שתף קטע נבחר

שימוש הוגן

האם אתר משרד החינוך נגיש לתלמידים? למה בזק לא מספקת תמיכה למוצרים שהיא משווקת והאם אורנג' חוסמת אתרי WAP?

1. משרד החינוך - נגיש או לא?

 

בשנים האחרונות נוהג משרד החינוך לפרסם באתר האינטרנט שלו את המיקוד של בחינות הבגרות בקיץ עבור כלל הנבחנים בארץ. אולם, גולשים רבים התלוננו כי חוו קשיים בגישה לאתר, הזוכה לביקושים גוברים. על פי בדיקת ynet, חלק מדפי האתר לא היו נגישים כלל, חלקם נטענו רק לאחר דקות ארוכות של ציפיה ותלמידים שנזקקו למידע - נאלצו להמתין בסבלנות רבה במיוחד.

 

לנוכח העובדה שתקלות דומות התרחשו כבר בעבר, שוב, הודות לעומס הפונים, ראוי היה שהמשרד יערך בהתאם. פניה למשרד החינוך לקבלת תשובה נענתה ב"מנהלת אגף תקשוב במשרד החינוך, הגברת סופיה מינץ, מוסרת, כי אין אמת בטענה שהאתר קרס". לדברי מינץ, האתר היה זמין במשך כל היום, וכי "במשרדה לא התקבלו תלונות על קשיי גישה לאתר", אלא רק "בעניין השימוש בקוד וסיסמת הכניסה".  

 

בתוך כך התלוננו גולשים נוספים, שכפי הנראה היו בין ברי המזל שהצליחו להתחבר לאתר, כי אתר הציונים של המשרד אינו נגיש באמצעות דפדפנים אחרים לבד מאינטרנט אקספלורר של מיקרוסופט. יש לציין כי לא רק אתר הציונים סובל מבעיות נגישות, אלא גם חלקים אחרים של האתר, בהם לא ניתן לגלוש באמצעות מוזילה, FireFox או דפדפנים אחרים.

 

מהן תוכניות המשרד להתאמת האתר לכלל הדפדפנים, ואם אין בכוונתו להציע שירותים גם לתלמידים שידם אינה משגת לרכוש עותק של Windows, שמחירו כמה מאות שקלים? לדברי מינץ, "למרות ששיעור הגולשים באמצעות דפדפן מוזילה הוא פחות מ- 1% מכלל אוכלוסיית הגולשים, המשרד בוחן בימים אלה אפשרות להעניק גם לאוכלוסיה זו גישה לאתר משרד החינוך. חלק מיישומי אתר או"ח של המשרד כבר עובדים עם הדפדפן".

 

2. מודם ADSL או מודם/נתב ADSL?

 

חברת בזק משווקת מודם ADSL של חברת ECI, היכול גם לשמש כנתב (Router). הגולש ש. התלונן כי למרות שהמוצר משווק תחת השם "מודם/נתב לרשת ECI", מוקד התמיכה של החברה אינו מספק תמיכה עבור לקוחות המעוניינים להתקינו גם כנתב ולא רק כמודם. 

 

לדברי ש., בטרם רכש את הנתב, בירר את העניין עם נציג מכירות של החברה, באמצעות שיחה למוקד המכירות, שם נאמר לו כי אין שום בעיה עם שימוש במודם המדובר גם כנתב. אולם כאשר פנה למרכז התמיכה של שירות WOW, נענה כי החברה אינה מספקת תמיכה להתקנתו כנתב.

 

אז מה - תומך או לא תומך, אפשר או אי אפשר? שאלנו את משרד הדוברות של בזק. ובכן, בחרה אישרו לנו כי המודם של ECI אכן יכול לתפקד גם כנתב וגם כמודם, אולם אין באפשרות החברה לספק תמיכה לתהליך ההתקנה שלו. "אנחנו לא נותנים גיבוי לזה במוקד. אם הלקוח אינו יודע כיצד להתקין את המכשיר כ-Router - הוא יתפקד רק כמודם".

 

אם כך, היכולת לתפקד כנתב קיימת במכשיר, והחברה לא מונעת ממי מכם שניחן בחוש טכני או ברצון עז להזמין טכנאי מוכשר הביתה, על חשבונו - לעשות בו שימוש ככזה. בכל מקרה דעו, כי גם הזמנת טכנאי של בזק לביצוע התקנה לא יועיל לכם במקרה זה, וגם הוא ישאיר לכם לעשות את העבודה בעצמכם. מבזק נמסר עוד כי כעת מתקיימים דיונים לגבי הוספת תמיכה טלפונית גם עבור לקוחות שרוצים התקינו כנתב.

 

3. אורנג' חוסמת

 

א., מנוי של אורנג' שרכש מכשיר מיוחד עם גישה לאינטרנט ב-GPRS, גילה שהחברה חוסמת אתרים מסוימים, בעיקר כאלה המספקים שירותים זהים לאלה שהיא מספקת בתשלום. כרגע נאלץ א. לשלם עבור הגישה לאינטרנט, אבל אינו מקבל גישה מלאה לכלל האתרים, אלא רק לשירותים נוספים של אורנג' - הניתנים בתשלום. האם החברה חוסמת אתרים אלה בטענה שהם לא נבדקו ואושרו לשימוש במכשיר?

 

"פרטנר מספקת גישה חופשית לאתרי WAP , ללא אפלייה בין אתרים, כמתחייב ברישיונה", נמסר מהחברה, "עם זאת, במקרה של אתרים, אשר הגישה אליהם גורמת לעומס בלתי סביר על הרשת, או לפגיעה בזמינות משאבי הרשת ללקוחות אחרים, או במקרה של אתרים המנצלים לרעה את הגולשים או מנסים להונותם, פרטנר חוסמת את הגישה לאתרים אלה. עד היום חסמה פרטנר אתרים בודדים מסיבות אלה ובמקרים קיצוניים בלבד". יש לציין, כי עומס בלתי סביר על הרשת הוא כנראה עניין סובייקטיבי.

 

הפניה הראשונית התקבלה בדואר האדום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים