שתף קטע נבחר

ועדת העבודה והרווחה קראה לבטל את ייקור הלחם

"הממשלה לא צריכה לנהוג בשרירות שאין מאחוריה לב ונשמה", אמר יו"ר הוועדה, שאול יהלום. שאר חברי הוועדה מחו גם הם על ההתייקרות וטענו כי אין לה מקום במדינה בה ישנם אנשים הרעבים ללחם. "הגענו לקו פרשת הלחם", אמר ח"כ אייכלר

"הגענו לקו פרשת הלחם": ועדת העבודה, רווחה ובריאות של הכנסת ערכה היום (ב') ישיבה דחופה בה קראה לממשלה לשנות את החלטת משרד התעשיה, מסחר ותעסוקה להעלות את מחירי הלחם.

 

יו"ר הוועדה, חבר הכנסת שאול יהלום (מפד"ל), אמר כי "כשבבתי תמחוי ובמפעלי הזנה בבתי הספר ניזונים בעיקר מהלחם האחיד, הממשלה לא צריכה לנהוג בשרירות חשבונאית שמאחוריה אין לב ונשמה".

המפקחת על המחירים במשרד התמ"ת, צביה דורי, אמרה כי העלאת מחירי הלחם בפיקוח נעשתה לאחר שהמאפיות טענו שהן מפסידות בעקבות ייקור הקמח.

דורי הסבירה כי צריך היה להעלות את המחיר ב-17 אחוזים וכי משרד התמ"ת אישר העלאה ממוצעת של 14.18 אחוזים בלבד.

עוד אמרה כי "לפי סקר הוצאות משפחה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מ-2001, משפחה בחמישון התחתון מוציאה בחודש 220 ש"ח על לחמים, מתוכם 4.40 ש"ח על לחם אחיד שחור או לבן, 15.10 ש"ח על לחם פרוס, ועשרה ש"ח על לחם מיוחד שלא בפיקוח".

נציגת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מירב יפתח, אמרה בדיון כי השפעת ייקור הלחם בפיקוח אצל החמישון התחתון תהיה כפולה מהשפעת ההעלאה על החמישון העליון. היא העריכה כי ההעלאה תוסיף פחות ממחצית עשירית האחוז לעליית המדד.

"לשרים אין לב ולעניים אין לחם"

שר הרווחה, זבולון אורלב, הציע כי הממשלה תוריד את המע"מ על הלחם שבפיקוח. לדבריו הציע זאת למנכ"ל משרד ראש הממשלה לפני כחודש, וזה תמך בהצעתו ולכן התעכב ייקור הלחם. "בסוף השבוע הודיע לי המנכ"ל שמהלך כזה ייקח זמן רב, ולכן יוקר הלחם", אמר. 

עוד טען אורלב כי "כשמגישים בג"ץ על העדר סף מינימלי לקיום בכבוד, ומשרדנו פנה למשרדי האוצר והמשפטים והודיע שלפי מצב שירותי הרווחה אנשים חיים בחוסר כבוד, ההעלאה תוביל אנשים לאי-ביטחון תזונתי ולחרפת רעב".

חבר הכנסת מאיר פרוש (יהדות התורה) אמר בתגובה לייקור הלחם כי "זו ממשלה שאין לה בינה, לשרים אין לב ולעניים אין לחם". חברו לסיעה, חבר הכנסת ישראל אייכלר, אמר כי "העם יפסיק לשלם מסים ויפתח במרי מסים. הגענו ל'קו פרשת הלחם'".

"אין כל רע בסבסוד הלחם ומוצרי היסוד", אמר חבר הכנסת רן כהן (מרצ). לדבריו, אם יש יותר עניים, ויותר אנשים נוברים בפחי האשפה בחיפוש אחר אוכל, הממשלה יכולה לספוג את עלות ההתייקרות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
מתייקר. לחם
צילום: עמית שאבי
צילום: מיכאל קרמר
"שרירות חשבונאית". יהלום
צילום: מיכאל קרמר
"קו פרשת הלחם". אייכלר
מומלצים