שתף קטע נבחר

בעקבות רעידת האדמה: עלייה בפניות לחברות ביטוח

חברות הביטוח AIG וביטוח ישיר מדווחות על עלייה חדה במספר הפונים בעניין ביטוחי מבנה בעקבות רעידת האדמה

רעידת האדמה שהיתה הבוקר בכל רחבי הארץ הביאה לעלייה חדה בפניות לחברות הביטוח מצד אזרחים שהתעניינו בפוליסת ביטוח דירה כנגד רעידות אדמה. זאת, גם מהסיבה שנזקים שנגרמו בגין רעידת אדמה לא משמשים נשוא לפיצויים ממס רכוש.

 

מחברת הביטוח  AIG  נמסר, כי היום נרשם גידול של פי 3 במספר  הפונים שהתעניינו  ברכישת ביטוח דירה ורעידת אדמה לעומת יום רגיל. מהחברה נמסר, כי הם צופים עד סוף היום כ-1,500 שיחות בנושא הזה, וכי מוקד המכירות ישאר פתוח עד 12:30 בלילה.

 

גם מחברת ביטוח ישיר נמסר על גידול חד בכמות המתקשרים שמתעניינים ברכישת ביטוח דירה וביטוח חיים.  ממגדל נמסר כי לאחר רעידת האדמה הגיעו למוקד הטלפוני של החברה אלפי פניות. ההערכות הן כי גם לחברות הביטוח האחרות הגיעו מספר פניות רב מהרגיל בנושא.

 

כיום, כל פוליסת ביטוח תקנית מכילה סעיף של רעידת אדמה, אך מבוטחים יכולים לוותר על הסעיף כדי להוזיל את הפרמיה, או לחילופין לבחור באיזו השתתפות עצמית לבחור: 10%, 5% או 2%. בעלי משכנתאות מחוייבים על ידי הבנק להכניס בביטוח הדירה סעיף נגד רעידות אדמה, אם כי במקרים רבים הסכום המבוטח נמוך מהערך האמיתי של הדירה.

 

צפריר כרמי, החתם הראשי של aig, אמר ל-ynet כי סכום ביטוח ממוצע למבנה הוא 650 אלף שקל, כאשר פרמיה נעה בסביבות 900 שקל לשנה. כרמי דגיש כי ביטוח מבנה לא כולל בהכרח ביטוח תכולה, וסעיף זה יגרום לייקור הפרמיה בעוד כ-250 שקל. 

 

כרמי ממליץ לכל מי שמחזיק ברשותו ביטוח מבנה, בעיקר לבעלי המשכנתאות, לבדוק את סכום הביטוח ולהתאים אותו לערך האמיתי של המבנה, כי אחרת - במקרה אמת - המבוטחים יישארו עם סכום נמוך בהרבה ממה שמגיע להם.

 

"לבטח גם מכוניות"

 

נשיא לשכת סוכני ביטוח בישראל, יוסי מנור, קרא היום לבצע ביטוח רעידות אדמה לעסקים ולדירות. "רעידת האדמה היום, לא הייתה האחרונה ומן הראוי כי הציבור יבצע כיסוי ביטוחי מפני נזקים צפויים".

 

הפרמיה הנפוצה לביטוח רעידת אדמה לעסקים עומדת על 0.08% - 0.1% כאשר ההשתתפות העצמית הנפוצה עומדת על כ- 5% מסכום הביטוח של הרכוש הנמצא באתר שנפגע, אך לא יותר מ- 1.25 מיליון דולר באותו אתר.

 

באשר לביטוח דירות, אמר מנור כי יש עדיין אחוז ניכר מכלל בעלי הפוליסות שהם אינם בעלי כיסוי ביטוחי לרכושם בגין רעידת אדמה.

 

נשיא לשכת סוכני ביטוח בישראל אמר, כי כ-99% מכלל בעלי הרכב אינם מבוטחים בכיסוי לרעידת אדמה. הפרמיה הנפוצה לכיסוי עומדת על 2% מהפרמיה היסודית של ביטוח הרכב.

 

במרבית חברות הביטוח מקובל כי אובדן או נזק שאירע בתוך 48 שעות רצופות ממועד רעידת האדמה, שבגללה נגרם נזק לרכוש המבוטח, יהווה מקרה ביטוח אחד. באשר להשתתפות העצמית ייחשבו כאירוע אחד כל רעידות האדמה שייקרו בתוך פרק זמן של 72 שעות רצופות מהרעידה הראשונה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אגמון
בניינים. יש ביטוח?
צילום: אורן אגמון
מומלצים