שתף קטע נבחר

בין המועמדים לקבלת פרס נובל לשלום: מרדכי ואנונו

ברשימת המועמדים לקבלת פרס נובל לשלום נמצא השנה, לצד נשיא ארצות הברית והאפיפיור, גם מרגל הגרעין הישראלי, מרדכי ואנונו. בהמלצת חברי הוועדה נכתב כי "ואנונו הראה נאמנות לקהילה הבינלאומית"

ועדת פרס נובל לשלום חשפה אתמול (ו') רשימה חלקית של המועמדים לקבלת הפרס לשנת 2004. בין המועמדים: נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, האפיפיור יוחנן פאולוס השני ומרגל האטום הישראלי - מרדכי ואנונו.

מרדכי ואנונו אמור להשתחרר מהכלא באפריל הקרוב, לאחר שריצה כ-18 שנות מאסר. הוא ראוי לפרס, לדברי הממליצים, מכיוון ש"חשף באומץ את סודות האטום של מדינתו, תוך נאמנות לקהילה הבינלאומית".

זוהי אינה הפעם הראשונה בה מועמד ואנונו לפרס. כבר בשנת 2001 נכלל שמו ברשימת המועמדים הסופית.

חבר הכנסת יוסי שריד (מרצ) אמר בתגובה כי אין שום משמעות למועמדותו של ואנונו. לדבריו, "כבר כמה שנים שמישהו טורח להציע את ואנונו. הרשימה שהתפרסמה אינה סופית ולכן אין לה שום חשיבות".

מזכירת הוועדה, גייל לונדסטאד, אמרה כי הרשימה הסופית תפורסם רק ב-2 במרס, לאחר שכל חברי הוועדה יעבירו את המלצותיהם. עוד אמרה כי עד כה מופיעים ברשימה 129 אישים ו-44 ארגונים שונים.

לונדסטאד אף סיפרה כי הוועדה קיבלה תלונות רבות על מועמדותם של בלייר ובוש לפרס, אך לא על זו של ואנונו.

זהות הזוכה בפרס, שעומד על כמיליון וחצי דולרים, תיחשף בחודש אוקטובר הקרוב. הפרס עצמו יוענק לזוכה ב-10 בדצמבר, יום השנה למותו של אלפרד נובל.

חשף את סודות האטום של ישראל

ואנונו, עובד לשעבר בקריה למחקר גרעיני, נטל עמו עם פיטוריו מהקריה שני שני סרטי צילום שצילם במקום. בספטמבר 1986 הגיע ואנונו ללונדון בהזמנת העיתון הבריטי "סאנדיי טיימס", ומסר לידי עורכי העיתון את המידע והתמונות שהיו ברשותו.

 

פעולותיו של ואנונו עוררו את חשדם של אנשי המוסד, ששלחו לבירה הבריטית סוכנת מיוחדת שזכתה לכינוי "סינדי". סינדי פיתתה את ואנונו ושכנעה אותו לטוס לרומא, שם נחטף על ידי סוכני המוסד והועבר לישראל. 

כשהגיע לארץ נכלא ואנונו בבידוד ודבר כליאתו וחטיפתו לא הותר בתחילה לפרסום. חמישה ימים לאחר חטיפתו פירסם ה"סאנדיי טיימס" את הכתבה בה נטען בין השאר כי מדינת ישראל עוסקת בייצור פצצות מימן. 

משפטו של ואנונו התנהל בדלתיים סגורות בבית המשפט המחוזי בירושלים ובסיומו, כעבור שנה וחצי, הורשע ואנונו בעבירות ריגול ובגידה ונידון ל-18 שנות מאסר בבידוד.

ואנונו צפוי להשתחרר ממאסרו באפריל הקרוב, ובוועדת חוץ וביטחון של הכנסת נשמעו קולות הקוראים להעבירו למעצר מנהלי עם שחרורו, זאת על מנת למנוע פגיעה נוספת בביטחון המדינה.

פורסם לראשונה 13/02/2004 21:19

 

השתתפה בהכנת הידיעה: דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אזולאי
יקבל נובל? מרדכי ואנונו (ארכיון)
צילום: מאיר אזולאי
אין שום משמעות למועמדות. שריד
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים