שתף קטע נבחר

יש לך חברים? הסיכוי שלך לקבל התקף לב קטן יותר

גם בשביל זה יש חברים: חוקרים מצאו כי גברים בעלי תמיכה חברתית נמצאים בסיכון נמוך למחלות לב, גם אם עישנו, השמינו או סבלו מיתר לחץ דם. לדעת החוקרים, הממצאים נכונים גם אצל נשים

אם יש לכם חברים טובים עליהם תוכלו לסמוך בעיניים עצומות? אם התשובה חיובית, הרי שאתם בסיכון נמוך ללקות בהתקף לב, כך מגלה מחקר חדש שנערך בשוודיה, ופורסם בגליון האחרון של כתב העת European Heart Journal.

 

ד"ר אניקה רוזנגרן מאוניברסיטת אופסאלה בשוודיה ועמיתיו, בדקו 741 גברים מתנדבים בגילאי 50 ומעלה, במשך 15 שנים. החוקרים בדקו את מידת התמיכה החברתית להם זכו הנבדקים, כמו גם האם פיתחו מחלות לב כלשהן.

 

החוקרים מצאו כי גברים שהיו בעלי חברים עמם התראו על בסיס קבוע, היו בסיכון מופחת ב-45 אחוז ללקות במחלות לב וכלי דם, בהשוואה לגברים בודדים או כאלו בעלי קשרים חברתיים מועטים.

 

עוד מצאו החוקרים כי הרגלים כמו עישון, פעילות גופנית, משקל גוף או יתר לחץ דם, לא שינו את הסיכון הנמוך ללקות במחלת לב בקרב הגברים החברתיים.

 

לדעת החוקרים, התוצאות עשויות להיות נכונות גם אצל נשים, שכן מחקרים קודמים כבר הוכיחו כי מחלות לב שכיחות יותר אצל נשים בודדות, חסרות תמיכה חברתית שגרתית.

 

"מחלות לב הם גורם תמותה מוביל בעולם המערבי", אומר ל-ynet ד"ר אמיתי אלקיים, מומחה בכיר לרפואה פנימית מהמרכז הרפואי שיבא, "מזה עשרות שנים מוכר הקשר בין מבנה האישיות לבין הנטיה לפתח מחלות כלי דם ולב".

 

לדברי אלקיים, מחקרים נוספים הדגימו בשנים האחרונות קשר בין מדדים של איכות חיים לבין מחלות לב: "המחקרים מצאו כי פנאי, תחושת סיפוק או יחסי מין תקינים קשורים לסיכון מוגבר למחלות לב. המחקר הנוכחי מוסיף נדבך נוסף להבנת ההשפעה של איכות החיים ובריאות הנפש על בריאות הלב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
חברים. סיכון מופחת למחלות לב
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים