שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מדריך: כך עושים סקס (ונהנים) עם גב כואב

  כואב לכם הגב. הדבר האחרון שבא לכם עכשיו זה סקס. טעות! לא שמעתם שסקס טוב לבריאות? הנה כמה עצות שיחזירו אתכם למיטה גונחים, ולא מכאב

  מילא הגב הורג אתכם, אבל גם על סקס אתם נאלצים לוותר, בגלל הכאבים. הרי כשהגב תפוס וכואב, רצוי לנוח ולהימנע מכל פעילות גופנית, לא? "בהחלט לא", אומר עופר קמרון, מורה ומטפל בשיטת אלכסנדר. "אין סיבה לוותר על חדוות המין, גם אם אתם בעיצומו של התקף. הפעילות המינית יכולה דווקא לשכך את כאבי הגב, להרפות את השרירים ולשחרר אותם, ואין צורך להזכיר את העלאת המורל, שבטח צנח נמוך מאוד בגלל ההתעסקות בכאב". כל זאת, עוד לפני שנגענו בתועלת הביוכימית של הסקס, בזכות ההורמונים משככי הכאבים המשתחררים במהלכו.

   

  אבל איך? הרי אי אפשר להפריד בין סקס לתנועה. כשהגב כואב כל תזוזה מכאיבה, והאורגזמה הנכספת הופכת לאיום לא קטן. מי שהתנסה בה בעיצומו של התקף גב לא ישכח את הכיווץ העז שמפלח את ההנאה בכאב חד. אז במה הועילו חכמים?

   

  "כדי לעקוף את כאבי הגב גם בעת המפץ הגדול, התחילו בניסוי 'על יבש'", ממליץ קמרון, "מעין סימולציה של משגל שבה התנועה חופשית יחסית ונטולת כאבים. במהלך האקט עצמו שמרו על עורף ארוך ומשוחרר: שמטו את הלסת התחתונה ואת הכתפיים נמוך ככל האפשר, והניחו לעורף 'להישלף' החוצה כמו ראש של צב. ככל שהעורף משוחרר יותר, עמוד השדרה יהיה חופשי יותר וינוע בקלילות ובפחות כאבים".

   

  קמרון מציע גם להתמקד במגע איטי ועדין, להיות קשובים לתחושות הגב ולמגבלותיו, וכשמתקרבים לשיא לנסות לא לזוז, לנשום עמוק ולהאריך את העורף עוד יותר. כך תגנו על הגב התחתון מפני התכווצויות חריפות.

   

  "ברוב מקרי הגב נובעת המוגבלות התנועתית מחוסר יכולת להניע בחופשיות את האגן", הוא מוסיף. "לכן כדאי למצוא תנוחות שיטילו את עיקר התנועה על שכמו ואגנו של הפרטנר הבריא, ויאפשרו לסובל להניע פחות את האגן, ו/או להתבסס על תנועות שתורמות להארכת שרירי הגב. חשוב לזכור שכיווץ שרירי השלד הוא המקור לרוב כאבי הגב, ללא קשר לסיבתם הראשונית".

   

  התנועות המומלצות באות מפנים הגוף, וקמרון ממליץ להתחיל לפתח רגישות לתנועות פנימיות אלה. בעניין הזה, הוא מודה, מותר האשה על הגבר: "אשה עם בעיות גב יכולה, ואפילו צריכה, לנטרל את תנועתיות האגן, ובמקום זאת לחזק יותר את שרירי הפות. שרירי פות מיומנים יאפשרו לה לשלוט בכל שלבי המשגל כולל בשיאה של האורגזמה, בלי לערב את הגב והאגן הסובלים".

   

  אז איך לעשות את זה נכון? התנוחות הבאות יסייעו לכם להאריך את שרירי הגב, ויבטיחו מקסימום הנאה במינימום כאב.

   

  אם כואב לגבר

   

  • שכב על גבך, והנח לבת זוגך (שמעליך!) לעשות את העבודה. תנוחה זו תשמור על גבך רפוי ומשוחרר ככל האפשר. הנח כרית אחת תחת ראשך וכרית נוספת תחת ברכיך.

   

  • שב על כיסא בעל משענת נוחה, או עם כרית תומכת מאחורי הגב, כשזוגתך יושבת על ברכיך. תנוחה ידידותית זו מעניקה לך שתי אפשרויות: להיות סביל לחלוטין ולהתענג על פעילות האשה, או לקחת חלק טיפ-טיפה פעיל יותר: להתנתק מעט מהמשענת ולנוע קלות על הכיסא.

   

  המשותף לשתי התנוחות האלה הוא התמיכה לגבך מהמיטה/המשענת/הכרית.

   

  • במקרה של כאבי גב קלים שמאפשרים עמידה, עמוד כשברכיך כפופות מעט והפין בגובה משטח (שולחן, מיטה) שעליו שרועה האשה. בעת כפיפת הברכיים הגב התחתון משתחרר, האגן מתקבע ואתה קונה שליטה מוחלטת על התנועתיות: צורת עמידה כזו מאפשרת לברכיים "ליזום" את התנועה, במקום האגן התפוס.

   

  כדאי לוותר על:

   

  התנוחה המיסיונרית. זו יוצרת לחץ עצום על הגב התחתון והעורף.

   

  אם כואב לאשה

   

  • שכבי על גבך, כרית תחת ראשך, הרימי את הברכיים לכיוון החזה (כך את מאריכה את שרירי הגב התחתון המכווצים), ואחזי אותן בידייך.

   

  • השתמשי בתנוחה המתוארת כבתנוחת מוצא. כרכי את רגלייך סביב בן זוגך, ובשלב האורגזמה כווצי אותן סביבו. כך את מאריכה את שרירי הגב וגם מאפשרת לעצמך לזרום עם תנועות האורגזמה. התמיכה שאת מקבלת (הפעם מלפנים) מההיצמדות אל בן זוגך מספקת לך הגנה מסוימת מההתכווצויות.

   

  • שכבי על צדך בתנוחה עוברית, כשהגבר מאחורייך באותה תנוחה ממש ("תנוחת הכפיות" המפורסמת), והניחי כרית תחת ראשך. גם תנוחה זו מסייעת להארכת שרירי הגב ולהגמשתם.

   

  כדאי לוותר על:

   

  ישיבה על הגבר (כשהוא שרוע אפרקדן או יושב), שמכתיבה תנועתיות רבה מדי לאגן ועלולה להזיק לגב התחתון ולעורף.

   

  אם כואב לשניכם

   

  היו יצירתיים וקשובים לגופכם. ישמו את העקרונות שתוארו והשתמשו בהם כנקודת מוצא לפיתוח תנוחות המתאימות למצבו הספציפי של כל אחד מכם. "מדובר בנקודת מוצא בלבד", מדגיש קמרון. "במרבית המקרים יידרשו תיקונים, שכלולים ודקויות המתאימות לצורכיכם. ואם לא ניסיתם קודם, זו ההזדמנות לגלות את המין האוראלי, הידני או ה'אביזרי' ולהיעזר בו". /

   

  אחורה פנה

   

  "לפני שנכנסים למיטה עם גב כואב, רצוי לנקוט אמצעים שמרגיעים את הכאב ומרפים את השרירים (אמבטיה חמה, בקבוק חם על האזור הכואב וכו')", אומרת ד"ר רונית אלוני, מנהלת המרכז לשיקום מיני בבית לווינשטיין. "עיסוי המקום הכואב יכול לשמש גם כחלק מהמשחק המקדים. הכלל החשוב ביותר במהלך הפעילות המינית הוא שמירה על מצב סטטי של הגב הפגוע, ולשם כך צריך לספק לו תמיכה יציבה ככל האפשר".

   

  למטופלים הסובלים מבעיות גב נוהגת אלוני להמליץ על תנוחה שבה האשה מניחה את גופה על שולחן כשפניה כלפי מטה ורגליה על הרצפה, והגבר חודר אליה מאחור, כשהוא משעין את כל גופו על גבה. "פרישה" כזו מאפשרת לו לבצע תנועות אופקיות בלבד, שלא יבואו מהאגן.

   

  "במקרה שהגבר הוא הסובל, התנוחה המועדפת עלי היא זו שפיתחה הסרוגייטית שעובדת לצדי עם אנשים נכים. הגבר שוכב על צדו, והאשה שוכבת על גבה כשהיא מקרבת את אגנה לאגנו, ומשלבת את רגליה כך שרגל אחת מונחת בין רגליו של בן זוגה, והשנייה מעל למותן שלו. הרגל שמעל המותן היא הרגל שמבצעת את התנועה, ושבעזרתה האשה מניעה את גופו של בן זוגה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  הגב כואב? ותר על התנוחה המיסיונרית
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים