שתף קטע נבחר

תחקיר: לוחם "אגוז" נפצע קשה כי לא הקפידו על הנהלים

מחקירה ראשונית עולה, כי החייל נפצע כשחייל אחר ירה ופגע בסלע, שנתז ממנו פגע בעינו וחדר לראשו. החייל היורה לא שמר, כנראה, על המרחק הקבוע בנהלים מהמטרה. החייל פונה לבית החולים ומצבו מוגדר קשה. זוהי תאונה נוספת בשרשרת של תאונות אימונים שאירעו בצה"ל מתחילת השנה

חייל צה"ל, לוחם בסיירת אגוז, נפצע הלילה (יום ד') באורח קשה באימון שנערך בשטח אש בגליל העליון. החייל פונה לבית החולים רמב"ם בחיפה. מצבו מוגדר קשה.

 

מתחקיר ראשוני עולה, כי לפחות אחד החיילים התקרב למטרות יתר על המידה, ולמעשה חרג מהוראות הבטיחות הקשורות למרחק פתיחה באש לעבר מטרות, ובשל כך נגרמה התאונה.

 

צוות של סיירת "אגוז" ביצע במקום תרגיל חי"ר. הצוות התחלק לשתי קבוצות: מספר חיילים שימשו ככוח "רתק" אשר משגר לעבר המטרות פצצות ממקום קבוע, ואילו קבוצת החיילים השנייה, שעליה נמנה החייל הפצוע, שימש ככוח "איגוף" שתפקידו להסתער לעבר המטרות.

 

בשלב ההסתערות נפל לפתע החייל. באותו רגע הופסק התרגיל והחיילים במקום ניגשו להעניק לו טיפול ראשוני. לא היה ברור כיצד נפצע החייל בראשו, ובמקום שרר בילבול גדול. הוא הועבר תחילה לבית החולים "רבקה זיו" בצפת ברכב חירום, אולם לאחר שהתברר כי רסיס חדר לראשו, הוטס באמצעות מסוק לבית החולים "רמב"ם" בחיפה.

 

בצה"ל העריכו, כי פציעתו של החייל נגרמה מריקושט של סלע שחדר לראשו דרך העין. ככל הנראה, בעת ביצוע ההסתערות, חרג אחד החיילים מכוח ה"רתק" מהמרחק ממנו מותר לירות לעבר מטרות, לכל הפחות 15 מטר, פגע ככל הנראה בסלע שבסמוך אליו הוצבה המטרה, וגרם לחלק מהסלע לעוף לעבר ראשו של החייל.

 

קצין בכיר בצה"ל ציין, כי אירוע מסוג זה אמנם חריג, אבל עלול להתרחש בכל עת. "כשנמצאים באמצע תרגיל ורצים לעמדות ירי בהתלהבות, לא מחשבים בדיוק את המרחק ממנו יורים", הסביר. "מפקדי התרגיל צריכים להשגיח על ירי ממרחק בטיחות ולעצור את התרגיל בכל פעם שמישהו חורג מהמרחק הזה. התאונה אמנם נדירה, אבל יכולה להתרחש, ולכן צריך להקפיד".

 

תאונה זו מצטרפת למספר תאונות אימונים שאירעו מתחילת השנה. בשבוע שעבר נפצע באורח קשה מאוד חייל מחטיבת הנח"ל, ושניים נוספים נפצעו באורח בינוני וקל, במהלך אימון שערך צה"ל בחברון.

 

בתחילת פברואר נהרגו שני חיילים מחטיבת גבעתי במהלך תרגיל אש ברמת הגולן, כאשר נגמ"ש מסוג פומה מחץ ג'יפ מסוג האמר בו ישבו ארבעה חיילים. שניים מהחיילים הצליחו להימלט מהג'יפ ברגע האחרון, אולם שני חיילים אחרים נמחצו למוות. 


פורסם לראשונה 25/02/2004 11:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אביהו שפירא
חייל נפצע. אימון צבאי (ארכיון)
אביהו שפירא
מומלצים