שתף קטע נבחר

לתיש יש לבן

תיש לבן מהחי כיף בראשון לציון מצליח להתגבר על חוקי הגנטיקה ועל העזים השחורות ומעמיד עשרות צאצאים לבנים כשלג. הווטרינר ד"ר איל בלום: "למיטב ידיעתי מדובר מקרה נדיר"

'התותח', כך מכונה התיש הלבן מהחי כיף בראשון לציון, שכל צאצאיו נולדו לבנים כמוהו. הדבר לא היה מעורר עניין רב כל-כך אלמלא העובדה שכל האימהות הפועות היו שחורות או חומות.

 

בשלוש השנים, שבהן שוכן התיש בחי כיף, הוא העמיד עשרות יורשים צחים כשלג. זאת למרות שחוקי הגנטיקה, המוכרים מעולם בני האדם ותקפים גם לגבי חית אחרות, קובעים שהגוון הכהה הוא הדומיננטי יותר.

 

"אין ספק שגם ההספק של התיש הלבן מרשים. 12 עיזים חיות במחיצתו, וכל אחת מהן ממליטה פעמיים בשנה כמו שעון שוויצרי. הממוצע הוא שני גדיים להמלטה", סיפר לאחרונה מנהל החי כיף בראשון לציון בצלאל פורת. "הסיפור היותר מעניין הוא שלמרות שאין אף עז בצבע לבן, הרי שכל הצאצאים, ללא יוצא מן הכלל, יצאו לבנים כשלג – מכף רגל ועד ראש".

 

התיש המוצלח הוא דור שני בחי כיף, וגם אביו היה מפורסם בפוריותו ובעוצמת הגנים שלו, אבל לא כל הגדיים שהעמיד היו לבנים לחלוטין. לדברי פורת, סוד ההצלחה הוא טיפול מסור, מזון מוקפד ואווירה שמהווה גורם חשוב לקיום מצוות ה'פרו ורבו'. פורת: "למבקרים בתקופה זו בחי כיף מצפה תמונה מרנינה של למעלה מעשרים גדיים לבנים וצחים המקפצים בעליזות ומידי פעם נעצרים בחיק אימותיהם ללגום מעט חלב לפני שהם שבים למשחקיהם.

 

"שמו של התיש הלבן מהחי כיף הולך לפניו וכבר עכשיו נמצאת אצל המטפל הראשי רשימת ממתינים לגדיים. לאחר שייגמלו, הם יישלחו לגני חיות ופינות חי ברחבי הארץ, שם יגדלו ואולי אף ימשיכו את המסורת של אביהם וסבם".

 

הווטרינר ד"ר קובי איבגי מאשדוד אומר: "צבע הגדיים הוא עניין גנטי. הגנים שקובעים את הצבע של הגדיים הינם הגנים של האב, במקרה זה, וכנראה שהגן הספציפי אצלו הינו גן דומיננטי שגובר על הגנים הרציסיביים של האמהות וקובע את מין הילודים, לבן במקרה זה".

 

הווטרינר ד"ר אייל בלום מראשון לציון: "למיטב ידיעתי זה מקרה נדיר. בדדרך כלל הגן השחור הוא הדומיננטי ולא הלבן. כדי לקבל צבע לבן צריכים להיות שני גנים רצסיביים, חבויים. עם זאת ישנה אפשרות שבעתיד יבוא לאוויר העולם מהתייש הזה צאצא שאינו לבן. יכול להיות שתהיה מוטציה בגן".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העיזים החומות ממליטות גדיים לבנים כשלג (אילוסטרציה)
צילום: לע"מ
מומלצים