שתף קטע נבחר

הבטיח עבודה בחו"ל - וברח

הוא הבטיח לחבר'ה שהשתחררו מהצבא שיסדר להם עבודה כמאבטחים בקולומביה, דייגים באלסקה או כורתי עצים בקנדה - ונעלם עם הכסף שהפקידו בידיו. עכשיו הוא עצור באבו-כביר

אלפי ישראלים מכירים כנראה את האיש שבתמונה, הגנן אריק ארנון (52) מכרכור, ואחוז ניכר מתוכם רוצים לאכל אותו בלי מלח. כל השבוע שעבר הוא ישן באבו-כביר בחשד שהונה מאות צעירים, בוגרי יחידות מובחרות שחלמו להרוויח הרבה כסף לאחר שחרורם, לאחר שהבטיח להם עבודה מכניסה בחו"ל - ונעלם עם הכסף ששילמו לו.

 

הלך החלום

 

מעט כל הישראלים שמשתחררים מהצבא מחפשים לעשות הרבה כסף בזמן קצר, כדי לממן את הטיול בעולם. הם פותחים עיתונים, מחפשים בין מודעות הדרושים, ופתאום מוצאים מודעה מפתה: "דרושים צעירים לעבודה בכריתת יערות בקנדה בשכר של 10,000 דולרבחודש" או "דרושים צעירים לדיג ימי באלסקה, שכר 8,000 דולר בחודש", או "דרושים בוגרי יחידות מובחרות לעבודת אבטחה על אוניות קרוז באיים הקאריביים, השכר: 10,000 דולר בחודש".

 

זה בדיוק מה שהם חיפשו. עבודה במקומות נפלאים בחו"ל בשכר גבוה פי כמה שמשולם בישראל. הם מתקשרים, מגיעים לראיון עבודה ואפילו מתפתים להפקיד סכום שנע בין 5,000 ל- 10,000 שקלים.

 

למה לשלם? "תרגום מסמכים לספרדית, סידור רשיונות עבודה ופקדונות ביטחון". אלה רק חלק מההסברים שסיפק להם ארנון. הם ממלאים שאלון ארוך, מביאים תמונות, מוסרים את מספר כרטיס האשראי ומחכים שתוך כמה שבועות יקראו להם לדגל הקולומביאני. אחרי שלא מגיעה שום תשובה, הם מתקשרים ומגלים שאף אחד לא עונה.

 

המשרד לסידור עבודה למאבטחים בכפרי נופש ואוניות קרוז, דייגים באלסקה, כורתי עצים בקנדה, נערות ליווי למיליונרים בארצות-הברית ומדריכי יחידות קומנדו בדרום-אמריקה נעלם - וצץ לו בעיר אחרת בשם אחר. הם מגיעים ומגלים שהמשרד שהיה שם נעלם, ומבינים שקיבלו שיעור ראשון בחיים האזרחיים בארץ ישראל של המילניום השלישי.

 

שוב מתפרסמת מודעה במקומון של העיר הנבחרת, נפתח משרד, ומאות חבר'ה שעונים לקריטריונים של שירות מלא ביחידה מובחרת נרשמים, ואחרי חודש שוב המשרד הזה נעלם לקצה אחר של הארץ. פעם קוראים לו "אינטרנשיונל ג'ובס", בפעמים אחרות ,"טרוול" ,"אמפינר טטיס" ועוד. אחרי שכל המשרדים האלה נסגרים, החבר'ה מגלים שבאמצעות כרטיס האשראי שלהם הם מימנו את מודעת הדרושים בעיתונים.

 

לדברי רס"ר יונה בצ'ינסקי ממפלג ההונאה של משטרת תל-אביב אותר אריק ארנון, האיש שעמד מאחורי המשרדים הפיקטיביים, לאחר חשיפה בתוכנית "כלבוטק". מתברר שעשרות - ואולי מאות - צעירים שנפלו ברשתו כלל לא התלוננו. מאז דווח על מעצרו הוגשו נגדו בתל-אביב כבר 20 תלונות.

 

הקולומביאנים התחרטו

 

בחקירתו טען ארנון, שהיו לו כוונות תמימות ושגם הוא רומה על-ידי מזמיני העבודה בחו"ל ולכן לא הצליח לסדר עבודה לחבר'ה מהסיירת. הגנן מכרכור נדד עם משרד התעסוקה שלו מעיר לעיר כדי להיעלם ממחפשי העבודה בעיר הקודמת. הוא פירסם את המודעות רק בעיתונות המקומית, כדי שאלה שנפלו בפח בעיר אחרת לא יוכלו להגיע אליו.

 

על-פי הסיפור שלו, הוא עבד במשך 18 שנים בקולומביה ויצר שם קשרים. בכל פעם טען בפני המאבטחים לעתיד, שהקולומביאנים התחרטו. פתאום והם לא רוצים יותר ישראלים והם גם לא מוכנים להחזיר את הכסף.

 

על-פי החקירה, אחת השיטות שלו היתה לקחת את הנרשם הראשון, להפוך אותו ל"ראש קבוצה" ולהטיל עליו לגייס 40 איש לקבוצה של מאבטחים ושומרים. "יוצאים לדרך רק אם יש קבוצה של 40", אמר. ראש הקבוצה עשה את כל העבודה השחורה בחדר במלון, בדק קורות חיים, רשם, גבה, ענה לשאלות - וכמו כולם גילה בסוף שרימו אותו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
אריק ארנון. נדד מעיר לעיר
צילום: יריב כץ
מומלצים