שתף קטע נבחר

עימותים בין המשטרה למתנחלים במאחז חזון דוד

לפנות בוקר הגיעו מאות חיילים ושוטרים למאחז הבלתי חוקי, הנמצא סמוך לקריית ארבע, והרסו את בית הכנסת והמאהל שהוצבו במקום. אבל כעבור מספר שעות הגיעו המתנחלים והקימו את המאחז מחדש. חלקם נעצרו. הערב הכריז צה"ל על המקום כעל שטח צבאי סגור והעימות חודש

עימות על המאחז: הערב (יום ד') חודשו העימותים בין מתנחלים לכוחות הביטחון במאחז הבלתי חוקי חזון דוד הסמוך לקרית ארבע.

 

צה"ל הכריז על המאחז כעל שטח צבאי סגור, לאחר שהבוקר נהרסו מבנה ומאהל שהוצבו במקום. הערב שבו כ-150 מתנחלים למקום והם מתעמתים עם מאות חיילים ושוטרים שנשארו במקום, והם מבקשים למנוע מהם לחדש את הקמת המאחז.

 

במהלך העימותים נפצע נער באורח בינוני מאבן, ומספר שוטרים נפצעו קל. המשטרה עיכבה לחקירה חמישה מהמתנחלים בגין הפרת צו להתקהלות בלתי חוקית.

 

פינוי ראשון: לפנות בוקר 

 

כזכור, בשעות הבוקר החלו מאות חיילים ושוטרים בפינוי חזון דוד, סמוך לקריית ארבע. במאחז שהו עשרות מתנחלים, עקב שמועות על הכוונה לפנותו. הכוחות מנעו מתושבי קריית ארבע וחברון להגיע למקום, והמתנחלים שישנו בשטח כמעט לא הביעו התנגדות.  

 

הכוחות הרסו מבנה ארעי ששימש כבית כנסת ומאהל שהוצבו במקום. לפני שהחלה פעולת הפינוי הכריז צה"ל על המאחז שטח צבאי סגור. אולם ביציאה הדרומית מקריית ארבע התפתחו עימותים בין מתנחלים שביקשו להגיע למאחז לבין כוחות הביטחון שמנעו מהם את היציאה. הערב, כאמור, חודשו העימותים.

 

 

הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון, אמר הבוקר בפגישתו עם נשיא המדינה, משה קצב, כי אושרה תוכנית לפינוי מאחזים והוא מעריך שמאחזים נוספים יפונו בעתיד הקרוב.

 

בהתייחסו לפינוי המאחז הבלתי חוקי חזון דוד, אמר הרמטכ"ל כי צה"ל ביצע את הפינוי לאחר שבית המשפט דחה את העתירה שהוגשה נגד פינויו.

 

בתגובה לפינוי אמרו בוועד היישוב היהודי בחברון: "בהוראת ראש הממשלה הפעיל אלוף פיקוד מרכז לראשונה את הצו החדש לגירוש יהודים ושלח את חיילי צה"ל להרוס את בית הכנסת חזון דוד".

 

לדבריהם: "מאות מתושבי קריית ארבע וחברון שפונו מהמקום צופים בדמעות בטרקטור שהורס את בית הכנסת ומבטיחים לשוב. הפינוי הזה יהיה האחרון ואחריו יפונה ראש הממשלה מכסאו".

 

 

אתמול בלילה מנעו המתנחלים את הפינוי

 

אתמול בלילה ביקשו כוחות צה"ל והמשטרה לפנות את בית הכנסת והמאהל שהוצבו במאחז. כ-200 מתנחלים מקריית ארבע וחברון, ששמעו על הכוונה לפנות את המאחז, הגיעו למקום, והציבו בשטח מכולת אשפה גדולה ומספר אוהלים.

 

מספר פעילי ימין קיצוני הרסו טרקטור של הצבא ובסופו של דבר לא פונה המאחז. אתמול בצהריים הגיעו למקום מתנחלים נוספים עקב שמועות על פינוי.

 

כוחות צבא ומשטרה שהיו במקום הורו למתנחלים לפנות את המכולה ואת האוהלים החדשים שהוצבו בלילה. במאחז נוצר עימות בין המתנחלים לכוחות הביטחון. שבעה מנחלים שהפרו את הסדר נעצרו. כמו כן, נפצעו שני שוטרים באורח קל ופונו לבית חולים.

 

לאחר דין ודברים פינו אתמול המתנחלים את מכולת האשפה ואת האוהלים, והבוקר כאמור פינו הכוחות את בית הכנסת והמאהל שהיו במקום קודם לכן.  

 

יצויין כי לאחרונה נתן בג"ץ אישור לפנות את המאחז, לאחר שדחה את עתירת התושבים בעניין.


פורסם לראשונה 31/03/2004 05:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הפינוי מ"חוות דוד"
צילום: איי פי
צילום: איי פי
המתנחלים שבו למקום
צילום: איי פי
צילום: אלכס קולומויסקי
יעלון. אושרה תוכנית לפינוי
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים