שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  נאס"א: בעבר שררו על מאדים תנאים שאפשרו קיום חיים
  רכב סוכנות החלל האמריקנית, "אופרטיוניטי", גילה עדויות מוצקות לכך שהאיזור בו נחת היה בעבר מוצף בכמויות גדולות של מים. "נראה שהתנאים ששררו בעבר באיזור היוו סביבה ידידותית ביותר לקיומם של חיים", הודיעו מדעני הסוכנות במסיבת עיתונאים דרמטית

  סוכנות החלל האמריקנית, נאס"א, דיווחה הערב על כך שרכב החלל "אופרטיוניטי" העביר במהלך הימים האחרונים עדויות מוצקות המצביעות על כך שבעבר היו כמויות גדולות של מים על פני כוכב-הלכת האדום. לפרוייקט מיוחד של ynet בנושא המאדים - לחצו כאן.

   

  במסיבת עיתונאים דרמטית שנערכה בבסיס סוכנות החלל בוושינגטון, הודיעו מדעני נאס"א על הגילוי. "הממצאים מצביעים על כך שאיזור הנחיתה של 'אופרטיוניטי' היה בעברו מוצף במים", אמר אד ווילר, דובר מטעם סוכנות החלל. "יתר על כן", הוא הוסיף, "נראה שהתנאים ששררו בעבר באיזור היוו סביבה ידידותית ביותר לקיומם של חיים".

   

  לא נמצאו עדויות ישירות לקיום חיים

   

  "עד כה לא מצאנו עדויות ישירות לקיומם של אורגניזמים על המאדים", הודיעו המדענים. בדיקות מעמיקות של סלעים ומדגמי קרקע הצביעו על קיומם של

  מינרלים שנוצרו כתוצאה מחשיפה לכמויות גדולות של מיים בעבר. בסוכנות החלל מעריכים כי בזמן התהוותם של הסלעים, שררו על פני המאדים תנאים בהם יכלו יצורים חיים להתפתח ולשגשג.

   

  "המשימה המרכזית של נאס"א אל המאדים הייתה לברר האם כוכב הלכת הכיל בעבר די מים כדי לאפשר קיומם של חיים", אמר ג'יימס גאווין, מדען בכיר בנאס"א. "היום יש לנו עדות מוצקה וכמעט חד-משמעית לכך שהתשובה לשאלה היא כן".

   

  להודעה הדרמטית של נאס"א באה קדמה המתנה ארוכה ומתוחה לאחר שהסוכנות הודיעה מוקדם יותר הבוקר על כינוס מסיבת העיתונאים. בהודעתה המקדימה ציינה נאס"א כי תחשוף ממצאים חשובים במיוחד מפני כוכב הלכת - שנאספו במהלך משימתו של רכב החלל אופרטיוניטי. 

   

  סדרת רמזים

   

  במהלך הימים האחרונים פרסמה נאס"א סדרה של רמזים בנוגע לממצאים החשובים, שעוררו סקרנות רבה. המרכזית בהם היא בדבר המידע שהצטבר מניתוח מיקרוסקופי של אחד מסלעי המטרה באיזור. ביומו ה-30 על פני המאדים, הפעיל רכב החלל את מכשיר השיוף שלו על אחד הסלעים, בשטח הנחיתה הנמצא בתוך מכתש עמוק.

   

  הכלי "גילח" את הסלע במשך שעתיים, כשהוא חופר לעומק של 4 מילימטרים על פניו. הממצאים הפתיעו את החוקרים, שלא הצליחו לקבוע באופן חד-משמעי מה בדיוק גילה אופרטיוניטי. נראה כי סלע זה, יחד עם ממצאים נוספים שנאספו בשטח, היה העדות הישירה והכמעט מוחלטת על נוכחות מים רבים.

   

  הממצאים החדשים שהעבירה נאס"א מוסיפים מידע נוסף ועשויים לפתור את אחת המחלוקות הגדולות בין האסטרונומים - החלוקים בדעותיהם בנוגע להיסטוריה האקלימית של כוכב-הלכת. בעוד שרבים טוענים כי מאדים היה בעבר סביבה מתאימה ואפילו אופטימלית לקיומם של חיים, ישנם לא מעט מתנגדים הגורסים כי כוכב הלכת האדום, הקרוי על שמו של אל המלחמה מארס, היה צחיח ויבש מאז ומתמיד.

   

  ספיריט: עדויות חדשות וגם חידות

   

  ניתוח מעמיק של דגימות האדמה שאסף רכב החלל התאום "ספיריט" אישר סברות קודמות שהיו ידועות למדענים, אך במקביל הציב שאלות וחידות נוספות בקשר להיסטוריה הגיאולוגית של כוכב-הלכת האדום. "מאדים לא יחשוף בפנינו את צפונותיו כל כך מהר, יקח זמן רב עד שנגלה את כל הסודות", אמר מנהל תוכנית המחקר לפני כחודש. 

   

  בדיקה ראשונית של הקרקע בנקודת הנחיתה של ספיריט, העלתה כי היא מכילה כמויות גדולות מאוד של צורן וברזל , וכמויות קטנות יותר של גופרית, כלור, סידן וניקל. נראה כי בדומה למכתש מרידיאן בו נחת אופרטיוניטי, גם האיזור בו נחת ספיריט, מכתש גוסב, היה בעברו מוצף במים.

   

  לפני כחודש העבירה משימת המחקר של סוכנות החלל האירופית, החללית "מארס אקספרס", סדרת צילומים של פני המאדים ואישרה את הסברה בדבר קיום מים קפואים בקוטב הדרומי של כוכב הלכת.


  פורסם לראשונה 02/03/2004 14:51

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  הדמיית רכב החלל אופרטיוניטי וספיריט על המאדים
  צילום: רויטרס
  צילום: סוכנות החלל האירופית
  מארס אקספרס משייטת סביב מאדים
  צילום: סוכנות החלל האירופית
  הסלע המסתורי שהסעיר את המדענים
  צילום: נאס"א
  צילום הקוטב הדרומי של המאדים שהעבירה "מארס אקספרס
  צילום: סוכנות החלל האירופית
  מומלצים