שתף קטע נבחר

ספרד: אט"א מכחישה מעורבות בפיגועים

למרות הכחשה רשמית של המחתרת הבאסקית אט"א, שפורסמה בטלוויזיה הבאסקית, שר הפנים הספרדי הודיע כי היא עדיין החשודה העיקרית במתקפת הטרור אתמול בה נהרגו 199 בני אדם. בתוך כך ערכו מיליוני תושבים ספרדים הפגנות ועצרות זיכרון ברחבי המדינה

המחתרת הבאסקית אט"א הכחישה אמש (ו') כל אחריות למתקפת הטרור. למרות ההכחשה, שפורסמה בתחנת טלוויזיה בחבל הבאסקים, אמר שר הפנים הספרדי, אנחל אסבס, כי המחתרת הבאסקית עדיין נותרה בגדר החשודה העיקרית בביצוע סדרת הפיגועים.

 

"כל כיווני החקירה נבדקים", אמר בצהריים ראש ממשלת ספרד, חוזה מריה אסנר. "שום אפשרות לא תידחה על הסף", הדגיש ראש הממשלה הספרדי לאחר ישיבת הקבינט שכינס. לדבריו, "בקרוב החקירה תישא פרי". בתחילה סברו בממשל הספרדי כי המחתרת הבאסקית אחראית לפיגועים, אך בהמשך שלח "פלג באל-קאעידה" הודעת דואר אלקטרוני לעיתון "אל-קודס אל-ערבי" בלונדון.

 

במקביל, הודיעו חוקרים נורבגים במכון לביטחון כי מצאו מסמך ברשת האינטרנט המקשר את אל קאעידה לפיגוע. במסמך מפורטת אסטרגיית הלחימה של הארגון בארה"ב ובבנות בריתה בעיראק. החוקרים סיפרו כי רק לאחר הפיגוע, שנה לאחר שגילו את המסמך, הבינו את משמעותו.

 

במסמך נכתב כי ספרד היא החוליה החלשה מבין בעלות הברית של ארה"ב בעיראק וכן נאמר: "יש לנצל את הבחירות כדי להשיג את המירב. הממשלה תוכל להתמודד עם מקסימות שלוש תקיפות".

 

בראיון מיוחד לטלוויזיה הספרדית, אמר הלילה הנשיא בוש כי ארצות הברית תסייע לספרד למצוא את האחראים לפיגוע. בוש אמר עוד הלילה כי בכל הנוגע למתכנני הפיגוע במדריד, הוא "אינו שולל איש".

 

בתוך כך השתתפו מיליוני אזרחים ספרדים בעצרות זיכרון ובהפגנות ענק ברחבי ספרד, במחאה נגד מתקפת הטרור במדריד, בה נהרגו אתמול 199 בני אדם ונפצעו למעלה מ-1,400. 

 

הפגנת ענק התקיימה בכיכר קולון במדריד. המשטרה הספרדית העריכה שבהפגנה השתתפו שני מיליון בני אדם, שנשאו שלטים בגנות הטרור והאלימות. המפגינים הדליקו נרות והניחו פרחים לזכר ההרוגים. בהפגנה השתתפו גם ראש הממשלה הספרדי אסנר ונשיא הוועד האירופי, רומאנו פרודי.

 

עשרות אלפי מפגינים התכנסו גם בברצלונה ובערים נוספות, התאבלו וביכו את מותם של החפים מפשע. משטרת ספרד העריכה כי בעצרות השתתפו למעלה משמונה מיליון בני אדם - מספר המפגינים הגבוה ביותר מאז ומעולם במדינה. עצרות זיכרון התקיימו גם סמוך לשגרירויות ספרד ברחבי אירופה. 

  

פרשנות: אירופה נכנסת לתקופת מגה פיגועים

בוש: זה מעשה טרור מרושע

 

אל קאעידה או המחתרת הבאסקית

 

ידיעות סותרות על זהות האחראים למתקפה זרמו במהלך היום במדינה. החשד נגד אל-קאעידה התחזק לנוכח דיווח לא מאושר שפורסם בתחנת רדיו מקומית בספרד, לפיו באחת מארבע הרכבות שפוצצו היה מחבל מתאבד. גורם מדיני בכיר, שסירב להזדהות בשמו, אמר: "מחבל מתאבד גרם לפיצוץ אחת הרכבות". עם זאת, דובר משרד הפנים הספרדי אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית ש"דבר אינו מצביע על כך שהיה מחבל מתאבד".

 

שר הפנים הספרדי, אנחל אסבס, חשף במסיבת עיתונאים כי קלטת בערבית ובה ציטוטי פסוקים מתוך הקוראן ושאריות חומרי נפץ אותרו בתוך רכב חשוד, לא הרחק מהמקום בו אירעו הפיגועים. שר הפנים אמר: "בעקבות הגילוי הוריתי לכוחות הביטחון לא להוציא מכלל אפשרות כיוונים נוספים בחקירה, אולם החשודים המרכזיים הם עדיין הבאסקים".

 

"בפלסטין מותר להרוג, ולנו אסור?"

 

בהודעת גדודי "אבו חפז אל-מסרי", הנחשבים לפלג של אל-קאעידה, שהתייחסה לראש ממשלת ספרד, חוסה מריה אסנאר, נאמר: "זו חלק מההתחשבנות שלנו עם ספרד הצלבנית שיצאה עם אמריקה למלחמה באיסלאם".

 

"אנחנו, גדודי אבו חפז, לא חשנו צער על מי שמכונים אזרחים. האם זה בסדר שאתם הורגים את ילדינו, נשינו וזקנינו באפגניסטן, עיראק, פלסטין וקשמיר? ולנו אסור להרוג את אנשיכם?". 

 

עוד נאמר בהודעה: "אנחנו מכריזים על חדשות טובות עבור המוסלמים בעולם שמכת רוח המוות השחורה, מתקפה נגד אמריקה, נמצאת כעת בשלב האחרון - 90% מוכנה, והיא תתבצע בקרוב, אינשאללה".

 

על פי ההודעה, תימן תהיה זירת הקרב הבאה של הכוחות האמריקנים אחרי אפגניסטן ועיראק. "ההנהגה החליטה שתימן תהיה הביצה הטובענית השלישית של אמריקה, העריצה של העידן הנוכחי".

 

באותה הודעה, קיבל פלג אחר של אל-קאעידה, חיילי ירושלים ("ג'ונד אל-קודס"), אחריות לפיגוע שהיה ביום שלישי בלילה באיסטנבול: "כל 'הבונים החופשיים' היו אמורים להיהרג, אך אירעה תקלה טכנית. בגלל שאללה רצה, רק שלושה נהרגו".

 

עורך העיתון "אל-קודס אל-ערבי", עבד אל-בארי עטוואן, ידוע כבעל מקורות טובים בארגון אל קאעידה והוא העיתונאי האחרון שראיין את מנהיג הארגון, אוסאמה בין לאדן, לפני המלחמה באפגניסטן. עטוואן אמר בראיון לרשת סקיי ניוז הבריטית שהוא בטוח שההודעה אותנטית.

 

בארה"ב מתייחסים בזהירות להודעה

 

גורם אמריקני רשמי פקפק באמינות הודעת הגורם באל-קאעידה. הגורם ציין שההודעה אינה אופיינית לאל-קאעידה, בין השאר משום שבניגוד לנהוג באל-קאעידה, התפרסמה הודעה זו זמן קצר יחסית לאחר הפיגועים. דובר הבית הלבן, סקוט מק'ללן, היה זהיר יותר לעומתו ואמר כי ארה"ב מתייחסת ברצינות לאיום שהשמיעה הקבוצה המקושרת לאל קאעידה, לפיו מתוכנן פיגוע בארה"ב.

 

גורמי מודיעין אחרים בארה"ב ציינו שבהודעת אל-קאעידה שפורסמה ב-18 באוקטובר אשתקד, הוזכרה ספרד כמטרה לפיגועים, לאחר שהשתתפה במלחמה בעיראק.

  

גורם בכיר בלשכת ראש הממשלה הספרדי אמר שהם בודקים את הדיווח, אך עדיין מאמינים שהסבירות רבה יותר שאנשי המחתרת הבאסקית, אט"א, הם שביצעו את הפיגועים: "עדיין לא הוכחה אמינות הודעת לקיחת האחריות", אמר הגורם. מיד לאחר הפיגוע מיהרו בספרד להאשים את אנשי המחתרת הבאסקית, אך אלו לא הודו בהתקפות הטרור.

  

גורמים במשרד לביטחון פנים בארה"ב אמרו הלילה שלפי שעה לא תועלה רמת הכוננות, אך תיבחן רמת האבטחה בתחנות הרכבת. עוזר השר לביטחון פנים, אסא האצ'ינסון, ציין שמתבצע מעקב שוטף אחר דיווחי מודיעין, ולדבריו, דיווחים אלו ייבדקו שוב לעומק בעקבות הפיגועים בספרד.


פורסם לראשונה 12/03/2004 01:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
מאות אלפי מפגינים במדריד
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
עצרת זיכרון מול שגרירות ספרד ברומא
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
האם בין לאדן אחראי?
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
האם היה מחבל מתאבד?
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
11 בספטמבר של ספרד
צילום: איי אף פי
מומלצים