שתף קטע נבחר

היום שאחרי: "קשה לנו לחזור לעבודה בנמל"

עובדי נמל אשדוד ציינו הבוקר בדקת דומייה את זכר חבריהם שנרצחו בפיגוע. מנהל הנמל ביקש מהעובדים לשוב לעבודה "כדי לא לתת לטרור לנצח", אולם אחד העובדים אומר: "אני לא יודע איך אוכל להמשיך ולעבוד כאשר ממול התפוצצו החברים שלנו"

יום אחרי הפיגוע הקשה בנמל אשדוד, העובדים מתקשים לעכל את גודל האסון שפקד אותם. בשעה 10.00 הם עמדו דקת דומייה לזכר הנרצחים, בעת שבנמל הופעלה סירנה.  

 

 

מאות העובדים עמדו במשך דקות ארוכות מול הקרוואן שהתפוצץ, שבו היו חבריהם. בשעה 08:00 כינס מנהל הנמל, שאול רותם, את העובדים לשיחה. הוא אמר להם כי "אנחנו חייבים לחזור לעבודה כדי לא לתת לטרור לנצח אותנו ולשבש לנו את החיים - כי זו הרי היתה מטרתם של המחבלים".

 

לאחר מכן החלו העובדים לעלות לאוניות. "קשה לנו מאוד לחזור לעבודה אחרי יום כזה. איבדנו פה חברים לעבודה וקרובי משפחה שאיתם עבדנו שנים. האווירה פה מאוד קשה אבל בכל זאת אנחנו נחזור לעבודה", אמר יוסי אמסלם, מנהל בכיר בנמל.

 

"באווירה קשה זו אני לא יודע איך אני יכול להמשיך ולעבוד כאשר פה ממש ממול התפוצצו החברים שלנו. המראה הזה ילווה אותי עוד שנים רבות. אני עובד מול הקרוואן שהתפוצץ ואני צריך לחיות עם המראות האלה כל החיים", סיפר אחר העובדים, שהעדיף לשמור על עילום שם, כמו רוב חבריו.

 

עובד אחר אמר: "קשה להאמין שרק אתמול עוד אכלנו, שתינו וצחקנו איתם ועכשיו הם אינם. בחלומות הכי פרועים שלנו לא תיארנו לעצמנו שפיגוע יתרחש באשדוד ועוד פה בתוך הנמל, המקום הכי מאובטח באשדוד".

 

לאחר דקת הדומיה גם פרץ הכעס של העובדים. "אני כועס על הממשלה ועל כך שהביטחון שלנו הפקר, אבל אני בעיקר פוחד", אמר אחד מהם.

 

העובדים הביעו גם זעם על הקמפיין שמנהל בימים אלה משרד האוצר בעד הפרטת הנמלים. קרוב משפחתו של גיל אבוטבול שנהרג בפיגוע אמר: "נכון, אנו מרוויחים שכר יפה אז מה, כל הקמפיין הזה בעיתונות בעד הפרטת הנמל הוא הסתה נגדנו, נגד העובדים, שכל בוקר מגיעים הנה, ועכשיו מתברר כי הם גם מסכנים את חייהם".

 

כמה עובדים ציינו כי מדי בוקר נכנסים עשרות נהגי משאיות ערבים ישראלים למקום, וקראו לבדוק אותם בקפידה. "לא ברור איך המחבל נכנס לכאן, אבל עכשיו צריך לפקוח שבע עיניים וצריך לבדוק כל אדם", אמר אחד העובדים.

 

ואכן, בשעות הבוקר השתרכה שיירה ארוכה של משאיות בכביש המוביל לנמל, בעקבות הבדיקות. רק לאחר שעה ארוכה החלו העובדים לחזור לאיטם אל הספינות.

 

"טפלו בנו"

 

העובדים מצפים מהנהלת הנמל שתשלח אנשי מקצוע שיטפלו בהם. "ראינו את החברים שלנו מתים פה ואלה הם מראות קשים. אנשים חזרו הביתה ולא הצליחו לתפקד וגם היום הגיעו לעבודה בקושי מתפקדים. צריך להביא לפה פסיכולוגים ועובדים סוציאליים שילוו אותנו ויעזרו לנו להתמודד", סיפרה עובדת.

 

בהנהלת הנמל אמרו בתגובה כי "החל מאמש מלווים צוותים של הנהלת הנמל את כל בני המשפחות שנפגעו והבטחנו לתת סיוע לכל עובד הזקוק לכך".

 

מנכ"ל רשות הנמלים, עמוס רון, אמר כי "המצב לא קל, זהו מצב של הלם, צער ואובדן. אנו נעזרים באנשי מקצוע פסיכולוגים ועובדים סוציאליים". לדבריו, הוא וחבריו בהנהלה מצפים כי משמרת הלילה תחזור פחות או יותר לשגרה. 


פורסם לראשונה 15/03/2004 10:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הפיגוע בנמל
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
"אנו זקוקים לטיפול מקצועי"
צילום: רויטרס
מומלצים