שתף קטע נבחר

אמבולנסים פרטיים: העברת גופות וטיפול בניירת

חנוך קריינוביץ, מ"אמבולנס חנוך", שלו ניסיון של 27 שנים בטיפול במתים, מספר על השירותים שהוא מעניק למשפחות ונותן כמה טיפים בנושא הקבורה בבתי קברות מלאים

חנוך קריינוביץ, הבעלים של "אמבולנס חנוך", עוסק בענייני מתים וקבורה זה 27 שנים וברשותו צי של 8 אמבולנסים.

 

חנוך וחברות פרטיות אחרות מציעים שירותים למשפחת הנפטר. במקרה של פטירה בבית, כולל השירות שמציע חנוך הובלת הגופה לבתי הקירור של בית העלמין בו ייקבר המנוח. שירות זה ניתן 24 שעות אך רק בימי חול. במקרה של פטירה בשבת מועברת הגופה לבית קירור של בית החולים הסמוך, משום שחברות קדישא אינן עובדות בשבת. המחיר על הובלת הגופה נע אצל חברות האמבולנסים הפרטיים בין 400 ל-600 שקל. (ראה תעריף חברה קדישא ת"א).

 

כמו כן חנוך מציע טיפול בכל הניירת. כלומר, אחרי הוצאת תעודת פטירה חתומה בידי רופא, מטפל חנוך בהוצאת רשיון קבורה ממשרד הבריאות, והוא גם יכול לטפל בסידורי הקבורה מול חברות קדישא, כולל קבורה אזרחית, אם המשפחה מבקשת זאת, כמובן תמורת תשלום מתאים.

 

חנוך מציין, כי בעת האחרונה נפוצה מאד התופעה לפיה בעלי אמבולנסים פרטיים, אותה מכנה חנוך "חאפרים", מאזינים לאיתוריות של מד"א וברגע ששומעים על קריאה מגיעים מיד לבתי הנפטר ומציעים את שירותיהם מבלי שאיש הזמין אותם. מדובר, לדבריו, בחדירה גסה לפרטיות של המשפחות בשעה הקשה ביותר ובנוסף, אותם אנשים, לדבריו, חסרי ניסיון ומקצועיות.

 

חנוך מציין, כי הביטוח הלאומי מזכה משפחה של נפטר במענק פטירה בסך 7,000 שקל, בתנאי שבן הזוג שנותר מקבל קצבת שאירים, או שנותרים ילדים מתחת לגיל 18. לעומת זאת גרוש או אלמן שנפטר, משפחתו אינו זכאית למענק.

 

חדש: קבורה האחד מעל השני

 

בעניין סוגי הקבורה מציין חנוך, כי בבתי קברות "סגורים" יש מעבר בעת האחרונה (עקב מצוקת מקום) לקבורה של בן הזוג מעל בן הזוג הקבור, גם אם לא נעשתה הכנה מראש.

 

בקרית שאול ניתן היום לבקש את הקבורה הזו. במקרה כזה מפרקים את המצבה הקיימת, מפנים את האדמה עד לשורת הלוחות המכסות את הנפטר הראשון, ומעליו קוברים את בן או בת הזוג. בקריית שאול קבורה שכזו עולה כיום כ-9,000 שקל.

קבורת "זה מעל זה" עם הכנה מראש יש כיום בבית העלמין "ירקון" – בסכום של 5,500 שקל. גם בבית העלמין בראשון לציון ניתן לעשות זאת, אבל בתשלום גבוה בהרבה - 10,150 שקל.

 

להערכת חנוך, במוקדם או במאוחר יאמצו כל בתי העלמין בארץ את הרעיון של קבורה זה מעל זה, גם במקרים שהדבר לא הוכן מראש.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
"תופעת החאפרים מתרחבת" (צילום אילוסטרציה)
צילום: שאול גולן
מומלצים