שתף קטע נבחר

התבטאות נדירה: ראמספלד בעד הגרעין הישראלי

שר ההגנה האמריקני נדרש לסוגיית הנשק הגרעיני, שמצוי לכאורה בידי ישראל. הוא השיב: "העולם כולו יודע את התשובה. זו מדינה קטנה שחיה בסביבה בה רוצים לזרוק אותה לים, והיא התארגנה כך שתוכל למנוע זאת". ל-ynet נודע כי לאחרונה התקיימו דיונים אסטרטגיים בין הצדדים בנושא תפוצת הגרעין, אך לא הופעל כל לחץ על ישראל מצדה של וושינגטון

למרות לחץ בינלאומי כבד, בעידן של מודעות גוברת לתפוצת הנשק הגרעיני וסכנותיה, וושינגטון מוסיפה לגלות הבנה למדיניות הגרעין של ישראל. בהתבטאות פומבית נדירה, הביע שר ההגנה, דונלד ראמספלד, הבנה מלאה לצורך הישראלי בנשק מסוג זה.

 

בביקורו במינכן, לשם הגיע במסגרת כינוס חברות נאט"ו, נשאל ראמספלד: "אתה מדבר על מדינות שמנסות לייצר נשק גרעיני, כמו עיראק, איראן וצפון קוריאה. מה אתם עושים עם ישראל? הרי יש לה יותר כלי נשק גרעיניים מאשר לכל מדינה אחרת באזור. למה אתם ממשיכים לשתוק בקשר לישראל?"

 

מבלי לאשר או להכחיש את הטענה שבידי ישראל אכן יש נשק גרעיני, השיב ראמספלד ללא היסוס לשואל: "אתה יודע לבד את התשובה. העולם כולו יודע את התשובה. ישראל היא מדינה קטנה עם אוכלוסייה מועטה. היא דמוקרטית, אך מתקיימת בסביבה בה רוצים לראות אותה בים. ישראל הבהירה שהיא לא רוצה להיות בים, וכתוצאה מכך, במשך כמה עשרות שנים, היא ארגנה את עצמה בצורה כזו, שלא יוכלו לזרוק אותה לים".

 

אין לחץ אמריקני

 

מדיניותה הרשמית של ממשלת ישראל במשך עשרות שנים, נוכח גל הפרסומים הזרים בדבר היכולת הגרעינית שברשותה, היא מדיניות של עמימות. המנטרה שנשמעת שוב ושוב היא, ש"ישראל לא תהיה המדינה הראשונה שתציג נשק גרעיני במזרח התיכון".

 

דבריו של שר ההגנה האמריקני מגיעים דווקא בעידן בו מושם דגש רב על מניעת הפצתו של נשק להשמדה המונית, בדגש על מדינות "ציר הרשע" - איראן וצפון קוריאה, וכן פקיסטן וערב-הסעודית. לוב, שפתחה בתהליכי התפרקות מנשק השמדה, זכתה על כך לדיבידנדים נאים מן המערב.  

 

ל-ynet נודע כי בשיחות האסטרטגיות שקיימו לאחרונה גורמים ישראלים ואמריקנים בוושינגטון, עלה הנושא הגרעיני האיראני והלובי, אולם ישראל אינה נלחצת על ידי האמריקנים בנושא הגרעין.

 

בתוך כך, הנשיא ג'ורג' בוש מתכוון לשאת בימים הקרובים נאום, שיתייחס לנושא הפצת הנשק הגרעיני. לפי העיתון "ניו יורק טיימס", עומד הנשיא האמריקני להתייחס גם לבעיית המדינות המסרבות לחתום על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני (כמו פקיסטן, הודו וגם ישראל). אך ככל הידוע, אין לבוש כל כוונה להעלות גם את ישראל על "הכוונת הגרעינית" שלו.  


פורסם לראשונה 10/02/2004 23:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
"העולם יודע את התשובה". ראמספלד
צילום: איי פי
צילום: איי פי
אף מילה על ישראל. בוש
צילום: איי פי
צילום רויטרס
"ישראל לא תיזרק לים". הכור בדימונה
צילום רויטרס
מומלצים