שתף קטע נבחר

אחרי 81 שנה: ההסתדרות עוברת דירה

משרדי ההסתדרות יעזבו בקרוב את משכנם המיתולוגי ברחוב החלוץ. לחברת הנכסים "אמות" יש מספר רעיונות מה לעשות במבנה הישן

אחרי 81 שנים תעזוב ההסתדרות במרחב את משכנה המיתולוגי ברחוב החלוץ בהדר ותעבור לביתה החדש בבתי מפלגת העבודה לשעבר. המעבר אמור להתבצע באפריל הקרוב.

 

אחת האפשרויות שנבחנות בימים אלו בחברת הנכסים "אמות", הבעלים של מבנה ההסתדרות, היא הקמת בית אבות במקום. היועצת המשפטית של "אמות", עו"ד תמר גולדנברג: "אנו חברה עסקית, ומעצם היותנו עסקיים, אנחנו בוחנים את כל האפשרויות לפתח את המקום לאחר שההסתדרות תפנה אותו".

 

בהנחה שייצא אל הפועל מיזם בית האבות, או כל מיזם אחר, יהיה זה אך סמלי שיוקם על חורבות בניין ההסתדרות. במשך שנים סימל המבנה את עוצמת הסוציאליזם והצדק החברתי בעיר, וכעת הוא צפויה לעבור מהפך הדומה לזה שמתרחש בחברה הישראלית: המיזם החדש יסמל את ההפרטה, ההיפוך של הסוציאליזם, ואת הקץ של הצדק החברתי בעולם של הכלכלה החופשית והמנוכרת.

 

מפ"ח (מועצת פועלי חיפה) הוקמה בשנת 1921 ושכנה במשרד קטן בעיר התחתית המנדטורית. בשנת 1923 הונחה אבן הפינה למבנה ההסתדרות הנוכחי ברחוב החלוץ 45 בהדר.

 

יצוין כי במבנה ההיסטורי של ההסתדרות ישבו אנשים רבים שלימים מילאו תפקידים מרכזיים לפני ואחרי קום המדינה, כמו: ראש העיר לשעבר, אבא חושי, השר וראש העיר ויו"ר הסוכנות לשעבר יוסף אלמוגי, השר לשעבר, משה שחל, ח"כ לשעבר ויו"ר הקואליציה ולימים מזכיר מפ"ח משה ורטמן ואחרים.

 

מרתף הבניין שימש כסליק של ההגנה לפני מלחמת העצמאות וכמקלט מפני התקפות אוויר של מפציצים איטלקיים בתקופת מלחמת העולם השנייה. עד שנות ה-80 היה המבנה בבעלות ההסתדרות, אותם לימים נמסר לחברת הנכסים "אמות", ומאז משלמת ההסתדרות לחברת הנכסים שכר דירה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד הכהן
בניין ההסתדרות הנטוש עשוי להפוך לבית-אבות (אילוסטרציה)
צילום: דוד הכהן
מומלצים