שתף קטע נבחר

מע"מ ניצח את הפרוטקשן בנגב

ה"שומר" לא השאיר ברירה לבוני הווילות בנגב: מי שרצה שבית חלומותיו לא ייפגע, נדרש לשלם דמי חסות. אלה שסירבו שילמו את המחיר: ביתם נפרץ, חומרי בנייה נגנבו ועל הריצוף החדש נשפכה זפת רותחת. עד שהגיעו חוקרי מע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי וחיסלו את הפרוטקשן

יותר משנה וחצי שילם ד.כ. דמי חסות ל"שומר" צעיר ש"שמר" לו על בית חלומותיו, שאותו בנה בשכונת רמות בבאר-שבע. בהתחלה שילם לו 1,200 שקלים בחודש. בהמשך קיבל הנחה והתבקש לשלם רק 600 שקלים.

 

"השמירה" היתה יעילה למדי. בתקופת השמירה לא פרצו לביתו של ד.כ., לא גנבו חומרי בניין מאתר הבנייה ולא הציקו לפועלי הבניין. ברגע שסיים לבנות את ביתו, הגיע השומר אל הבית, לחץ את ידו של ד.כ. ואיחל לו הצלחה: "מעכשיו אתה לא צריך לשלם לי על השמירה, שיהיה לך במזל טוב".

 

סופרים כבשים

 

נשמע נחמד? לא כל-כך. ד.כ. לא הזמין את השומר ולא ביקש את השמירה. היא נכפתה עליו. ה"שומר", צעיר בדואי שנטה את אוהלו בשכונה, פשוט נכנס לאתר הבנייה ברגע שד.כ. הגיע והחל לבנות את ביתו, והודיע לו שהבית נכנס לרשימת הבתים שהוא אחראי עליהם. "אל תדאג, השמירה באחראיות מלאה", הבטיח השומר.

 

כתושב העיר ידע ד.כ. בדיוק במה מדובר. הוא הסכים לקבל על עצמו את השמירה ואת השומר. את התשלום הכניס למעטפה מדי חודש ומסר לשומר. קוראים לזה פרוטקשן, או בלשון השוטרים: סד"ח, סחיטת דמי חסות.

 

כך התנהלו חייהם של תושבי שכונת רמות, כמו גם תושבים בעומר ובאיזור התעשייה עמק שרה בבאר-שבע. מי שהעז להתחכם ולהסביר ל"שומר" שאין לו צורך בשמירה, שילם תוך 48 שעות את המחיר: ביתו נפרץ, חומרי בניין נגנבו, על הריצוף החדש נשפכה שכבת זפת רותחת. כולם שילמו. כאשר הגיעו חוקרי משטרת באר-שבע לשכונה וביקשו מהתושבים לשתף פעולה, הם נתקלו בחומת שתיקה. כולם פחדו לדבר.

 

כאשר גילה ה"מאבטח" שהשוטרים מרחרחים באיזור השליטה שלו, הוא מיהר להתיישר ולהנפיק חשבוניות מס וקבלות על-שם "א.ל. שמירה וביטחון". כשהשוטרים פנו אליו, היתמם ה"שומר", שנהג להסתובב בשכונה במכונית פג'ארו מבהיקה או במרצדס זהובה: "מה אתם רוצים ממני? אני שומר. אם מישהו יגיד לי שהוא לא צריך את השירותים שלי, אני מיד מפסיק לשמור לו על הבית ומפסיק לגבות את הכספים. הכל חוקי והכל נקי".

 

חוקרי המשטרה עמדו חסרי אונים מול התופעה. בנובמבר אשתקד, בדיון רחב משתתפים באוניברסיטת בן-גוריון בהשתתפות נציגי המשטרה, האוצר, המכס, מס הכנסה והביטוח הלאומי, נפל האסימון: צריך לשלב זרועות ולפעול ביחד, כמו באמריקה. וכך החל גדעון לויאה, מנהל מע"מ באר-שבע, לשלב את אנשיו בחקירות של המשטרה. השוטרים, מרביתם בלשים שפועלים בלבוש אזרחי, יצאו לחקור את השומר האדיב של השכונה.

 

השומר לא ידע אז שבין חוקרי המשטרה נמצאים גם חוקרי מע"מ, שרושמים כל מילה שיוצאת מפיו. וכך זימר השומר בפירוט רב: "אני גובה מכל בית אלף שקלים בממוצע ומגיש חשבוניות. הנה החשבוניות והנה הקבלות. הכל מסודר, הכל נקי והכל חוקי". למחרת קיבל ה"שומר" זימון ממע"מ. במשרדי החקירות הוא התבקש, לתדהמתו, לשלם מאות אלפי שקלים למע"מ. "אמרת ששמרת על כמה עשרות וילות", הסביר לו לויאה. "קיבלת, לפי עדותך, כך וכך כספים. על זה היית צריך לשלם מע"מ בסכום כזה וכזה במשך שלוש שנים. בבקשה לשלם".

 

כשיצא ממשרדי מע"מ, אבל וחפוי ראש, הגיע הזימון ממס ההכנסה. וכאשר יצא משם – קריאה דחופה מהביטוח הלאומי. כסף, כמובן, לא היה לו לשלם. וכך החלו אנשיו של לויאה להחרים מכוניות פאר נוצצות, שנקנו מכספים ששילמו תושבי באר-שבע ועומר בעל כורחם.

 

כאשר נשאלו השומרים שוב ושוב מהיכן הכסף השיבו: מכירת כבשים. לויאה: "חישבנו ומצאנו שכדי לגייס סכומי כסף אדירים כמו שהחבר'ה האלה השיגו מדמי החסות, הם היו צריכים למכור עדרי ענק של כבשים בכמויות שאין בכלל להשיג בנגב".

 

מע"מ בעקבות הזהב

 

קשה להאמין, אבל לפחות בשכונת רמות ב' בבאר-שבע נעלמה תופעת הפרוטקשן. מנשה חדד, ראש מדור חקירות בכיר במע"מ באר-שבע, מדווח שה"שומרים" בשכונה נעלמו.

 

חדד וחוקריו, אשר כהן ויורם סעדה, השלימו זה מכבר חקירה מסועפת של כנופיה מהשטחים, אשר העלימה כמויות עתק של זהב מהשטחים, התיכה אותן ושיווקה אותן בארץ בדרכים מתוחכמות. מדובר בהעלמות מס במאות מיליוני שקלים. חוקרי השב"כ היו מעורבים בפעילות נגד הרשת המתוחכמת הזאת, בגלל החשש שנתיבי הברחת הזהב עלולים לשמש גם נתיבים להברחת אמצעי לחימה.

 

הגעתם של כוחות מג"ב לנגב כתגבורת, בעקבות החלטתו של השר לבטחון פנים צחי הנגבי, איפשרה לחוקרי מס ההכנסה והמע"מ להגיע לאזורים בפזורה הבדואית שהיו עד כה אזורים אסורים בכניסה לזרועות החוק השונות.

 

"לא נעים לספר", אומר גדעון לויאה, "אבל האמת היא שהחוקרים שלנו נכנסים היום לאזורים שלא נכנסנו אליהם במשך 15 שנה". התוצאה: רק בשלושת החודשים הראשונים של השנה גדלו הכנסות המדינה ממסים של העבריינים הללו בשלושה מיליוני שקלים. מפקד מרחב הנגב, תנ"צ חיים כהן: "כאשר כל גורמי אכיפת החוק משלבים זרועות ופועלים בצוותא, התוצאות לא מאחרות לבוא".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גרמי פלדמן
מי שהעז לבטל את ה"שמירה" - שילם את המחיר תוך 48 שעות (אילוסטרציה)
צילום: גרמי פלדמן
מומלצים