שתף קטע נבחר

השמיץ באתר סאדו-מאזו בישראל וישלם פיצויים

בית משפט השלום ברמלה חייב גולש באתר "ה"כלוב" לשלם פיצויים לגולשת אחרת ולפרסם התנצלות והכחשה לאחר שהשמיץ אותה בפורום

גם לאנשים שמעוניינים שישפילו אותם יש קווים אדומים, הבהיר רשם בית משפט השלום ברמלה, אשר פסק כי גולש באתר BDSM ישראלי ישלם פיצויים בסך 100,000 שקל לגולשת שהגישה נגדו תביעת לשון הרע, לאחר שפירסם נגדה השמצות בפורום האתר.  

 

הפרשה פורסמה ברשימת הדיוור "דואר זבל" ובאתר thecage.co.il, שהפורומים שלו משמשים מקום מפגש עבור גולשים רבים המתעניינים ב-BDSM, ראשי תיבות של Bondage (קשירה), Discipline (משמעת),Dominationׁ (שליטה), Submission (כניעה), וסאדו-מאזו (הכוונה היא למשחקי שליטה מיניים או אחרים). חברי הקהילה נפגשים ברשת וגם פנים אל פנים במועדון ה"דאנג'ן" בתל אביב או במקומות אחרים. 

 

לוליטה תובעת

 

"לוליטה", אחת הגולשות באתר, החליטה שההשפלות הווירטואליות שנאלצה לספוג בפורום - מצדו של גולש המכונה "מאסטר אור"  - הן מופרזות מדי, גם על פי קנה המידה המקובל בקהילת ה-BDSM, ומצדיקות הגשת תביעת לשון הרע נגדו בתחילת פברואר, 2004.

 

העילה לתביעה היתה הודעה שכתבה גולשת בשם "אמי", בשמו של אור, שכותרתה: "תגובתו של Master Or", ובה עונה האיש ל"מכפישיו", ביניהם גם אותה "לוליטה", שלה מוקדשת פיסקה בזו הלשון: "לוליטה יקרה, בתור המאסטר שלך לשעבר שיודע את סיפור חייך אין אני מתכונן להגיב למה שכתבת כי סבלת בחיים מספיק. אני רק מבקש שתפסיקי לאיים על נוי כי היא מבוהלת ממך ועלולה לפגוע בעצמה בזמן הקרוב".

 

עוד באותו היום השיבה לו "לוליטה" בפורום, כי "אני להבדיל ממך, בדרכי למשטרה להגיש תלונה על הוצאת דיבה, חן חן לך על שני המשפטים שיהפכו את חשבון הבנק שלי להרבה יותר ידידותי למשתמשת". מספר שבועות אחר כך הגישה נגדו תביעה בבית משפט השלום ברמלה. "לוליטה" טוענת, כי דברים שפירסם "מאסטר אור" באתר ושיחות שניהל עם אנשים אחרים, במסגרות שונות, מפרים את פרטיותה ומהווים הוצאת דיבה.

 

על פי כתב התביעה, סיפר הנתבע "לכל הפחות לאדם נוסף אחד", כי התובעת היא נרקומנית, הייתה שפחה שלו בעבר, מעורבת בעניינים פליליים ועוד. "למותר לציין, כי הפרטים דלעיל שקריים, וכל מטרתם היא, כאמור לעיל, לבזות את התובעת, להציגה כמסוכנת, לגרום לה להסתובב באי נוחות ליד חברי הקהילה ולהשפילה", נטען בכתב התביעה.

 

מאסטר אור לא מגיב

 

לאחר שחלפו 30 יום, במהלכם "מאסטר אור" התבקש להגיש כתב הגנה, ביקש עורך דינה של "לוליטה" מבית המשפט לפסוק בתביעה. וב-11 במרץ הגיש פסיקתא, (פסק דין שנוסח על ידי התובע או בא כוחו ומוגש לחתימתו של שופט או רשם בית המשפט), שהתקבלה על ידי בית המשפט.

 

בפסיקתא חייב בית המשפט את הנתבע לשלם לתובעת פיצויים בסך 100,000 שקלים, אגרות ושכר טירחת עורך דין בסך כ-10,000 שקלים נוספים וכן לפרסם הכחשה באתרי האינטרנט ה"כלוב" וה"דנג'ן".

 

"מדובר בקהילה שכוללת חברים המכירים אחד את השני באופן אישי, ולא רק וירטואלי. אנשים שנפגשים פנים אל פנים", אמר ל-ynet עורך הדין של התובעת, שביקש להימנע מפרסם שמו, "ברגע שפוגעים ב"ניק" של מישהו - פוגעים בבן אדם. היא לא יכלה לשתוק מול ההשמצות שהוא פירסם עליה".

 

בתי המשפט קובעים גבול להשמצות בפורומים

 

"לוליטה" פירסמה את כתב התביעה ופסק הדין בפורום האתר, וזכתה לתגובות אוהדות משאר חברי הקהילה. "...ברור לכולם שנזק שכזה הוא ללא תקנה, אבל אני מקווה שפרסום האמת לפחות יקל במקצת על הנזק שכבר נעשה...", כתב PsychoDemi. "המון מזל טוב: הצדק ניצח! אפילו אם הוא משלם לאט - ברמת העיקרון הרי זה יותר מחשוב, קל וחומר ברמה התקדימית", קבע "מאסטר אברא קדברא".

 

בית משפט בישראל פסק גם בעבר בעד גולשים שנפגעו מדברים של גולשים אחרים בפורומים. בסוף חודש דצמבר, 2003, שופט בית המשפט השלום בתל אביב, טל שחר, אישר הסדר בין בחורה בת 27 לשלושה גולשים החשודים בהטרדתה בפורום סקס באתר "תפוז". השופט דחה את טענת עורך הדין של הנתבעים, שטענו כי התובעת מתייחסת בתלונותיה לדמויות וירטואליות אשר פגשה אך ורק בעולם וירטואלי ולא לשלושה הגולשים שעמדו מאחוריהן. על פי השופט שחר, כאשר מוסר מסך האנונימיות בין הגולשים, או אז יש חשד לביצוע עבירות בעולם "האמיתי" ולא מדובר בהצקות שהן חלק מעולם "דימיוני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
"כשפוגעים בגולש - פוגעים באדם". אילוסטרציה
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים