שתף קטע נבחר

פריצת דרך: ה-FDA אישר ערכה לבדיקת איידס באמצעות רוק

מינהל המזון והתרופות אישר היום את שיווקה של בדיקה מהפכנית המאבחנת נוכחות נוגדנים לאיידס בנוזל הרוק. התשובה ניתנת תוך 20 דקות ובעלת שיעור דיוק של 99%

פריצת דרך רפואית: מינהל המזון והתרופות האמריקאי ה-FDA, אישר הערב (יום שישי) ערכת בדיקה לאבחון נגיף ה-HIV באמצעות נוזל הרוק. בדיקות מדוקדקות שנערכו לערכה, הראו כי מידת הדיוק של הבדיקה מגיעה לכדי 99 אחוז, והיא אורכת כעשרים דקות בלבד. עד היום, כל הבדיקות לאבחון איידס הסתמכו על בדיקות דם.

 

כיום מתבצעת בדיקת האיידס באמצעות דגימת דם הנשלחת למעבדה, שם נבדק האם מצויים נוגדנים כנגד הנגיף, אותם יצר הגוף. נוכחותם מעידה על נוכחותו של הנגיף בגוף האדם. נוכחות זו הופכת את האדם ל"נשא". תשובת בדיקת הדם מתקבלת לרוב בתוך שבוע עד עשרה ימים.

 

הערכה המקורית הקרוייה OraQuick מיוצרת בידי חברת OraSure האמריקאית. היא מאתרת את נוכחות הנוגדנים שיוצרת מערכת החיסון כנגד נגיף ה-HIV. אין כל צורך בציוד מיוחד לשימוש עם הערכה, שניתנת לאיחסון גם בטמפרטורת החדר הרגילה.

 

החיווי: שני קווים סגלגלים

 

וכך מתבצעת הבדיקה: הנבדק נוטל מקלון ובו פד סופג ביד אחת, ומניח אותו בין השיניים לחניכיים. באמצעות הפד מנוגב מעט רוק סביב החניכיים, ומוכנס לתוך בקבוקון המכיל תמיסה. בתוך 20 דקות מציין המיתקן באם קיימת נוכחות של נוגדנים נגד נגיף ה- HIV-1 בתמיסה, באמצעות הצגת שני קווים סגלגלים בחלון קטן שעל הבדיקה.

 

כמו בכל הבדיקות ל-HIV, גם בדיקת הרוק תדרוש אישור תוצאות באמצעות בדיקות נוספות. בחברה המייצרת עדיין לא נקבע מה תהיה עלות הערכה, אולם היא לא תשמש לבדיקה ביתית. על אף הדיוק הגבוה של בדיקת הרוק, טרם אושרה הבדיקה לאיתור נשאי איידס בקרב אוכלוסיית תורמי הדם.

 

כמה נשאים ישנם בישראל?

 

על פי נתוני משרד הבריאות, מצויים בישראל כ-4,000 נשאי נגיף ה- HIV. בועד למלחמה באיידס טוענים מנגד, כי קיימים עד 10,000 נשאים ישראליים, מתוכם כמה מאות שאינם יודעים על כך ועלולים להדביק בני ובנות זוג נוספים.

 

"הבדיקה הזו בהחלט תגרום לאנשים לבוא ולהיבדק" אומר ל-ynet רון קסלר, דובר הוועד למלחמה באיידס, "זמן ההמתנה לתוצאה הוא זמן החרדה, זמנם של השדים והפחדים הגדולים. היתרון המרכזי כאן הוא שתיפסק התופעה שאנו נתקלים בה, שאנשים באים להיבדק ולא חוזרים לקחת את התוצאות בגלל הפחד והחשש. אנשים לא יצטרכו לישון עם חוסר הידיעה והציפיה האימתנית".

 

ד"ר איציק לוי, מנהל מערך האיידס במרכז הרפואי שיבא אינו מתלהב מהערכה החדשה: "מכל ערכות הדם אפשר לקבל תשובה גם תוך עשר דקות" טוען לוי, "וזוהי עוד ערכה שנכנסה. עד היום השיטה הזו לא ממש נקלטה, כי אנשים לא רצו באמצע הסקס לעצור הכל ולהתחיל לאסוף רוק. ההבדל בין עשרים דקות לשבוע הוא כבר לא משמעותי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הערכה מאתרת את נוכחות הנוגדנים בנוזל הרוק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים