שתף קטע נבחר

אישום: חיזבאללה גייס פעילי בל"ד בצפון לטרור

הבוקר הותר לפרסום: שני אחים תושבי הכפר ריינה שליד נצרת ופעילים בתנועת בל"ד, הואשמו הבוקר בבניית תשתית טרור לביצוע פיגועים. ג'סאן וסרחאן עתאמלה נאשמים כי יצרו קשר עם בכירים בחיזבאללה, וג'סאן אף נסע ללבנון במסווה של סוחר חיתולים ושם הוכשר לבצע את הפיגועים. יו"ר המפלגה, ח"כ עזמי בשארה, מתקשה להאמין

חיזבאללה אימן ישראלים לפיגועים: ע'סאן וסרחאן עתמאלה, שני אחים תושבי הכפר ריינה הסמוך לנצרת, ופעילים בתנועת בל"ד, הואשמו הבוקר (יום א') בבית המשפט המחוזי בנצרת בבניית תשתית טרור בהנחיית חיזבאללה לשם ביצוע פיגועים בישראל.

 

יו"ר מפלגת בל"ד, ח"כ עזמי בשארה, אמר בתגובה: "קשה לי להאמין לכתבי האישום. מדובר בשני פעילי בל"ד, שאחד מהם נעצר מספר פעמים למעצר מינהלי. בכל פעם 'הלבישו' עליו משהו ולא הצליחו".

 

 

הבוקר הותרה הפרשה לפרסום, לאחר שבחודשיים האחרונים התנהלה על ידי השב"כ ומשטרת ימ"ר-עמקים חקירה נגד שני האחים. לפני כשבועיים אף פשטה המשטרה על משרדי תנועת בל"ד בנצרת במסגרת החקירה.

 

מקורות ביטחון בארץ העבירו מידע על אודות שני העצורים לטורקיה ולירדן. בעקבות מידע שהגיע ליחידה המרכזית במרחב עמקים, בפיקודו של רב-פקד יוסי נישרי, נעצרו השניים במהלך חודש ינואר. ע'סאן בביתו וסרחאן בשדה התעופה.

 

מנהלת המחלקה הפלילית בפרקליטות מחוז צפון, עו"ד מירית שטרן, העבירה את כתב האישום בפרשה ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, והוא שאישר את הגשתו.

 

חבר הוועד - ראש התשתית

 


עתאמללה גאסן

 

ע'סאן עתמאלה, תושב ריינה בן 40, חבר הוועד המרכזי של בל"ד ובכיר במפלגה בנצרת, שהה בעבר שלוש פעמים במעצר מינהלי. הוא שימש כראש התשתית שנחשפה וכמי שגויס לטובת פעילות חיזבאללה על רקע קשריו לגורמי פלג אבו מוסה.

 

בתחילת דצמבר 2003, הוציא ע'סאן את אחיו, סירחאן, לפגישה עם גורמי חיזבאללה בטורקיה ולאימונים צבאיים בלבנון במימון ובהדרכת החיזבאללה.

 

במקביל החל ע'אסן לפתח מספר כיוונים עסקיים של ייבוא סחורות מטורקיה כדי לבסס כיסוי עסקי לפעילותו מול חיזבאללה. בשלב הראשון פעל לייבוא חיתולים מטורקיה. 

 

ע'סאן הודה בחקירתו כי נמצא בקשרים עם איברהים עג'ווה, ראש פלג אבו-מוסה בירדן. עג'ווה מוכר כמי שמשמש כמאתר ומגייס פעילים עבור חיזבאללה בלבנון, ומתווך את הוצאתם לאימונים צבאיים.

 

עג'ווה, תושב ירדן, בן 48, מוכר כבעל קשרים רבים לערביי ישראל. הוא זה שאיתר את ע'סאן לפעילות בחיזבאללה. הקשר בין השניים החל בנובמבר 2002, ומאז עמדו השניים בקשר טלפוני.

 

המטרה: הקמת תשתית טרור

 

החשוד השני שנעצר הוא אחיו של גסאן, סירחאן, בן 25, פעיל בל"ד באזור נצרת ומוכר למערכת הביטחון כ"מפר סדר" בשנים האחרונות. כאמור, נסיעתו של סירחאן לטורקיה נערכה בכיסוי של פעילות עסקית, אך בפועל ניצל את נסיעתו לצורך מעבר ללבנון, שם שהה כעשרה ימים, במהלכם עבר אימונים צבאיים על-ידי חיזבאללה.

 

מחקירתו של סירחאן עולה כי אימוניו בלבנון כללו הדרכה בכל סוגי האמל"ח, הרכבת מטענים באמצעות TNT ו-C4, הכשרה בנושא התנהגות ביטחונית, גילוי מעקבים ועוד.

 

בפגישתו של סירחאן עם מפעיל חיזבאללה בטורקיה, דובר בין השאר על הקמת תשתית טרור בקרב ערביי ישראל, במימון ואימון צבאי של החיזבאללה, הכנת רשימת מועמדים ליציאה לאימונים צבאיים וסוג האמל"ח אותו הוא מבקש לפעילות.

 

סירחאן מסר בחקירתו כי תיכנן לבצע בעתיד פיגועים, לרבות שילוח פיגועי התאבדות. הוא התבקש על-ידי מפעילו בחיזבאללה לאתר אנשים מקרב ערביי ישראל שיש להם סבירות לצאת לחו"ל לצורך גיוסם העתידי. הוא היה אמור לקבל חומרים מוכנים לצורך הרכבת מטענים לפיגועים.

 

כמו כן, התבקש סירחאן לאתר מקומות לאחסון החומרים שיגיעו, וכן מקומות מתאימים לביצוע פיגועים. עוד עולה מהחקירה כי ישנם מגויסים נוספים בצפון, זהותם אינה ידועה בשלב זה, והחקירה לאיתורם נמשכת במישור המודיעיני.

 

"החיזבאללה ממשיך לגייס"

 

גורמי ביטחון אמרו היום כי מדובר בסיכול חוליית טרור מקרב ערביי ישראל, אשר החלה לפעול להקמת תשתית טרור רחבה יותר, ושתכננה להוציא לפועל פיגועים חמורים בשלבים הבאים נגד ישראל.

 

עוד אמרו גורמי הביטחון כי ניתן לראות שוב את מעורבותם האינטנסיבית והבלתי-פוסקת של הנהגות הארגונים בחו"ל, ובראשם ארגון החיזבאללה, בפעילות הטרור בשטחי ישראל.

 

במהלך שנת 2003 נחשפו שש חוליות (כולל החוליה הנוכחית) בישראל, שהחיזבאללה עומד מאחוריהן. כולן סוכלו טרם ביצוע הפיגועים. 


פורסם לראשונה 08/02/2004 09:53

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ע'סאן עתאמלה. מסווה של סוחר חיתולים
האח סרחאן. יצא ללבנון
צילום: איי פי
נסראללה. הקשר הישראלי?
צילום: איי פי
מומלצים