שתף קטע נבחר

מרתה סטיוארט הורשעה בכל סעיפי האישום נגדה

סטיוארט, אשת עסקים מצליחה ומי שנחשבה ל"גורו" של עיצוב הבית בארה"ב, הורשעה בשיבוש הליכי משפט ובמסירת תצהירי שקר, סביב פרשת מכירת מניות בבורסה על סמך מידע פנים. העונש המירבי הצפוי לה עתה הוא 20 שנות מאסר. סטיוארט: בכוונתי לערער

חבר המושבעים בניו יורק מצא היום (ו') את אשת העסקים המפורסמת, מרתה סטיוארט, אשמה בכל ארבעת סעיפי האישום שהוגשו נגדה, שעיקרן הצהרות שוא ושיבוש הליכים.

 

גם מנהל התיקים שלה לשעבר, פיטר באקאנוביץ, הורשע בארבעה מתוך 5 סעיפי אישום, ובהם גם עדות שקר.

 

שלושה ימים היה חבר המושבעים מכונס להתייעצויות לפני שהגיע לפסק הדין המרעיש שלו, בתום משפט שנמשך 5 שבועות, וריכז את תשומת הלב הציבורית בארה"ב.

 

חבר המושבעים, שכלל 8 נשים וארבעה גברים, נדרש להחליט האם סטיוארט והברוקר לשעבר שלה, באקאנוביץ, שיקרו לרשות לניירות ערך, אשר חקרה חשדות לשימוש במידע פנים מצידה של סטיוארט, כאשר זו מכרה, בדצמבר 2001, את מניותיה בחברת הביוטכנולוגיה אימקלון.

 

סטיוארט, בת 62, נחשבת לגורו של אמריקה בכל הנוגע לנושאי עיצוב הבית, בישול ואפייה, ואפילו גינון. יש לה תוכנית טלוויזיה משלה, מגזין הנושא את שמה ואין ספור ספרי בישול, עיצוב וגינון. היא עצמה הקימה חברה המרכזת את עסקיה, "מרתה סטיוארט אומנימדיה", והנפיקה אותה בבורסה, תוך שהיא הופכת למיליונרית כבדה ביותר.

 

עם היוודע פסק הדין במשפטה צנח שער המנייה שלה בבורסה בקרוב ל-23%. היה זה סיום דרמטי למסחר במנייה, שכן בראשית היום היתה ההערכה הרווחת שסטיוארט תזוכה ומנייתה טיפסה לשיא של 17 דולר. ואולם, כשנודע דבר ההרשעה צללה המנייה ונסגרה על שער של 10.9 דולר.

 

העונש המירבי - 20 שנות מאסר

 

סטיוארט הואשמה בארבעה סעיפים של קנוניה, שיבוש הליכי משפט ושני סעיפים של מסירת תצהירי שקר. כל אחד מן הסעיפים בהם הורשעה נושא עימו עונש מאסר מירבי של חמש שנים וקנס של 250 אלף דולר, ואולם ההערכות בניו יורק היום קבעו כי סטיוארט תקבל עונש מאסר קצר בהרבה של שנה עד שנתיים לכל היותר. גזר הדין במשפטה יינתן ב-17 ביוני.

 

הברוקר לשעבר של סטיוארט, פיטר באקאנוביץ, בן 41, הואשם בסעיפים של מסירת תצהירי שקר, יצירה ושימוש במסמכים מזוייפים (הסעיף היחיד ממנו זוכה), קנוניה, עדות שקר ושיבוש הליכי משפט. הרשעתו עלולה לגרור אחריה עונש מאסר מירבי של עד 25 שנה.

 

בכתב האישום נאמר כי סטיוארט מכרה את מניותיה בחברת אימקלון ברווח גדול, רק לאחר שקיבלה "טיפ" מבאקאנוביץ שמייסד החברה ומנהלה, סם וואקסל, מוכר בעצמו את אחזקותיו בחברה. וואקסל עצמו הועמד לפני כן לדין באשמת שימוש במידע פנים ונידון לשבע שנות מאסר בפועל.

 

לאחר הרשעתה הגיבה סטיוארט ואמרה כי לא עשתה כל רע וכי בכוונתה לערער על הרשעתה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מרתה סטיוארט, האם ה"גורו" תידרש לעצב את תא הכלא שלה?
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
מנכ"ל אימקלון, סם וואקסל, נידון בעצמו ל-7 שנות מאסר
צילום: רויטרס
מומלצים