויות בעזה יביאו, לפי כל הסימנים, לקץ הממשלה בראשותך. זוהי ההתבטאות המפורשת ביותר של שר בכיר בממשלת שרון נגד התוכנית שהוצגה אתמול.

 

שר החוץ שוחח עם גולשי ynet, שהציבו לו שאלות בנושא החם של היממה האחרונה. בתשובה לשאלת אחד הגולשים - "מה הסיכוי לתוכנית ההתנתקות של שרון?", השיב שר החוץ: "אין ספק שהתוכנית, במידה והיא תלך לשלב היישום, תביא להפלת הממשלה בהרכבה הנוכחי".

 

שלום הוסיף: "התוכנית מעוררת תסיסה רבה גם בתוך הליכוד עצמו, בקרב השרים ובקרב חברי הכנסת. להערכתי, הליכה לקראת יישום התוכנית יכולה או עלולה אף להביא במצב מסויים, לבחירות חדשות".

 

בתשובה לשאלה נוספת בנושא, הבהיר שר החוץ: "ראש הממשלה אמר שאם לא יהיה פרטנר, אזי הוא ילך לתוכנית ההתנתקות, שאותה הוא יביא לאישור הממשלה והכנסת. לדעתי, תוכנית שלא תהיה בהסכמה עם הפלסטינים, לא תקטין את החיכוך ואת העימות ויכולה אף להגביר אותו".

 

אחד הגולשים שאל האם השר שלום מאמין שממשלת אחדות חדשה עם מפלגת העבודה תחזיק מעמד. שר החוץ השיב: "לפני חתימת הסכמי וואי, הבטיחו מפלגות השמאל לנתניהו שיתנו לו רשת ביטחון במידה ואכן יחתום על ההסכמים. זמן קצר לאחר חתימת ההסכם, הם חברו לגנדי ז"ל, ויחד הקדימו את הבחירות, דבר שהביא לעלייתו של אהוד ברק".

 

לשאלת אחת הגולשות, שתהתה על כמות ההשקעות בהתנחלויות לעומת בחינוך, השיב השר שלום: "אני חושב שמדובר בדמגוגיה שנמשכת עשרות שנים. בעבר, נהוג היה לומר שכל הכסף הולך לקיבוצים, היום אומרים שהוא הולך להתנחלויות. תמיד זה תלוי במי אומר את הדבר ולאיזה מחנה הוא משתייך. צריך להשקיע בחינוך, הדבר הזה חשוב, אבל צריך לדעת שבזמן הזה שאנחנו נמצאים עדיין במצב של עימות בטחוני, יש צורך בהקצאת משאבים עצומים לתחום המאבק בטרור, דבר שלצערי, בא על חשבון דברים אחרים חשובים".

 

להחרים את הדיון בהאג

 

אחד הגולשים תהה לגבי "סרטון הזוועה" של תמונות הפיגוע בירושלים, שהופץ באתר משרד החוץ. השר שלום ענה: "במשך שנים, ניהלנו הסברה שפועלת כמגננה ולא כמתקפה. אני חושב שהגיע הזמן שההסברה תהיה יותר אקטיבית ותציג את התמונה האמיתית, כמות שהיא. עדיין, אנחנו שומרים כמובן על כך שאיננו מציגים את הדברים בצורה המקורית, שניתן היה להציג אותם לאחר פיגוע, וזה בשל שמירת על חוק הגנת הפרטיות וכבוד האדם".

 

שר החוץ התייחס לדיון הצפוי אודות הקמת גדר ההפרדה בבית הדין בהאג, ולראשונה, הצהיר כי הוא תומך בהחרמת הדיון: "הסיכויים שהדיון המשפטי לא יתקיים, הם קלושים. ישראל בוחנת את עמדתה בנוגע להשתתפות בדיונים, עמדתי האישית היא שאין להשתתף בדיון, מאחר והשתתפותנו לא תשנה את התוצאה הסופית ועלולה לפגוע במאמצנו בעתיד". לדברי שלום, על המאבק הישראלי להתמקד ביום שאחרי הדיון, כאשר הנושא יגיע למועצת הביטחון של האו"ם.

 

גולש נוסף הקשה: "מהן היומרות והשאיפות שלך בעתידך הפוליטי?" השר שלום השיב: "אני חושב שכל דיבור כרגע על התמודדות או על שאיפות אישיות, פוגע במדינה, בראש הממשלה ובליכוד. הממשלה מכהנת פחות משנה בתפקידה והייתי מציע לכל חבריי השרים להתמקד בעבודתם במשרד שעליו הם הופקדו. בעתיד, אם יהיה שינוי במצב הפוליטי, אז כמובן שרשימת המתמודדים הפוטנציאליים ידועה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
שר החוץ שלום בפורום ב-ynet
צילום: גבי מנשה
צילום: איי פי
שרון. תסיסה בליכוד
צילום: איי פי
רצועת עזה. "אפשרות לבחירות חדשות"
מומלצים