שתף קטע נבחר

חוקרו של יאסין: גיליתי אדם שבלט בלהיטות להרוג יהודים

בשיחה ל-ynet, מספר חוקרו הישראלי הראשון של השייח אחמד יאסין על המפגש עם מי שהתברר כי הוא "ציני וערמומי, בולט באכזריות ובלהיטות לפגוע ביהודים". כבר אז, הוא אומר, ניתן היה לראות את ניצני ארגון הטרור העתידי. חוקר השב"כ הוותיק משוכנע כי ישראל היתה חייבת להתנקש ביאסין - עוד קודם לכן

"ב-1984 התבקשתי לחקור עצור, גבר נכה, שהיה חשוד בכך שהוא עומד בראש התארגנות שנועדה לפגוע במדינת ישראל. זה היה המפגש הראשון שלי עם השייח אחמד יאסין".

 

כך מספר בראיון ל-ynet מיכה קובי מאשקלון, אחד מבכירי השב"כ לשעבר, שמילא שורה של תפקידים בשירות ונחשב לאחד החוקרים המוערכים בארגון. הוא היה הראשון שחקר את השייח אחמד יאסין, כאשר נעצר לראשונה בתחילת שנות ה-80. היום (ב'), בעקבות ההתנקשות ביאסין, הוא נזכר בימים ההם.

 

"הייתי החוקר הישראלי הראשון שהוא פגש", מספר קובי. "היה פער מדהים בין הנכה על כסא הגלגלים - לבין האיש הציני והערמומי שלמדתי להכיר. בשב"כ לא הפעילו עליו לחץ פיזי בשל נכותו והתייחסו אליו טוב יותר, למשל נתנו לו שני עוזרים".

 

"באותה תקופה הוא עמד בראש ארגון דתי שהורכב למעשה מוועדות שונות שחרטו על דגלם את הרעיון של 'ג'יהאד עכשיו'. במהלך החקירה הצלחנו לעלות על אמצעי לחימה רבים שהם הכינו לקראת פיגוע. בין השאר מצאנו אצלו 54 כלי נשק - וכבר אז הבנתי שמדובר באיש שבולט באכזריותו ובלהיטותו לפגוע ביהודים באשר הם. הוא חזר ואמר בחקירתו שהוא מתכוון להקים את המדינה האיסלאמית הגדולה ביותר במזרח התיכון - ומבחינתו כל דרך כשרה".

 

לדברי קובי, החקירה היתה קשה מכיוון שלדבריו יאסין היה בעל חוסן נפשי רב וחי בעולם משלו: "הוא היה כריזמטי והשרה אווירה של סמכותיות ומנהיגות. כשעצרנו את אנשיו הם אמרו לנו שהם מוכנים למות בשבילו. בעיקר הופתענו מהעובדה שחלק מאנשיו היו רופאים, עורכי דין ובעלי מקצועות חופשיים - שהתלהבותם ממנו היתה גדולה מאוד".

 

החוקר הוותיק מספר כי כבר אז הבינו בשב"כ כי האיש מסוכן וכי יפעל בכל דרך לממש את האידיאולוגיה שלו. "החקירות שלו לא היו פשוטות, אבל הוא אמר לא פעם שהוא מעדיף אותי כחוקר מכיוון שלי היה ידע רב באיסלאם ובקוראן".

 

"חבל שחיכו עד היום"

 

"רק בתום חקירתו", מספר קובי, "הבנו שלאיש הזה יש תשתית להקמת ארגון טרור קשה ואכזרי. בתוך הארגון היו אגפים שעסקו בהסברה, בחינוך וכדומה. הוא הבין שכדי להצליח צריך לפעול בשיטות מודרניות - ורק כך הוא יצליח להקים ארגון טרור גדול עם קוים מנחים ואידיאולוגיה מאוד ברורים".

 

האם צדקה ישראל בכך שהתנקשה ביאסין? מיכה קובי משוכנע שכן, ושהיה צריך לעשות זאת לפני זמן רב. "זו היתה טעות לחכות עד היום. אין לי שום ספק שהיו נמנעים פיגועים רבים, לו היו מחסלים אותו אז. אבל מוטב מאוחר מאשר אף פעם. עם זאת, אני חושב שזה עדיין לא מספיק וצריך לחסל את כל ההנהגה של החמאס". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
מיכה קובי. הראשון שחקר את יאסין
צילום: אבי רוקח
צילום: איי פי
"בלט באכזריותו". יאסין
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
"בין תומכיו היו רופאים ועורכי דין"
צילום: רויטרס
מומלצים