שתף קטע נבחר

רעידת האדמה ברשת

הגולשים הישראלים לא נשארו פסיביים בזמן רעש האדמה והגיבו בכל האמצעים שעומדים לרשותם - דואר אלקטרוני, תגובות לכתבות ופורומים. לראשונה, גם יומני הרשת שימשו גולשים לצורך עדכונים. על חרושת השמועות, המחסור במידע רשמי ועוד

למעלה מ-1,000 הודעות - שיא חסר תקדים - התקבלו בדואר האדום של ynet זמן קצר לאחר רעש האדמה שהורגש הבוקר באיזורים רבים בארץ. מספר דומה של גולשים הגיבו על הידיעה שסקרה את הרעש. הפונים בדואר האלקטרוני, מכל רחבי הארץ, דיווחו על הרגע שבו תפס אותם הרעש. דיווחים מאשדוד, באר שבע, ירושלים, חיפה, עמק יזרעאל, תל אביב, גבעתיים ויישובים רבים נוספים בישרו על צלחות שנשברו, כאבי ראש וסחרחורות ואחדים אף כללו תצלומים דיגיטליים המתעדים פינוי של אנשים מבניינים.

 

"באמצע השיעור החלו רעידות אדמה חזקות", כתב לנו "רועי", תלמיד בית ספר עירוני א' בחיפה, "חשבתי שחבר שלי מרעיד את השולחן אז התחלתי לצעוק עליו אבל מסתבר שזו הייתה רעידת אדמה שרק התחילה להתחזק... ממש מפחיד". "הרעש הורגש מאוד מאוד גם בחיפה! הבית זז ממש. המיטה רעדה מאוד עד שהתעוררתי", כתב אחר. "כנראה שהגיעו שוב ימי סדום ועמורה ו'הארץ רעדה'", סיכמה "מרים".

 

"איזה פחד, האדמה זזה"

 

הגולשים עשו שימוש גם בפורומים כדי להתריע וליידע זה את זה. בפורום האקטואליה של ynet, למשל, נרשמו דיווחים ממקומות שונים בארץ, ממש בעת האירוע. "א י ז ה פ ח ד! האדמה זזה גם בהרצליה!" כתבה גלי1 ב-10:22, "פחד אלוהים! גם בבאר שבע ודימונה המיטה רקדה לה!", כתב Bomba1 ב-10:28.

 

גם בפורום חדרי חרדים בהייד פארק נרשמו התרעות והגולשים אף החלו "להתפקד" ולוודא כי כולם בסדר. ב-10:16 דיווח נועם33 על רעידת אדמה בירושלים, "ברגע זה ממש", ו-Cohen_amir דיווח ב-10:18 כי הרעש "הגיע לפ"ת. ממש מרעיד".

 

בפורום אקלים ואטמוספרה של אתר תפוז התקבלו דיווחים שוטפים על מוקדי הרעש בארץ החל מ-10:16, אז פורסמה הודעה של "אנטרקטיקה1" על "רעידת אדמה ממש חזקה שהורגשה בתל אביב", והגולש yavnaei עדכן כי גם במושב בת חן הורגש הרעש "שהגיע  עד ביירות".

 

באתר "חדר החדשות" (לשעבר יש"ע ניוז) דיווחו המבזקים כבר ב-10:16 על התרחשותה של "רעידת אדמה רצינית באזור ישובי גב ההר שבשומרון", וב-10:17 על "רעידת אדמה שהורגשה עכשיו בחיפה". ב-10:22 פורסם מבזק באתר קטיפ.נט, בו דווח על "רעידת אדמה בגוש קטיף".

 

הבלוגים הקדימו את הטלוויזיה

 

לראשונה בישראל, שימשו הבלוגים, יומני הרשת כמקור אינפורמציה אקטואלית. גולשים מרחבי הרשת המנהלים יומן אישי דיווחו לחברי הקהילה על קורותיהם והקדימו בכך אפילו את הטלוויזיה.

 

"טוב שלא קרה כלום, אני יושבת בדיוק מתחת למנורת זכוכית כבדה מעט. אולי אני אזוז מפה, רק ליתר ביטחון, אתן יודעות", כתבה "טקילה_טעמי", מפעילת הבלוג "העולם שבפנים" בשעה 10:15. "האדמה רעדה קצת באזור הרצליה פיתוח...ממש סן פרנסיסקו. ועכשיו מפנים את כולם", דיווח Seacat ב-10:16. "מתיישבת מול המחשב עם הקפה הראשון, מתעוררת לאיטי, עושה דברים לאט בבוקר ופתאום... מרגישה את הרצפה זזה מתחתיי...כאילו מישהו ענק מחזיק את הבניין ומזיז אותו", כתבה "מיקה", בעלת הבלוג "בדרך לאי שם" בשעה 10:18.

 

חרושת שמועות

 

כמקובל בעקבות אירועים דרמטיים, החלה גם חרושת שמועות. "בדקות האחרונות רצה שמועה בי"ם רבתי כי בשעה 12:15 לערך אמרוה להתרחש רעידת אדמה נוספת", כתב לנו אייל. "גורמים צבאים (פיקוד העורף) חוזים עוד רעידת אדמה בסביבות השעה 12:00 - 12:30. ההערכה נמסרה למספר גורמים, אך לא הובאה לידיעת הציבור מחשש לבהלה", ציין בידענות גולש אחר. דיווחים מבוהלים בסגנון הזה התקבלו גם מגולשים בקריות ומהדרום. כל השמועות האלה הן שגויות. על פי בדיקה של ynet, אין הערכות מדויקות כאלה, על אף שבפיקוד העורף מציינים כי תמיד יש חשש לרעשי משנה.

 

מחסור במידע רשמי

 

גם הפעם הורגש חוסר במידע רשמי שמוגש לציבור בזמן אמת על ידי הגופים הציבוריים והממשלתיים. האתר של המכון הגיאופיסי בישראל, הכולל מאגר מידע על רעידות אדמה בישראל, לא עמד בעומס וקרס, ככל הנראה בעקבות עומס הפונים. האתר היה זמין חלקית רק לאחר 12:00 ובו התנוסס הכיתוב התמוה "הדגמה בלבד, זו אינה רעידת אדמה!". אם המציאות היא הדגמה בלבד, המשפט עשוי להיות נכון. מוסדות נוספים העוסקים ברעידות אדמה לא התגלו כיעילים יותר ברשת.

 

אתר המכון הגיאולוגי, יחידת סמך של משרד התשתיות, לא היה זמין. גם אתר "שער הממשלה" לא סיפק לאזרחים כל מידע רלוונטי: מסרים מרגיעים או הוראות כיצד לנהוג בעת רעידות אדמה. מי שפנה ברוב ייאושו לאתר "פיקוד העורף" התאכזב גם שם. הידיעה החדישה באתר, מה-4.2, בישרה על ביקור הגנרל האמריקני ראלף אברהארט בבה"ד 16. חיפוש "רעידת אדמה" בגוגל לא סיפק לגולש המודאג כל מידע אקטואלי. על פי הביצועים הכושלים האלה, נראה כי בממשלה סבורים כי די לגולשים להתעדכן במידע המתפרסם באתרי החדשות ואין צורך במסירת מידע רשמי למאות אלפי הישראלים הפונים לאינטרנט כמקור מידע ראשון. 

 

ביומן הרשת שלנו כבר ביקרתם? היכנסו לקטעי קישור ותהיו בעניינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
פינוי בתל אביב. גם הגולשים שלחו תמונות
צילום: תומריקו
מומלצים