שתף קטע נבחר

מחלוקת משפטית בכנסת: מתי ייערכו הבחירות?

שתי חוות דעת מנוגדות הוגשו ליו"ר הכנסת. המשנה ליועץ המשפטי של הכנסת טוענת כי הכנסת תסיים כהונתה ב-2006. לעומתה סבורה היועצת המשפטית של ועדת חוקה שיש לקיים את הבחירות ב-2007. ועדת חוקה תכריע בנושא

ועדת חוקה תכריע בקרוב מתי יתקיימו הבחירות לכנסת ה-17. זאת, לאחר שליו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, הוגשו שתי חוות דעת משפטיות מנוגדות בסוגיה.

 

ביום א' דווח בגלי צה"ל כי ייתכן שהבחירות הבאות יוקדמו בשנה וייערכו כבר בנובמבר 2006, ולא ב-2007.

 

הסיבה לקיצור הצפוי היא דעתם של מומחי משפט, לפיהם דינה של הכנסת הנוכחית עשוי להיגזר מתיקון ל"חוק יסוד: הממשלה" הקודם, שלפיו, אם ראש הממשלה פיזר את הכנסת היוצאת, כפי שאכן היה ערב הבחירות האחרונות, הרי שכהונת הכנסת הנכנסת תהיה בחודש חשון שכעבור ארבע שנים.

 

בחוות דעת שהגישה לריבלין המשנה ליועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אתי בנדלר, היא טוענת כי הכנסת תסיים את כהונתה ב-2006. בעמדה זו תומכים יו"ר ועדת חוקה לשעבר, הפרופ' אמנון רובינשטיין, היועץ המשפטי לשעבר של הכנסת, עו"ד צבי ענבר, ומומחית למשפט חוקתי, ד"ר סוזי נבות.

 

בחוות הדעת כותבת עו"ד בנדלר: "הבחירות לכנסת יהיו ביום השלישי לחודש חשון של השנה בה תמה כהונת הכנסת היוצאת". לפי חוות הדעת, בהתאם לכלל זה יש למנות 4 שנים ממועד הבחירות לכנסת ובאותה שנה רביעית לקיים את הבחירות בחודש חשוון, כלומר באוקטובר-נובמבר 2006.

 

לעומתה סבורה עו"ד סיגל קוגוט, היועצת המשפטית של ועדת חוקה, כי הבחירות לכנסת צריכות להתקיים ב-2007. בעמדה זו תומכים פרופ' אשר מעוז ופרופ' רון שפירא.

 

קוגוט מסתמכת על סעיף בחוק יסוד הכנסת הקובע כי "החליטה הכנסת להתפזר, תהיה תקופת הכנסת שלאחריה עד לחודש חשון של לאחר גמר 4 שנים, וזה אומר אוקטובר-נובמבר 2007".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום לע מ
ריבלין. שתי חוות דעת מנוגדות
צילום לע מ
אתר הכנסת
רובינשטיין. "בעד 2006"
אתר הכנסת
מומלצים