שתף קטע נבחר

"המודיעין הישראלי שבר את הצופן האיראני"

סימור הירש, תחקירן השבועון "ניו יורקר", ביקר בישראל והוא חושף: יחידת המודיעין 8200 פיענחה צופן איראני מתוחכם והחלה לעקוב אחר התקשורת בין טהרן לפקיסטן בעניין תוכנית הגרעין המתפתחת של איראן. מההאזנות עלה כי השלטון הפקיסטני ידע שמדען הגרעין הבכיר במדינה מכר סודות לגורמים זרים, ובהם לאיראן

"יחידה סודית במודיעין הישראלי הצליחה לפענח את הצופן המתוחכם של איראן ולהאזין לתקשורת שהיא מקיימת בשנים האחרונות בנושא פרוייקט הגרעין". כך חושף סימור הירש, תחקירן השבועון "ניו יורקר", בגיליון המתפרסם היום (ג') בארצות-הברית.

 

הירש כותב שנשיא פקיסטן, פרבז מושארף, "עומד על כך שמערכת היחסים בין מדען הגרעין הראשי חאן לבין איראן, היתה עצמאית ולא ידועה לממשלת פקיסטן. אבל העובדות סותרות את דבריו. בנסיעה למזרח התיכון בחודש שעבר, נאמר לי שלפני כמה שנים, הצליחה סוכנות הביון הישראלית, יחידה 8200, לפענח צופן איראני מתוחכם והתחילה לעקוב אחר התקשורת בין איראן לפקיסטן, על תוכנית הגרעין המתפתחת של איראן".

 

עוד טוען התחקירן כי "לקהילת המודיעין הישראלית יש קשרים בתוך איראן שנשמרו מתקופת השאה, לפני הדחתו ב-1979. חלק מהקשרים הללו עדיין קיימים. המודיעין הישראלי שומר על קשרים הדוקים עם הרבה קבוצות אופוזיציה איראניות, כמו המועצה הלאומית".

 

יחידת 8200 של אגף המודיעין, המקבילה ל-NSA של ארה"ב, היא עוצבת הסיגינט המטכ"לית, ואמונה על איסוף המודיעין הטכנולוגי במדינות השכנות. מדובר באחת היחידות הגדולות בצה"ל.

 

לפני כשנה עלתה היחידה לכותרות בעקבות פרשת הקצין הסרבן שסירב להעביר מידע בזמן אמת, ובכך סיכל פעולת התנקשות בבכיר פלסטיני לאחר הפיגוע בנווה שאנן בתל-אביב.

 

"ישראל משוכנעת: איראן לא ויתרה על הפצצה"

 

ה"ניו יורקר" מגלה כי המידע שישראל חשפה הועבר גם לידיעת המודיעין האמריקני, עם ההוכחות לכך שבכירים באיסלאמבד וטהרן שוחחו בקביעות על חקירת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה גרעינית וההשלכות שלה.

 

טהרן ניסתה דרכים למנוע את חשיפת התוכנית שלה לסוכנות לאנרגיה גרעינית, שפתחה בחקירה, מבלי שתצטייר כמי שפועל בניגוד לדעת הקהל הבינלאומית. האיראנים ניסו להציג שיתוף פעולה כדי שהאירופים יהיו לצידם, וזאת מבלי לוותר על הפוטנציאל הגרעיני שלהם.

 

"קצין מודיעין בכיר, עם גישה לחילופי הדברים הסודיים בין איראן ופקיסטן, אמר לי שהוא הבין שהפקיסטנים מאוד חששו שהאיראנים יחשפו אותם בפני הסוכנות לאנרגיה גרעינית הבינלאומית. בראיון בתל-אביב אמר לי הקצין שישראל משוכנעת שאיראן אינה מתכוונת לוותר על הפצצה. מה שאיראן עשתה היה לדווח לסוכנות לאנרגיה גרעינית על מידע שכבר נתגלה ואיראן ממילא לא יכלה להסתירו יותר", כותב הירש.

 

בראיון בתל-אביב נאמר לו עוד שהמודיעין הישראלי ממשיך לעקוב אחר ההתחפרות האיראנית והפעילות האחרת מתחת לאדמה הקשורה לגרעין האיראני.

 

בראיון אחר בסוכנות לאנרגיה גרעינית בוינה, נאמר לסימור הירש שאיראן קדחה שני קידוחים לעומק של 200 מטר לביצוע ניסויים גרעיניים. העיצוב של הפצצה שייעשה בה ניסוי, אם יוחלט לבצע ניסוי כזה, הגיע מלוב דרך פקיסטן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הכור באיראן. האזינו לתקשורת בנושא האטום (ארכיון)
צילום: איי פי
יחידת האיסוף של המודיעין. הצליחה לפענח צופן
צילום: איי פי
הנשיא מושארף. המודיעין הישראלי סתר את טענותיו
צילום: איי פי
צילום: איי פי
נשיא איראן. ניסויים גרעיניים סמויים?
צילום: איי פי
מומלצים