שתף קטע נבחר

סכנה של התפרצות כלבת באזור

הווטרינר של מועצת חבל מודיעין, ד"ר שלמה אלבגלי, מזהיר: "בעקבות סכנה של התפשטות הכלבת בכפר סבא הוברחו משם הרבה חתולים וקיים חשש שהם הגיעו גם לאזורנו"

"קיימת סכנה של התפרצות כלבת בחתולים באזורנו. המגפה עלולה להופיעה בחודשיים הקרובים, מכיוון שחתולים הנוגעים בכלבת ברחו מהאזור הנגוע לאזורנו", כך מתריע הווטרינר האזורי של מועצת חבל מודיעין, ד"ר שלמה אלבגלי.

 

מחלת הכלבת היא מחלת עצבים חשוכת מרפא הנפוצה בכל העולם. המחלה יכולה לעבור לאדם מנשיכה של בעל חיים חולה. תסמיני המחלה הקשה מופיעים לאחר תקופת דגירה שנמשכת בין עשרה ימים לשנה, והם כוללים חולשה, חום, קשיי נשימה, הפרשת רוק ועוויתות שרירים בגרון. בשלבים המאוחרים של המחלה נגרמים פרכוסים ושיתוק ואחרי ימים אחדים מוות. אפשר למנוע את המחלה בעזרת חיסון בעלי החיים או בעזרת חיסון לאחר חשיפה לבני אדם.

 

ד"ר אלבגלי מוסיף: "בעקבות סכנת הכלבת בכפר סבא הוברחו משם הרבה חתולים וקיים חשש שהם הגיעו לאזורים אחרים, בכלל זה לאזורנו, ושהם מצויים בשלבי דגירה של המחלה.

 

"לא מזמן נתפס חתול בית נגוע בכלבת שכנראה נדבק משועל שהגיע מהפריפריה. חתולים מטיבם חיים בקבוצות, וחתולי הרחוב בימינו לא פחדים משועלים, לכן יש סכנה שיתגלו עוד מקרים של כלבת בחתולים ואפשר שהמחלה תתפשט גם לאזורים עירוניים".

 

למה כלבת אצל חתולים נחשבת ליותר מסוכנת?

 

"על פי סקרים שנעשו בארצות הברית, החתול מעביר כלבת יותר מכלבים. יתרה מכך, רב החתולים לא מחוסנים נגד כלבת. במקרים שבהם המחלה מופיעה בצורה הסוערת שלה, חתול נהיה אגרסיבי מאוד והוא פוגע בהרבה אנשים ובעלי חיים. הוא מתחיל להתנהג כמו נמר קטן.

 

"הבעיה העיקרית היא כאשר חתול נמצא מת. במקרה כזה לא תמיד שולחים אותו לביקורת כדי לאבחן את סיבת המוות, מה שלא קורה עם כלבים, אותם בדרך כלל אנחנו שולחים לבדיקה. אם החתול מת ולא בדקנו אותו, יש סכנה שהוא יעביר את המחלה הלאה, אנחנו לא נדע על כך ואי אפשר יהיה לנקוט אמצעי מניעה".

 

כמה מקרים של כלבת היו באזור חבל מודיעין ומודיעין?

 

"בשנת 2002-2003 היו יותר מ-20 מקרי כלבת באזור שלנו בשועלים ובכלבים. הכלבת היתה בעיר מודיעין, ביער בן שמן וביישובים הסמוכים כמו לפיד, מכבים-רעות, גימזו, כפר דניאל, חדיד, טירת יהודה, מבוא מודיעין, וגבעת כוח.

 

"המקרה האחרון של מוות חתול מכלבת היה בכפר סבא לפני חודש. בשנת 2000 מתה נערה באחד הכפרים בגליל, כנראה מכלבת".  

איך ניתן למנוע את התפשטות המחלה?

 

"יש לחסן את הכלבים והחתולים מגיל שלושה חודשים, לחזור על החיסון כל שנה, למנוע שוטטות של כלבים וחתולים, לא לאסוף כלבים וחתולים שלא יודעים מה המקור שלהם ולדווח על כך מקרה של נשיכה. צריך לבצע חיסון אוראלי בקרב חיות הבר. בשנה האחרונה החלו לחסן חיסון אוראלי, אבל באזור שלנו זה נתקל בקשיים בגלל הקרבה לשטחים".

 

למה?

 

"כי צריכים לעשות את זה עם מטוס, ויש קושי ביטחוני להגיע מעל הכפרים הערביים באזור".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חתולים מעבירים כלבת יותר מכלבים
צילום: איי פי
מומלצים