שתף קטע נבחר

מופז: "אחמד יאסין היה בין לאדן הפלסטיני"

שר הביטחון הבהיר: המלחמה בחמאס תימשך. חברי כנסת מימין מברכים על פעולת ההתנקשות בשייח יאסין. נתניהו: "זה יוכיח את עצמו בטווח הארוך". יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ יובל שטייניץ: "זה צעד חשוב בהמשך המאבק הסזיפי בטרור". השר פריצקי: "אם יגבר גל הטרור, לא עשינו דבר". ח"כ אבשלום וילן (מרצ-יחד): "זו פעולה שמעידה על טירוף מערכות מוחלט"

"אחמד יאסין הוא בין לאדן הפלסטיני, ידיו מגואלות בדם ישראלים. הפעולה שנעשתה הבוקר היא חלק מהפעילות המערכתית הכוללת נגד הטרור - והמלחמה בחמאס תמשך" - כך אמר הבוקר (יום ב') שר הביטחון, שאול מופז, בהתייחסות ראשונה להתנקשות בעזה, בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת.

 

הוא הוסיף: "על פי הנחיותיו של יאסין יצאו מאות אנשי טרור לפגע בתוככי ישראל. ידיו מגואלות בדם ילדי ישראל. ככל שנתמיד במלחמה נצליח למגר את הטרור".

 

לשאלת כתבים האם ההתנקשות ביאסין תגביר את פעילות הטרור השיב שר הביטחון: "אני מציע לבחון לאיזה רציחות נוספות היה דואג יאסין. אנחנו נעשה כמיטב יכולתנו להתמודד מול גל אפשרי של טרור. לחיסול המנהיגות של החמאס יש השפעה משמעותית במלחמה בטרור".

 

המערכת הפוליטית סערה בעקבות ההתנקשות: בימין מברכים, כצפוי, על הפעולה, וגורסים שיאסין היה "בן מוות". מנגד, מזהירים חברי כנסת משמאל כי ההתנקשות תוביל לגל אלימות חסר תקדים.

 

שר האוצר בנימין נתניהו העריך: "הפעולה נגד יאסין תוכיח עצמה בטוח הארוך. ישראל הבהירה שאין לאדם שעוסק בטירור חסינות". לדבריו, "בעקבות החיסול ארגוני הטירור ירוסנו בעתיד".

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, אמור להופיע בצהריים בכנסת - ובמערכת הפוליטית ממתינים לשמוע את הסבריו לפעולה.

 

יו"ר העבודה, ח"כ שמעון פרס, יכנס בצהריים התייעצות עם חברי סיעת העבודה החברים בוועדת החוץ וביטחון, כדי לבחון את המצב שנוצר בעקבות ההתנקשות.

 

 

שר החקלאות, ישראל כץ, בירך את ראש הממשלה ואת צה"ל: "ישראל הצליחה לשקם את כח ההרתעה שלה. חיסלנו את בן לאדן שלנו". הוא ביקש מכל סיעות האופוזיציה לבטל את הצעות האי-אמון שאמורות לעלות להצבעה אחר הצהריים. ש"ס סירבה, והודיעה שתעלה את הצעת האי-אמון.

 

שר התשתיות, יוסף פריצקי (שינוי), אמר בעקבות ההתנקשות: "השאלה שצריכה להישאל כאן אם ייצא שכרנו בהפסדנו. אין ספק שאחמד יאסין הוא בן מוות, אבל אם בעקבות ההתנקשות, יגבר עוד יותר הטרור, דבר שאני חושש שיקרה, הרי שבכך לא עשינו דבר".

 

שר הפנים, אברהם פורז (שינוי), שהתנגד להתנקשות במהלך ישיבת הקבינט, אמר: "המוטיבציה לבצע פיגועים בתקופה הקרובה תגדל. אני ולפיד הצבענו נגד מחשש להסלמה בעקבות הפעולה. לדעתי, אנו צפויים לניסיונות להוציא גל טרור וצריך לנסות למנוע את זה. היה קל יותר למנוע את זה, לו היתה גדר".

  

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ יובל שטייניץ (ליכוד), אמר: "זה צעד חשוב בהמשך המאבק הסזיפי בטרור. מוטלת עלינו החובה להילחם בבאים עלינו לכלותנו. בשבועיים הקרובים ינסו החמאס לרכז פיגועים. כך או כך היינו סופגים את אותם הפיגועים. ללא יאסין, סיכוי החמאס לשמר את עצמו כארגון טרור דומיננטי - קטן".

 

"עכשיו צריך לחסל את ערפאת"

 

יו"ר סיעת המפד"ל, ח"כ ניסן סלומיאנסקי: "אני מברך על פעולת צה"ל. כן יאבדו כל אויבך ישראל".

 

חברת סיעתו, ח"כ גילה פינקלשטיין (מפד"ל): "יאסין היה בן מוות, בדיוק כמו רנטיסי, ערפאת, נסראללה ובן לאדן. העולם מבין שאת הטרור יש למגר מהראש. אני מברכת על הפעולה. רק חבל שהיא נעשתה בזיקה לתוכנית ההתקפלות. יש להמשיך במלחמה חורמה בטרור, באשר הוא, ולא לעודדו בנסיגות".

 

יו"ר סיעת האיחוד הלאומי, ח"כ יורי שטרן: "זה צעד נכון שהיינו צריכים לעשות מזמן, והוא חייב להיות תחילת החיסול השיטתי של כל ההנהגה הפלסטינית הטרוריסטית, כולל יאסר ערפאת. אסור לראש הממשלה לנסות ולנצל את הפעולה הזאת, על מנת להצדיק את תוכניתו התבוסתנית של הנסיגה מעזה".

 

ח"כ אפרים סנה (העבודה): "המעשה צודק, אך לא חכם. יאסין עמד בראש ארגון רצחני, שכל מפקדיו בני מוות. חיסולו של יאסין יאיץ את הקמת חמאסטן בעזה".

 

חברת מפלגתו של סנה, יולי תמיר, אמרה: "ההחלטה לחסל את השייח יאסין היא טעות טרגית, שתוביל לשפיכות דמים אין סופית. במקום התנתקות מעזה - תהיה עכשיו מלחמה".

 

יו"ר יחד, ד"ר יוסי ביילין, אמר: "שרון מדבר על יציאה מעזה, ובינתיים מכניס את עזה לתוכנו. הריגתו של השייח יאסין עלולה לפתוח מעגל דמים חדש, ולעלות במחיר דמים כבד ומיותר לישראל. מדיניות החיסולים בתקופת ממשלת שרון אינה לגיטימית ואינה יעילה. במקום לחסל את הטרור, היא הביאה לאובדן חיים של מאות ישראלים".

 

"טירוף מערכות מוחלט"

 

חבר הכנסת אבשלום וילן (מרצ-יחד) אמר: "זו פעולה המצביעה על טירוף מערכות מוחלט. החלטה, שנעשתה יותר מהבטן ופחות מהראש, תביא להבערת השטח כולו. קיים חשש כבד ששכרנו יצא בהפסדנו".

 

גם ח"כ אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל) הגדיר את פעולת ההתנקשות "טירוף מערכות שפקד את ממשלת ישראל והעומד בראשה". לדברי ח"כ טיבי, ממשלת ישראל "הפכה להיות חבורה של פירומנים, שביצעו פשע מלחמה, הסירו את חליפת המגן של כלל אזרחי ישראל וחשפו אותם לתגובות קשות".

 

חבר הכנסת טאלב א-סנע אמר שמדובר ב"טירוף מוחלט". א-סנע אמור היה להיפגש אחר הצהריים עם ראש הממשלה, אריאל שרון, והודיע כי בעקבות האירוע, תבוטל הפגישה: "החיסול יהפוך אותו למיתוס, ויכניס את כל המערכת למישור של נקמה".

 

לדברי, א-סנע, "יאסין היה מהמתונים בחמאס והפך לאחד הגורמים המאזנים בין החמאס לרשות. מי שרוצה לטרפד כל מהלך - זו הנוסחה".


פורסם לראשונה 22/03/2004 07:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז. בין לאדן הפלסטיני
צילום: עמית שאבי
צילום: עמית שאבי
נתניהו. יוכיח עצמו בטווח הארוך
צילום: עמית שאבי
צילום: אלכס קולומויסקי
צעד חשוב. ח"כ שטייניץ
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: סבסטיאן שיינר
שכרנו ייצא בהפסדנו. השר פריצקי
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: אתר הכנסת
בן מוות. ח"כ פינקלשטיין
צילום: אתר הכנסת
צילום: גיל יוחנן
טעות טראגית. יולי תמיר
צילום: גיל יוחנן
צילום: אתר הכנסת
טירוף מערכות. ח"כ וילן
צילום: אתר הכנסת
מומלצים