שתף קטע נבחר

"המצרים קיבלו החלטה אסטרטגית לחמם את היחסים"

כך אומרים במשרד החוץ בתום ביקור השר שלום בקהיר. המנהיגים המצרים התאמצו להקפיד על כל כללי הטקס. השר מאהר אף היסה עיתונאים מצריים שהיקשו על שלום וזה השיב לו בדיסק של זהבה בן. ולצד הטקסים אומר גורם מצרי רשמי ל-ynet: "מבחינות מסויימות המצב כעת גרוע יותר בהשוואה לתקופה בה החזרנו את השגריר"

בפמליית שר החוץ שלום סיימו הערב (יום ה') את הביקור בקהיר תחת הרושם שהמצרים קיבלו החלטה אסטרטגית לחמם את היחסים, וכך הם נוהגים מאז סיום המערכה האמריקנית בעיראק.

 

 

מעבר לעובדה שהנשיא מובארק ישב באופן אישי עם שבעה כתבים ישראלים וענה על שאלותיהם בחביבות ובאורך רוח, מציינים בפמלייה כי המצרים באופן חריג, קבעו מראש את שעת הפגישה עם שלום. המצרים הבהירו לעמיתיהם הישראלים כי זהו מנהג חריג מבחינת גינוני הטקס המצריים, וכי נהוג להודיע על מועד הפגישה עם הנשיא ברגע האחרון עם הגעת האורח.

 

בפגישה עם הנשיא מובארק העביר השר שלום מסר מראש הממשלה, כי הוא מזמין את הנשיא מובארק לבקר בישראל. הנשיא מובארק לא מיהר להשיב בחיוב על ההצעה, אך גם לא שלל את האפשרות שייפגש עם שרון. מובארק אמר לשלום: "ראיתי כמעט את כל ראשי הממשלה שלכם, בגין, רבין, נתניהו, פרס, ברק. הרי איננו אויבים אחד של השני".

 

למרות ההזמנה העריכו בפמליה שאם יתקיים מפגש כזה, הוא ייערך, באופן טבעי, אצל המצרים, לכשיתקיים.

 

מובארק ושלום ניסו גם ליישב את המתיחות שנוצרה לאחר שבתחילת השבוע דחה יו"ר הפרלמנט המצרי את הזמנתו של יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, להגיע לאירוע שיתקיים בכנסת לציון 25 שנה להסכם השלום. המצרים הסבירו לשר החוץ את אי הגעת יו"ר הפרלמנט בכך שפורסם שיגיע לאירוע עוד לפני שקיבל הזמנה. הם הודיעו כי נציגיהם באירוע יהיו: יו"ר ועדת החוץ של הפרלמנט המצרי, והשגריר לשעבר, מוחמד בסיוני.

 

בעניין שיחרורו של עזאם עזאם עדיין לא נרשמה התפתחות משמעותית. כשהנשיא מובארק נשאל בנושא, הוא השיב: "אני מייעץ לכם לא לכתוב ולא לומר על זה כלום. יש לכם שמועות שונות ומשונות בנושא", ובכך חתם את דבריו.

 

הגינונים הטקסיים, והמתיחות הסמוייה

 

גם בין שרי החוץ שלום ומאהר נרשמו גילויי חמימות. במסיבת העיתונאים המשותפת שקיימו, חזרו עיתונאים מצריים על שאלות ביקורתיות לישראל בנושא פינוי התנחלויות בגדה, והשר מאהר ניסה להסות אותם בערבית, ואמר: "מה אתם רוצים? הוא כבר ענה לכם על השאלה הזו".

 

במהלך הפגישה העניק השר שלום לעמיתו דיסק של זהבה בן, ובו ביצוע לשיר של אום כולתום. השר שלום העביר למאהר את הדיסק לאחר שבפגישה קודמת סיפר לו  כי כמעט לכל המלים בערבית יש מילים דומות בשפה העברית.

 

יצויין כי השר מאהר מצידו שלח זר פרחים לרעייתו של השר שלום לאחר שחשה ברע במהלך שהייתה בכינוס בדאבוס יחד עם השר שלום.

 

עם זאת, משיחה עם גורם מצרי רשמי עולה כי למרות גינוני הידידות שמעל פני השטח, קיים חשש במצרים מכוונת ישראל לבצע את תוכנית ההתנתקות ללא תיאום עם הפלסטינים, ותוך אי מתן הזדמנות לתת להם לקחת את האחריות על הביטחון.

 

הגורם המצרי הוסיף בשיחה עם ynet כי במצרים יש אי נחת רבה מבניית הגדר. בהתייחסו לשאלה האם מצרים מתכוונת להחזיר את שגרירה לישראל בטווח הזמן הנראה לעין (לאחר שזה הוחזר במהלך פרוץ האינתיפאדה השנייה), אמר הגורם: "מבחינות מסוימות המצב כעת גרוע יותר מבספטמבר 2000. ישנו נתק עם הפלסטינים, ערפאת מבודד במוקטעה, ישראל הרסה 3,000 בתי פלסטינים, כך שאין למעשה כל סיבה ממשית לעשות זאת בזמן הקרוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פגישת מובארק - שלום. יהיה המשך?
צילום: איי פי
זהבה. הדיסק יחמם את השלום?
צילום: זום 77
רעיית השר. זר פרחים מצרי
צילום: זום 77
מומלצים