שתף קטע נבחר

מדריך: איך לשבור חסכונות בזול

אם נקלעתם למצב שבו עליכם לשבור חסכונות, בדקו קודם מה גובה הקנס שתשלמו. על שבירת פיקדון תפסידו הכי פחות, על פתיחת קרן פנסיה הכי הרבה

אין לכם גרוש ואתם זקוקים נואשות לכסף? קיצצו לכם בשכר או חס וחלילה פיטרו אתכם? קודם כל שבו והכינו רשימה של כל האמצעים הכספיים העומדים לרשותכם. גם אם חשבתם שאין לכם גרוש, יתברר לכם שיש לכם כסף - רק שהוא כנראה סגור בתוכניות שונות.

 

משיכת הכסף מאפיקי חיסכון שעדיין אינם נזילים כרוכה בקנסות שבירה או תשלום מס, אבל על כל אפיק חיסכון ששוברים מוטל קנס אחר. לכן חשוב לערוך רשימה מדוקדקת, כדי להיפגע כמה שפחות, צעד שמשמעותו שתשלמו קנסות פחות גבוהים ותישארו עם יותר כסף ביד.

 

כאשר יש שני בני זוג במשק הבית, כדאי לערוך רשימה של האפשרויות העומדות לרשות שניהם. לפני שבירת חסכונות כדאי לבדוק אפשרות להלוואות או הלוואות גישור. מאחר שמדובר במצב שבו אין יכולת החזר, כדאי לחפש גופים שנותנים הלוואות שבהן ההחזר מתחיל כעבור כמה שנים, בתקווה שהמצב ישתפר.

 

אם אין ברירה ויש צורך בצעדים שחותכים בבשר החי, הכלל הוא כזה - קודם כל החסכונות הנזילים, כלומר בניירות ערך או קרנות נאמנות. ולאחר מכן - מהקל אל הכבד - פיקדון שיקלי, תוכנית חיסכון, קרן השתלמות, קופת גמל וקרן פנסיה.

 

אפשר לקזז את המס

 

גיורא סרצ'ינסקי, מנכ"ל כלל גמל והשתלמות, וקובי יתח, ראש תחום מיסוי בחברת הביטוח כלל, מסבירים כי על הוצאת כסף לפני המועד מקרן השתלמות חל מס בשיעור של 35% על 80% מהצבירה הכוללת בקרן.

 

בקופת גמל, על מי שהפקיד במעמד עמית עצמאי או שכיר חל מס קבוע של 35% על כל הסכום שנצבר. שיעור מס דומה חל על פוליסת ביטוח הונית.

 

בפוליסת ביטוח לקצבה וקרן פנסיה יש מס של 35% לפחות, או שיעור המס השולי שלכם, הגבוה ביניהם. זהו הקנס הגבוה ביותר.

 

יתח מסביר כי בכל אפיק שמוטל עליו קנס שבירה ניתן לפעמים לקזז את המס, למשל כשיש נקודות זיכוי בלתי מנוצלות. בקרן השתלמות אפשר להפחית את המס אם ההכנסות נמוכות, כאשר החישוב הוא שנתי (כלומר, אם ההכנסה הכוללת באותה שנה היא נמוכה, משלמים מס שולי נמוך. מי שאינו עובד, סביר שלא ישלם מס).

 

בקופות גמל לתגמולים ולקצבה (פנסיה) ניתן לבקש ממס הכנסה אישור לפטור ממס, ובמקרים מיוחדים ניתן פטור חלקי או מלא. בין המקרים: נכות רפואית צמיתה של העמית או קרובו, או משיכה לצורך מימון הוצאות רפואיות גבוהות.

 

בנוסף, אומר סרצ'ינסקי, כי אם קרובים לתום התקופה יש אפשרות לקחת הלוואת גישור ממנהל הקופה, ואז לא משלמים קנסות כה גבוהים.

 

הפסד ריבית בחיסכון

 

ומה קורה לגבי שבירת פקדונות או תוכניות חיסכון? כאן אין קנסות מיסוי אלא קנסות על הוצאת הכסף לפני תום המועד. תנאי שבירה של פיקדון או תוכנית חיסכון משתנים מתוכנית לתוכנית, אפילו באותו בנק עצמו או בין בנקים, אבל ככלל הדירוג שלעיל תואם את המציאות.

 

בבנק אגוד מסבירים, כי אם שוברים את הפיקדון לפני תום התקופה, מתבצע חישוב של קנס שבירה על-פי פערי הריביות והוראות הנזילות, כל פיקדון ותנאי השבירה שלו. לדוגמה, בפיקדון לשנה של 100 אלף שקל, בריבית קבועה של 4.5%, אם הלקוח מבקש לשבור את הפיקדון לאחר חצי שנה הוא יקבל ריבית של 1,310 שקל ולא 2,180 שקל שהיה אמור לקבל על חצי שנה, כלומר הפסד של 869 שקל.

 

גם בתוכניות חיסכון, אם שוברים את התוכנית לפני תום התקופה, הלקוח לא יקבל את החלק היחסי של ההצמדה והריבית, תלוי באיזה נקודת זמן מיום תחילת התוכנית הלקוח מבקש לבצע את השבירה. לכל תוכנית חיסכון יש כללי השבירה משלה.

 

לדוגמה, בתוכנית חיסכון של 100 אלף שקל לתקופה של שנתיים ומעלה, אם השבירה תתבצע אחרי שנה הלקוח יקבל 75% הצמדה ו-0% ריבית. בשבירה של תוכנית החיסכון לאחר שנתיים הלקוח יקבל 80% מהריבית ו-0% הצמדה.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
שקלים. לא לשבור פנסיה
צילום: גבי מנשה
מומלצים