שתף קטע נבחר

לבנת מאיימת: הלימודים בשנה הבאה יסתיימו ב-11:30

עוד 240 מיליון שקלים יילקחו מהמשרד, לאחר שכבר קוצצו השנה מתקציבו 750 מיליון שקלים. שרת החינוך זועמת: "התלמידים יקבלו פחות השכלה, פחות ערכים". לדבריה: "היום היו בארץ שתי רעידות אדמה. אחת הרגשנו, את השנייה נרגיש בהמשך. נאלץ לקצר את יום הלימודים בשנה הבאה"

שרת החינוך, לימור לבנת, איימה אמש (יום ד') כי "אם יאושר הקיצוץ הנוסף בתקציב החינוך, נאלץ לקצץ בשעות ההוראה ויום הלימודים יסתיים בשעה 11:30 במקום בשעה 13:00 בשנת הלימודים הבאה". 

 

רק לפני שבוע הזדעזעה המערכת הפוליטית בישראל, בעקבות התוצאות הנמוכות של מבחני המיצ"ב האחרונים. והיום התברר כי האוצר השית קיצוץ נוסף בסך 6% מתקציב החינוך לטובת תקציב הביטחון והרשויות המקומיות. מדובר בקיצוץ של עוד 240 מיליון שקלים, לאחר שכבר קוצצו בתקציב החינוך השנה 750 מיליון שקלים. בסך הכל קוצץ תקציב החינוך בשנתיים האחרונות בכ-2.5 מיליארד שקל.

 

במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינסה, אמרה השרה: "התלמידים יקבלו פחות השכלה ופחות ערכים. אני מקווה שעד ישיבת הממשלה ביום ראשון ראש הממשלה והאוצר יתעשתו". היא הבטיחה כי תיאבק ותילחם בקיצוץ והיא מאמינה שתצליח.

 

על פי השרה, משרד החינוך ייאלץ לקצץ בתקציב החינוך שהוא מעביר לרשויות המקומיות לתקציב התמיכות לתנועות הנוער, לפנימיות יום, קרן קרב, ועוד.

 

לבנת אמרה: "היום היו בארץ שתי רעידות אדמה. אחת הרגשנו, את השנייה נרגיש בהמשך. לפני חודש וארבעה ימים הכנסת אישרה את התקציב ועכשיו מקצצים שוב. הקיצוץ לא מאפשר לנהל את מערכת החינוך. הממשלה צריכה להחליט מה סדר העדיפות שלה. אנחנו שומעים טענות על מערכת החינוך ועל הישגי התלמידים והם מוצדקות, אבל איך, מהכסף שיש לנו, נוכל להגיע להישגים יותר טובים?"

 

לדבריה, "ועדת דוברת, שהוקמה להציע רפורמה בחינוך צריכה להגיש את המלצותיה באפריל. הקיצוץ לא יאפשר את יישום הרפורמות והמהפכות בחינוך. אני מציעה כי ישקלו לקצץ בקצבאות הילדים לארבעה העשירונים העליונים וכך נחסוך מעל מיליארד שקלים. בגלל הקיצוץ התלמידים יקבלו פחות השכלה ופחות ערכים".

 

מנכ"לית משרד החינוך, רונית תירוש, אמרה כי "הקיצוץ במערכת החינוך יוביל לפריחת החינוך האפור ועשירים שיש להם כסף יוכלו לשלם עליו והעניים לא. מה שיגדיל את הפערים החברתיים".

 

סגן שרת החינוך, צבי הנדל, אמר: "הסיעה שאני חבר בה קיבלה התחייבות ממשרד האוצר והממשלה שלא יהיה קיצוץ נוסף. אנחנו מתכוונים להגדיל את היקף השרים שיתנגדו לקיצוץ ולהערכתי יצטרפו שרים נוספים".

 

האוצר: חייבים לממן את הרשויות והביטחון

 

ממשרד האוצר נמסר כי כדי לממן את השינויים בתקציב כולל התוספות לתקציב הרשויות המקומיות ולמערכת הביטחון תידרש הממשלה לקצץ באופן רוחבי בהוצאות משרדי הממשלה ובכללם גם במשרד החינוך.

 

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ אילן שלגי, אמר בתגובה לקיצוץ: "ההשקעה בחינוך היא הביטחון האמיתי שלנו. משרד הביטחון שופך יותר מדי כסף על אבטחת מאחזים בלתי חוקיים, על כבישים עוקפים ועל ההתנחלויות. החוסן הלאומי שלנו הוא בחינוך לא פחות מאשר בביטחון. אני קורא לממשלה לא לגעת בתקציב החינוך וועדת החינוך תסייע לשרת החינוך למנוע קיצוץ נוסף ובלתי אפשרי".

 

חברת הכנסת יולי תמיר אמרה: "בישראל של נתניהו יהיו הרבה ילדים ללא כל חינוך שיישבו מול טלוויזיות שהם יקנו בזול ויצפו בתוכית המורדים".


פורסם לראשונה 11/02/2004 15:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
"פחות ערכים". לבנת
צילום: שאול גולן
צילום: אלכס קולומויסקי
קיצוץ רוחבי. נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: סבסטיאן שיינר
"לימודים - עד 11:30"
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים