שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אילו בעיות מטרידות את הישראלים במיטה

  בשלוש השנים האחרונות הוכפל מספר הפונים לטיפול בבעיות מיניות. נשים מתלוננות בעיקר על היעדר חשק וכאבים בזמן קיום יחסי מין, גברים - על בעיות זקפה. במסגרת שבוע המודעות לבריאות מינית, שנפתח היום, ינסו לשכנע את הציבור שלכל בעיה (כמעט) יש פתרון

  דודו ורונית (שמות בדויים) מגבעתיים, הוא בן 40, היא בת 32, החליטו לפנות לייעוץ זוגי לאחר 8 שנות נישואין ושני ילדים. "החשק המיני שלי נעלם לגמרי", מספרת רונית. "לא חשבתי שדודו יכול לחדש לי משהו בתחום, או שאני יכולה להראות לו משהו שהוא לא שמע עליו קודם. בהתחלה לא חשבתי שזה דבר שמצריך טיפול, אבל פתאום שמתי לב שנורא התרחקנו ושאנחנו כמעט זרים זה לזו".

    

  לפני כשנה בישרה רונית לדודו שהם צריכים טיפול זוגי. להפתעתה, הוא הסכים. "הייתי במצב שחשבתי שעדיף טיפול לפני שאני אעשה משהו שאני אתחרט עליו", הוא מסביר. הסקס שלנו היה גרוע, וזה השליך על כל היחסים שלנו. חשבנו שאנחנו צריכים פסיכולוג, אבל מסתבר שהיינו צריכים סקסולוג. הירידה בחשק המיני נבעה משחיקה, אבל גם בגלל בעיה גופנית שהתגלתה אצל רונית.

   

  "אחרי חצי שנה היחסים בינינו השתפרו מאוד ואנחנו הרבה יותר קרובים אחד לשני ממה שהיינו בשנים האחרונות. היום החשק המיני של רונית כל-כך גבוה, שאני מפחד שלא תמיד יעמוד לי, אבל בשביל זה יש לי את הסקסולוג. אני משלם לו מספיק כסף כדי שלי זה לא יקרה".

   

  מה נשים רוצות

   

  "זה פשוט, תרים את זה", מבקשת פרסומת חדשה לציון שבוע המודעות לבריאות מינית, שמתחיל היום בישראל ויסתיים ביום האהבה. אלא מה, איבר המין הוא לא חוט מאריך של טלפון רב-קווי של בזק. כל גבר שאי-פעם לא עמד לו, יודע שזה אולי נראה פשוט, אבל לא תמיד קל להרים אותו.

   

  "בשלוש השנים האחרונות הוכפלה כמות הפניות בנושא תפקוד מיני", מדווחת הגינקולוגית ד"ר ליאורה אברמוב, מנהלת המרפאה לטיפול מיני בבית-היולדות ליס. "עיקר הגברים פונים בגלל בעיות זקפה ושפיכה מהירה, והנשים פונות בגלל כאבים בזמן קיום יחסי מין, פחדים מחדירה וירידה בחשק המיני".

   

  למרבה הצער, ד"ר אברמוב מבהירה שהחשק המיני עשוי להיעלם גם לפני שחגגנו יום-הולדת 30. "בעיות חשק לא שייכות רק לנשים מבוגרות, היא אומרת. נשים עלולות לאבד את החשק בעקבות בעיות בתקשורת המינית, חסך במודעות מינית, מעצורים, עכבות, התנסויות מיניות קודמות, מסרים שליליים שקיבלו בבית. באחוז אחד מהמקרים הבעיה היא בגלולות למניעת הריון".

   

  - מי פונה יותר בבקשת עזרה, נשים או גברים?

   

  "נשים, בעיקר מפני שאנחנו מומחים לבעיות חדירה. 40 אחוז מהפניות בשנה החולפת היו בגלל כאבים בזמן קיום יחסי מין. מתברר, כי בעשרים השנים האחרונות רוב הנשים סובלות מרגישות בפתח הנרתיק. אנחנו עדיין לא יודעים מה הגורם לכך. אולי זו תופעת לוואי של הגלולות, אולי פשוט עלתה המודעות".

   

  לדברי ד"ר דן שרון, יו"ר האיגוד הישראלי לסקסולוגיה ומרצה בכיר באוניברסיטת תל-אביב, נשים מוטרדות מאוד מחוסר יכולת להגיע לאורגזמה. "להערכתי, כ-15 אחוז מהנשים שפונות לטיפול לא מגיעות לאורגזמה, אומר שרון. יש הפרדה בין נשים שלא חוו אורגזמה מעולם וכאלו שפונות בגלל בעיות רגשיות. כשגבר נכנס למתח, התגובה שלו תהיה אורגזמה מהירה. כשאישה נכנסת למצב דחק, התגובה שלה תהיה יותר איטית והיא לא תגיע לאורגזמה".

   

  - יש הבדל ניכר בין מה שרוצה הגבר לבין מה שרוצה האישה בכל הנוגע ליחסים?

   

  ד"ר אברמוב: "ההבדל הגדול בין נשים וגברים הוא שגבר עצבני חוזר הביתה וחייב לקיים יחסים כדי להתפרק. אישה עצבנית לא תחשוב בכיוון של סקס, היא תסובב לו את הגב ותלך לישון. אהבה וסקס, בסופו של דבר, קשורים זה לזה".

   

  - מגיעים לטיפול גם זוגות?

   

  "לא הרבה. בחלק גדול מהטיפולים אנחנו מבקשים ששני בני-הזוג יגיעו יחד, כי זו בעיה משותפת. הרי בן-אדם לא מקיים יחסי מין עם עצמו, צריך שיתוף פעולה. במקרים לא מעטים אנחנו רואים פרטנר שלא פתוח לצורכי האישה. אין פתיחות מינית, אין מספיק פור-פליי. אלה דברים שצריך ללמד את שני בני-הזוג".

   

  - נניח שכבר תקופה ארוכה לא מתחשק לי לקיים יחסי מין. איך אני יודעת למי לפנות?

   

  "את יכולה לפנות לסקסולוג, שבהתמחותו יכול בכלל להיות גינקולוג, אורולוג, פסיכיאטר או גורם טיפולי אחר מתחום הטיפול הנפשי.  

   

  "נכון להיום אין הגדרה של משרד הבריאות מי יכול להיות סקסולוג. ישנם רבים שקוראים לעצמם סקסולוגים ומעבירים הרצאות תמורת כסף. באגודה לטיפול מיני אנחנו מנסים להכתיב מי האנשים שיכולים להיות סקסולוגים. בעיקרון, צריך לפנות למי שאת מרגישה איתו יותר בנוח. נשים נוטות לפנות לרופא המשפחה, לגינקולוג או לפסיכולוג. גברים נוטים לפנות לרופא המשפחה או לאורולוג. הבעיה בפנייה לפסיכולוג היא שלא כל פסיכולוג הוא בעל ניסיון בתחום הטיפול המיני".

   

  ד"ר שרון: "חשוב לציין, כי בעיות בתפקוד מיני נובעות מכל מיני סיבות: רפואיות, חברתיות, פסיכולוגיות ועוד. לכן חשוב שלמטפל המיני יהיה ידע נרחב בהבנת הסיבות השונות לבעיות בתפקוד".

   

  מה גברים רוצים

   

  לגינקולוג דר שרגא וקסלר, שמעביר סדנאות בשם נשים במעגלי החיים, שעוסקות בחשק, אינטימיות ואהבה, יש הסבר אחר לשלל הבעיות: הבעיה הגדולה היא הקישור בין מין לאהבה. הקישור הזה מונע מאנשים ליהנות. אנשים מחברים אינטימיות ואהבה עם סקס. זו בועה שיש לנפץ אותה.

   

  - יש עוד בועות ורודות שצריך למעוך?

   

  "כל אחד יכול לחיות עד 120 בלי סקס".

   

  - סליחה?

   

  "בלי אינטימיות ובלי אהבה אפשר למות, בלי סקס אפשר לחיות נהדר. תופתעי לשמוע כמה אנשים לא מקיימים סקס. יש כמות רבה מאוד של נשים שלא עושות סקס יותר משנה-שנתיים.

   

  "רק כ-25 אחוז מהפונים אלי הם גברים, משום שלגברים יש פאסון ואילו לנשים יש פי 200 מודעות למיניות מאשר לגברים. מה הסיפור של גבר על סקס? אצל רובם זה אירוע קצרצר והפואנטה עוד יותר קצרה. 20 שניות ונגמר. אצל גברים, זה עוד הישג, עוד גולגולת על החגורה".

   

  ד"ר דן שרון דווקא רואה שיפור בהתנהגות הגברית: "בעבר גברים ראו בבעיה מינית כישלון אישי או חוסר גבריות ולא היתה מודעות לכך שזו בעיה לגיטימית ושאפשר לקבל עזרה. בעקבות המודעות גברים מבינים שזה לא עושה אותם פחות גברים, אלא שיש משהו שהם לא יודעים - מבעיה רפואית עד היעדר ידע.

   

  "לפעמים יש לגברים פנטזיה לא ממומשת שהם צריכים לקיים יחסים 5-4 פעמים בשבוע, והם לא עומדים במבחן הפנטזיה. יש גם עניין של גברים נשואים שהמין בחדר המיטות שלהם לא דומה למה שהם רואים באינטרנט. הם פונים בגלל שחיקה בחיי נישואין, בבית הם רואים חדשות, עושים פיפי והולכים לישון. הם נכנסים למיטה במצב עייף וחוסר שקט, בעוד שלמאהבת הם היו מפנים זמן וחשק".

   

  מה רופאים מציעים

   

  לדברי ד"ר וקסלר, בגיל 40 סובלים 40 אחוז מהגברים מבעיות זקפה. בגיל 50 עולה אחוז הסובלים ל-50 אחוז. "אדם שסובל מסוכרת לא מחכה פעמיים, הוא מיד הולך לרופא", אומר וקסלר. "לאדם יש אולקוס, פריחה, הולך לרופא. לא עומד לו? הוא מחכה בין שלוש לחמש שנים. זה עצוב, משום שב-85 אחוז מהמקרים מדובר בבעיות של לחץ דם, בעיות הורמונליות וכדומה. ישנה חשיבות עצומה בפנייה לרופא, לא כל-כך בשביל שיעמוד לך, אלא משום שמדובר בסימפטום למחלות שונות.

   

  "גברים מתביישים, לא מאמינים שאפשר לעזור להם. קבוצת הגיל הכי גדולה שמשתמשת בוויאגרה היא לא של בני 60 כמו שאנשים חושבים, אלא של בני 30-20. לא עומד להם, יש להם חרדה, מספיק שהיא מזכירה לו את אמא שלו, סבתא שלו, והאיבר נופל. הרבה מהצעירים גם עושים את זה אחרי בירות וסמים, שגורמים לאימפוטנציה. אם כבר מגיעים גברים לטיפול, זה בגלל שלא עומד להם ולא כדי לשקם זוגיות ואינטימיות".

   

  - ולמה נשים מגיעות לטיפול?

   

  "נשים מוטרדות בעיקר מאי-חשק ומיובש. את הבעיה האחרונה לא קשה לפתור: היובש מבוסס על אספקת דם תקינה לנרתיק, ולכן צריך להקפיד על פעילות ספורטיבית ועל דיאטה מתאימה להורדת כולסטרול, שידוע שהוא סותם כלי דם".

   

  - אבל מה עם החשק?

   

  "להעלאת החשק המיני משתמשים היום בכוכב החדש: ג'ל טסטוסטרון. זה ג'ל שמכיל הורמון המעורר מינית ומביא חשק. הג'ל נמצא כשנה בארץ ולגברים מותר לתת אותו במרשם רגיל. נשים צריכות מרשם מיוחד, שמאושר על-ידי משרד הבריאות, כי זו תרופה לא רשומה עדיין".

   

  הנשים, הנה שוב זה חוזר אלינו כבומרנג, נשארות כשחצי תאוותן בידיהן. "מה לעשות", נאנחת ד"ר ליאורה אברמוב, "נשים זו צרה צרורה. נשים זה עם מאוד מורכב, וקשה לנתק אצלן את הרגש מהסקס. זה לא כמו אצל הגברים, שאצלם קיים צורך פיזי לקיום יחסי מין. אצל אישה היכולת המינית קשורה למצב-הרוח, למידת הכעס על בן-הזוג, לעייפות, למתחים הנפשיים. קשה לנטרל את התרופה מהמצב הנפשי. לכן אין כיום ויאגרה לנשים".

   

  - אין טיפולים חדישים שיכולים לעזור?

   

  "לנשים אנחנו נותנים סיכות ומשחות מקומיות של הורמון הטסטוסטרון, שעוזרות לעורר מינית. לגברים שסובלים מחוסר זקפה נותנים ויאגרה או סיאליס. תוך חודשיים אמורה להיכנס לשוק 'לויטרה', תרופה חדשה עם הרכב כימי שונה".

   

  שבוע המודעות: כל מה שרצית לשאול ולא העזת

   

  שבוע המודעות לבריאות מינית, שנפתח היום, מהווה עילה מספיק טובה לשאול את כל מה שתמיד רצינו ולא העזנו. במהלך השבוע יופעל מענה טלפוני לשאלות בנושא בריאות ומיניות בטלפון 1-800-30-38-38.

   

  אורולוגים, פסיכיאטרים, רופאי משפחה וסקסולוגים יקיימו מגוון הרצאות ופעילויות בנושא ברחבי הארץ. מרפאות רבות לטיפול מיני בבתי-החולים יהיו פתוחות לציבור הרחב ללא תשלום. בין השאר יינתנו הרצאות בנושא גילוי עריות והשפעתו על התפקוד המיני, על חשיבות המין בקשר הזוגי ועוד.

   

  קמפיין מיוחד יקרא לציבור להגיע למרפאות לטיפול מיני ולקחת חלק במגוון הפעילויות שיתקיימו, מתוך מחשבה שהעלאת הנושא על סדר היום ציבורי והגברת המודעות מסייעים בשיפור איכות חיי הפרט ומביאים לחיים מסופקים יותר.
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  החשק המיני עשוי להיעלם גם לפני שחגגנו יום-הולדת 30
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים