שתף קטע נבחר

מזכ"ל האו"ם על תוכנית שרון: "התפתחות חשובה מאוד"

אחרי קיתונות של ביקורת, משבח קופי אנאן את ראש הממשלה: אם הרצועה תפונה, זה יהיה רגע חשוב, שיאפשר התקדמות בתהליך - בסיוע הקוורטט". על הביקורת שהטיח בו השגריר גילרמן: "שישמור את זה להאג"

ה"פצצה" הפוליטית שהטיל ראש הממשלה, בעניין פינוי ההתנחלויות ברצועת עזה, עלולה לעלות לו בממשלתו בהרכבה הנוכחי. אך במקביל, היא מזכה אותו בכמה נקודות זכות בקהילה הבינלאומית.

 

אחרי דברי ביקורת חוזרים ונשנים כלפי מדיניותה של ישראל בשטחים, מזכ"ל האו"ם משבח הערב (יום ד') את ראש הממשלה שרון: "מצאתי עניין רב בהחלטתו לסגת מרצועת עזה. אני חושב שמדובר בהתפתחות חשובה מאוד".

 

"נסיגה ישראלית מרצועת עזה היא חיונית לפתרון שתי המדינות", אמר אנאן. "אם הנסיגה, כפי שהצהיר שרון שיבצע, תצא לפועל, הדבר ייתן לנו תקווה. זה יהיה רגע חשוב, שיאפשר התקדמות בתהליך".     

 

אנאן אינו מוצא סתירה בין התוכנית לבין "מפת הדרכים". הוא הביע תקווה שה"קוורטט" - האו"ם, ארצות-הברית, אירופה ורוסיה - יוכלו לסייע לשרון לקדם את תוכניתו.   

 

מזכ"ל האו"ם התייחס לביקורת החריפה שהטיח בו השגריר הישראלי, דני גילרמן, בעניין עמדת האו"ם בנושא הגדר, והסירוב לגנות את הפיגוע בירושלים. לדבריו, "ישראל צריכה לציג את עמדתה בנושא בבית-הדין בהאג, ולא במוסדות האו"ם בניו-יורק".  

 

התוכנית לפינוי עזה התקבל באהדה מסוייגת גם בממשל האמריקני. בסוף החודש, או בתחילת החודש הבא, אמור שרון לצאת לביקור בוושינגטון, כדי להבהיר לצמרת הממשל למה בדיוק הוא מתכוון.

 

בינתיים, התקווה בצד הפלסטיני לנסיגה קרובה מהרצועה, כמו גם החשש ברשות מהתנתקות חד-צדדית, עשוי, להערכת מקורבי ראש הממשלה, להביא סוף-סוף את אבו-עלא להסכים לפגישת פסגה עם שרון.

 

היום נפגשו ראשי הלשכות, דב וייסגלס וחסן אבו-ליבדה, שהחליטו לשוב ולהיפגש כדי לתאם את הפגישה המדוברת בין המנהיגים. אבו-עלא עצמו התייחס השבוע לתוכנית לפינוי עזה. הוא אמר כי "מדובר בחדשות טובות, אך דרושים צעדים בשטח".     

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
רגע חשוב. אנאן
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
הקרווטט יעזור. שרון
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
"שישמור את זה להאג". גילרמן
צילום: איי פי
מומלצים