שתף קטע נבחר

הוקפאה הבנייה בפרויקט דרום הקריה

ניצחון זמני לירוקים: המועצה לשימור אתרים התנגדה לתוכנית להרוס חלק מ-56 בתי הטמפלרים העתיקים בתל-אביב

המשנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בתל-אביב הקפיאה את כל עבודות הפיתוח בפרויקט דרום הקריה במרכז העיר. זאת, כדי לבחון מחדש את ההיבטים התכנוניים והתחבורתיים באזור, ואת הסוגיות הנוגעות לשימור בתי הטמפלרים ההיסטוריים בשכונת שרונה העתיקה.

 

 על-פי תוכנית דרום הקריה, ייבנו 18 מגדלי ענק על שטח של 185 דונם בין הרחובות קפלן, בגין (לשעבר דרך פתח-תקווה), החשמונאים והארבעה. הבניינים ישמשו למשרדים וכן לקריית הממשלה ולמגורים.

 

עיריית תל-אביב ומנהל מקרקעי ישראל התחייבו במסגרת תוכנית הפיתוח לשנע בשלמותם 5 מבנים טמפלריים שיועדו לשימור מחזית רחוב קפלן. זאת, לצורך הרחבת דרך בגין ל-8 מסלולים. עלות פרויקט השינוע נאמדת ב-26 מיליון שקל. כמו כן, התוכנית מחייבת הריסתם של חלק מ-56 בתי הטמפלרים עם גגות הרעפים האדומים ששרדו מאז שנת 1871.

 

היוזמה הובילה להתנגדויות מצד גופים ירוקים, אנשי ציבור וחברי כנסת. האדריכלים מיכל קוצ'יק ואילן פלינט, המייצגים את המועצה לשימור אתרים, הציגו תוכנית חלופית לזו של עיריית תל-אביב, המשלבת "חדש ומודרני, לצד הישן והעתיק".

 

על-פי תוכניתם, ניתן להפוך את שכונת שרונה לעיר העתיקה של ת"א מבלי לגרוע בהקמתם של כל 18 המגדלים. הם ממליצים להימנע מפרויקט השינוע של חמשת הבתים העתיקים ולכרות מנהרה מתחת לשכונת שרונה. כמו כן הם ממליצים למכור לידיים פרטיות חלק מהבתים העתיקים, ששוויים מוערך ב-750 אלף עד מיליון וחצי דולר, תוך התחייבות של הרוכשים לשפץ את הבתים ולשמר אותם.

 

תמר טוכלר, רכזת מחוז המרכז במועצה לשימור אתרים, אמרה כי אסור לחזור על טעויות העבר של הרס ההיסטוריה. בעקבות ההתנגדויות הוקפאה העבודה בפרויקט.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
שכונת שרונה. המבנים הישנים מוערכים ב-750 אלף עד מיליון וחצי דולר
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים