שתף קטע נבחר

יותר מ-190 הרוגים במתקפת טרור במדריד

ארבעה פיצוצים החרידו את תחנות הרכבת אטוצ'ה, סנטה אאוחניה ואל-פוסו, שהיו עמוסות בנוסעים. 192 בני אדם נהרגו ו-1,400 נפצעו. פלג של ארגון אל-קאעידה קיבל אחריות לפיגועים בהודעת אי-מייל שנשלחה לעיתון "אל קודס אל ערבי"

"11 בספטמבר של ספרד": מתקפת הטרור הקשה בתולדות ספרד ומהחמורות בתולדות אירופה הותירה אתמול (יום ה') לפחות 192 הרוגים וכ-1,400 פצועים. ארגון אל-קאעידה קיבל אחריות למתקפת הטרור, בהודעה שנשלחה באי-מייל לעיתון "אל-קודס אל-ערבי" בלונדון.  

 

ארבעה פיצוצים החרידו את תחנות הרכבת אטוצ'ה, סנטה אאוחניה ואל-פוסו במדריד, שהיו עמוסות בנוסעים, הממהרים לעבודתם סמוך לשעה 7 וחצי בבוקר. אחד הפיצוצים פגע בשני קרונות רכבת שנכנסו לתחנה, וכתוצאה מכך נפגעו נוסעים רבים.

 

כוחות גדולים של משטרה הוזעקו למקום והקימו בית חולים שדה סמוך לתחנת הרכבת הגדולה, אטוצ'ה - קומפלקס רחב ידיים בדרום מדריד המשמש רכבות נוסעים עירוניות, רכבות תחתיות ורכבות לשאר מדינות אירופה.  

 

אוטובוסים גוייסו על מנת להעביר את עשרות הפצועים לבתי החולים, לאחר שלא היו מספיק אמבולנסים בסביבה. ובעוד מאמצי החילוץ נמשכים בשטח, החריד פיצוץ נוסף, חמישי במספר, את האזור - אך היה זה פיצוץ מבוקר של מטען נוסף שהתגלה. עוד שני מטענים התגלו מאוחר יותר.  

 

מדובר באחד הפיגועים הקשים ביותר שנראו על אדמת אירופה. ראש עיריית מדריד, אדוארדו זפלאנה, אמר כי "זהו טבח", שלושה ימים בלבד לפני הבחירות הכלליות במדינה. ממשלת ספרד הכריזה על שלושה ימי אבל. שגריר ישראל במדריד, ויקטור הראל, אמר ל-ynet: "ספרד בהלם. זהו ה-11 בספטמבר שלהם". 

  

"הפצועה מתה לי בידיים"

 

בזירת הפיגועים נראו מראות קורעי לב של אזרחים המחפשים אחר קרובי משפחתם, אשר נקברו תחת ההריסות. מריאנו, בן 28, סיפר לעיתון "אל פאיס": נסעתי ברכבת כמדי בוקר, כשהרגשתי בפיצוץ. תחילה חשבתי שזו תאונה, אבל אז ראיתי שהקרון האחורי התעופף באוויר. אנשים ברחו והיו מאות פצועים. אני נשארתי לעזור לחלץ אותם. הכל היה הרוס, והגופות... אחת הפצועות מתה לי בידיים".

  

ג'קי אלדן, דובר שגרירות ישראל במדריד סיפר ל-ynet: "שני פיצוצים בהפרש של 2 דקות אירעו בתחנת הרכבת המרכזית של מדריד 'אטוצה', ועוד שני פיצוצים אירעו בשתי תחנות רכבת אחרות בעיר. זוהי סדרת הפיגועים הקשה ביותר שידעה ספרד אי פעם. המערכות כאן במדריד קרסו, ממערכת הפלאפונים ועד לשירותי הסיוע והחילוץ. בתי החולים בעיר קולטים פצועים והרוגים ועדיין יש פינוי מהשטח".

 

אלדן הוסיף כי הישראלים עומדים בראש סדר העדיפויות של השגרירות. "אנחנו עושים מאמצים להגיע לרשימות הנפגעים. נכון לעכשיו, מהבדיקות שביצעו עד כה, אין מידע על ישראלים שנפגעו, אבל עדין מוקדם מכדי לדעת. בספרד יש ישראלים כל השנה וזו שעת בוקר עמוסה שכולם זזים לכל מקום, אבל זו גם לא השעה האידיאלית לתיירים. אנחנו בודקים ומקווים שנחזור בידים רקות". בינתיים הנחתה השגרירות את עובדיה שלא להשתמש במטרו בזמן הקרוב.

 

דובר משרד הפנים אמר בשיחה עם ynet, כי האפשרות לפיגועי טרור ערב הבחירות הכלליות נלקחה בחשבון. לדבריו, לא היו התרעות ספציפיות, אולם המשטרה ציפתה לפעולה שכזאת מצד המחתרת הבאסקית, "שכבר ביצעה פיגועים גם ללא הודעה מראש". הדובר הוסיף: "ידענו שהם מעוניינים לבצע טבח". לדבריו, טרם בוצעו מעצרים.   

 

ראש הממשלה שרון ושר החוץ שלום הצטרפו למגנים הרבים מהעולם, ושלחו תנחומים לעם הספרדי. "הפיגוע רק מוכיח שהטרור פועל בכל מקום, ויש לאחד את כל הכוחות בקהילה הבינלאומית כדי להילחם בו", אמר השר שלום, המבקר בקהיר. הנשיא משה קצב שלח איגרת תנחומים למלך ספרד, ובה כתב כי "ארגוני הטרור, הרעה החולה של זמננו, מערערים את שלטון החוק ואת היציבות במדינות הדמוקרטיות והחופשיות".  

 

"הבאסקים איימו רק לאחרונה"


מפת חבל הבאסקים 

 

אתמול בבוקר דיווחו כלי התקשורת בספרד על איומים שהתקבלו בימים האחרונים מהמחתרת הבאסקית אט"א (ETA), לקראת הבחירות לפרלמנט הספרדי ביום ראשון הקרוב.

 

גם ראש ממשלת ספרד, חוסה מריה אסנאר, הפנה אצבע מאשימה כלפי אנשי המחתרת ואמר כי ארצו "לא תתפשר עם הטרור". שר הפנים, אנחל אַסֶבֶּס, אמר כי "אין ספק" שיד המחתרת במעל.    

 

אולם מנהיג מפלגת "בטסונה" שהוצאה מחוץ לחוק, הזרוע הפוליטית של המחתרת, טען שאין מדובר בפעולה של אט"א, "שנוהגת להזהיר בטלפון לפני כל פיגוע". הוא האשים דווקא את "המחתרת הערבית".

 

שעות ספורות אחר כך קיבל פלג של ארגון אל-קאעידה אחריות למתקפה בהודעה שנשלחה לעיתון "אל-קודס אל-ערבי" בלונדון. לאחרונה איים ארגון אל-קאעידה לפגוע ביעדים ספרדיים, על-רקע תמיכתה של מדריד בקואליציה הפועלת בעיראק.

 

נשיא חבל הבאסקים, חואן חוסה, גינה את הפעולה ואמר כי המחתרת אינה מייצגת את האזרחים. לפני שבועיים סיכלה משטרת מדריד פיגוע בלב הבירה כשעצרה מכונית מסחרית ובה כ-500 קילוגרמים של חומר נפץ. ככל הנראה יועד חומר הנפץ להגיע לידי חברי המחתרת הבאסקית.

 

בדצמבר סיכלה המשטרה ניסיון של אנשי המחתרת הבאסקית לבצע פיגוע כפול ברכבת בבירה מדריד. חשוד עם מזוודת נפץ נעצר ומזוודה נוספת עמוסת חומרי נפץ נתפסה על רכבת שהייתה בדרכה למדריד. שר הפנים: כוונת הפעילים הייתה לפוצץ את המטענים בתחנה המרכזית בשעת העומס בערב חג המולד.


פורסם לראשונה 11/03/2004 09:54

 

סייעו בהכנת הכתבה עלי ואקד ורותם כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
התופת במדריד
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
הקרונות לאחר הפיצוץ
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
פינוי הגופות
צילום: איי אף פי
צילום: sky news
הלם בתחנת הרכבת
צילום: sky news
צילום: איי פי
אחד הפיגועים הקשים על אדמת אירופה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הוקם בית-חולים שדה
צילום: איי פי
צילום: sky news
מנהיגי אירופה הביעו זעזוע עמוק
צילום: sky news
מומלצים