שתף קטע נבחר

לוד: תלמידים עם סרבל טיסה

הם הגיעו מדי יום לבית-הספר בלי חשק ללמוד, ראשם נתון לדאגות אחרות. לפני כשנה, בעקבות יוזמה של טייס חיל-האוויר, החלו 30 מהם ללמוד טיס – ומאז הם מסתובבים בראש מורם. אחד ממשתתפי הקורס: בחיים לא האמנתי שאצליח, הפכתי לאדם מאושר

הם הגיעו לבית-הספר מהשכונות, הם לא אהבו ללמוד, אבל רעיון מבריק ויוצא דופן של טייס מילואים בחיל-האוויר הפיח בהם תאוות לימודים ועשוי לשנות את חייהם: התלמידים הללו יסיימו את י"ב עם רשיון טיס וחזה נפוח מגאווה.

 

הפרויקט הייחודי הזה מיושם מזה כשנה בבית-הספר התיכון "עמל 1" בלוד. חלק מתלמידי בית-ספר זה הם נערים להורים קשי-יום. חלקם הגדול מגיעים ללימודים עם דאגות הפרנסה בבית, ומטבע הדברים אין להם יותר מדי חשק ללמוד. התוצאה: המורל באדמה והציונים נמוכים.

 

לפני כשנה התחיל בית-הספר להתעורר לחיים. זה קרה כאשר עומר מעוז, טייס ('מיל) בחיל-האוויר, הציע למנהל בית-הספר, חיים בן-חור, רעיון שעל-פניו נראה מטורף ובלתי-אפשרי: קורס טיס לתלמידים. הטייס הסביר למנהל: "להערכתי, לימוד טיס, המחייב ללמוד ברצינות מקצועות כמו מתמטיקה ופיזיקה – יגביר את המוטיבציה שלהם וידרבן אותם גם בלימודים העיוניים".

 

בן-חור קנה את הרעיון. הוא הציג אותו בפני התלמידים, ורוח חדשה החלה לנשב בין כותלי בית-הספר. רבים התלהבו ונרשמו, אבל בשל הדרישות הקפדניות נבחרו רק 30, בעיקר תלמידי כיתות ט' ו-י'. בחודשים האחרונים, לצד הלימודים הרגילים בבית-הספר, השתתפו תלמידי הקורס בשיעורי טיס עיוניים בכיתות לימוד והסתייעו בסימולטור שנקנה מכספי תרומות.

 

"הפרויקט יצר מהפכה בחצר בית-הספר", מספר בן-חור. "התלמידים השתפרו מאוד בלימודים, גם במקצועות האחרים, והשתייכות לקבוצת התלמידים הלומדים טיס יצרה גאוות יחידה". לימודי הטיס, שנמשכים כשלוש שנים, מנוהלים בהתנדבות על-ידי מעוז ושני טייסים נוספים ששירתו בחיל-האוויר. בימים אלו תגיע התרגשות תלמידי הקורס לשיא חדש: לראשונה מאז השתתפותם בפרויקט הם יסייעו בהטסת מטוס. מי שיעבור את כל שלבי הקורס יטיס עד סוף הלימודים מטוס בעצמו, ויקבל, בנוסף לתעודת הבגרות, גם רשיון טיס אזרחי. גורמים בבית-הספר הביעו תקווה כי הודות לפרויקט יצליח בית-הספר להוציא משורותיו בשנים הקרובות טייס בחיל-האוויר.

 

כעת, כשנה לאחר תחילת הפרויקט, אמר מעוז: "שמחתי לגלות כי לימודי הטיס אכן העלו את המוטיבציה בקרב התלמידים. בעזרת תמיכה ודירבון הם מסוגלים לעלות על דרך המלך". אחד מתלמידי הקורס, אבי לחמן מכיתה י', אמר כי כששמע לראשונה על המגמה החדשה לא האמין שהוא מסוגל להטיס מטוס. "זה נראה לי בלתי-אפשרי, עכשיו אני מתרגש ומחכה בקוצר רוח לטיסה הראשונה שלי. התחלתי להשקיע בלימודים, הסביבה מעודדת אותי והפכתי לאדם מאושר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני שיצר
בקרוב: התלמידים יסייעו בהטסת מטוס
צילום: רוני שיצר
מומלצים