שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: שתיית קפה למניעת הסוכרת

  אמרו לכם עד היום שצריכת קפה מוגברת מזיקה לבריאות? בכל מה שקשור לסוכרת, זה לא נכון. מחקר רחב היקף שכלל 16 אלף פינים מגלה כי שתיית קפה מקטינה את הסיכוי ללקות בסוכרת מבוגרים בעשרות אחוזים. לחוקרים עדיין לא ברור מהו המנגנון, אך משערים כי מרכיבים בקפאין מעכבים את מעבר הסוכר לתאי הגוף

  שתיית קפה עשויה להפחית את הסיכוי ללקות בסוכרת מבוגרים, כך סבורים מדענים בפינלנד, אשר ערכו את המחקר הגדול ביותר מסוגו בו השתתפו 16 אלף תושבי פינלנד הידועים כחובבי קפה מושבעים. המחקר פורסם בכתב העת JAMA של ההסתדרות הרפואית האמריקאית.

   

  תושבי פינלד הם צרכני הקפה הגדולים בעולם. בשנת 2000, צריכת הקפה הממוצעת הגיעה לכדי 11.3 ק"ג קפה לאדם. המחקר העלה כי נשים אשר שותות עד ארבע כוסות קפה ביום, הפחיתו את הסיכון ללקות בסוכרת מבוגרים בכדי 29 אחוז. אלו אשר שתו 10 כוסות או יותר ביום, כמות גבוהה מאוד שעלולה לגרום לבעיות גופניות אחרות, הפחיתו את הסיכון ב-79 אחוז.

   

  בקרב הגברים ששתו שלוש או ארבע כוסות קפה ליום, הופחת הסיכון בשיעור של 27 אחוז, בעוד ששתיית 10 כוסות קפה או יותר ליום, הפחית את הסיכון ללקות בסוכרת בכדי 55 אחוז.

   

  לחוקרים ממכון הבריאות הלאומי בהלסינקי עדיין לא ברור הקשר בין קפה לבין מחלת סוכרת המבוגרים, אולם ייתכן כי המדובר במרכיבים כימיים בקפאין, אשר מעכבים את מעבר הגלוקוז מזרם הדם לתאי הגוף.

   

  מחקר קודם שפורסם לפני מספר חודשים, תמך בקשר שבין קפאין להפחתת הסיכון לסוכרת מבוגרים. המחקר, שנערך אז על ידי חוקרי אוניברסיטת הרוורד בארה"ב מצא כי הסיכון ללקות בסוכרת מבוגרים בקרב גברים ששתו מעל 6 כוסות קפה ליום, צנח בשיעור של 50 אחוז, ואצל נשים ב-30 אחוז.

   

  "עד כה לא היה ידוע כל קשר בין סוכרת לקפאין", אומר ל-ynet ד"ר מיכאל קופלר, מנהל היחידה לסוכרת במרכז הרפואי תל אביב, "מה שכן ידענו הוא ששיעור הסוכרת בפינלנד הוא מהגבוהים בעולם והסיבה לא הייתה ברורה".

   

  קופלר עדיין מפקפק ביכולתו של הקפאין למנוע את מחלת הסוכרת, מגורמי התחלואה והתמותה המובילים בעולם: "אין עדיין אף המלצה עולמית גורפת לשתות קפה לשם מניעת המחלה", אומר קופלר, "הפעולות היחידות הידועות לנו כמונעות סוכרת הן ירידה במשקל ופעילות גופנית".

   

  סוכרת מבוגרים, הקרוייה גם "סוכרת סוג 2", מופיעה לרוב לאחר גיל 40. סוכרת זו נוצרת עקב רגישות מופחתת של הגוף להורמון אינסולין. במצב זה, מפריש הלבלב כמויות הולכות וגוברות של ההורמון, עד להידלדלות מוחלטת של מאגרי האינסולין. רבים מחולים אלו נאלצים להזריק אינסולין.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  קפה. ביכולתו למנוע את מחלת הסוכרת
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים