שתף קטע נבחר

גליה מאור, מנכ"ל בנק לאומי

אומרים עליה: למרות אישיותה החביבה, אסור לטעות: מדובר בפרפקציוניסטית מושבעת, שדורשת תוצאות. נאמנות היא אחת התכונות החשובות לה ביותר

כשהייתי צעירה לא עלה בדעתי שאנהל בנק, אבל אני שמחה שזה קרה לי, אמרה גליה מאור (61) בראיון ל"ידיעות אחרונות" לפני שנה. שמחתה מובנת היטב: לא הרבה מנהלים במשק הישראלי - ולא רק מקרב המגזר הנשי - נהנים מעמדת כוח משפיעה כשלה.

 

מעטים יתווכחו עם בחירתה של מאור, מנכ"ל בנק לאומי ב-9 השנים האחרונות, כאישה המובילה ביותר בעולם העסקים בישראל.

 

מלשכתה ברחוב יהודה הלוי בתל-אביב היא שולטת ביד רמה באשראי המוענק למספר עצום של חברות במשק, קטנות כגדולות, ומנהיגה את הקו הלוחמני של לאומי, הבנק השני בגודלו בארץ, נגד בנק הפועלים המוביל.

 

איש גם לא יתווכח עם העובדה כי היא המנהיגה הבלתי-מעורערת של הבנק. העובדה שהבנק נהנה מבעלת בית נוחה יחסית - מדינת ישראל - רק מגבירה את עוצמתה של מאור, שאינה סובלת, כעמיתיה בבנקים אחרים, ממעורבות גבוהה של בעלי המניות בניהול השוטף. גם היחסים בין מאור ליו"ר הבנק, איתן רף, נחשבים טובים מאוד, כשבמרבית המקרים רף משאיר למאור את מרכז הזירה. מקורבים טוענים כי אופיים של השניים משלים - הוא יותר נחבא אל הכלים, היא נהנית לעמוד באור הזרקורים.

 

מאור, בעלת תואר MBA במינהל עסקים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, החלה את דרכה המקצועית בבנק ישראל, בו עבדה משנת 63'. בין השנים 87-'82' כיהנה מאור בתפקיד המפקחת על הבנקים, בתקופה הזכורה בעיקר בשל משבר ויסות המניות הבנקאיות. למרות הדיה העצומים של השערוריה ההיא, היא לא הצליחה להעיב על מסלול קידומה של מאור. היא פרשה מבנק ישראל בשנת 89', ועבדה שנתיים כיועצת במשרד סומך-חייקין. ב-91' נחתה בבנק לאומי, תחילה כמשנה למנכ"ל דוד פרידמן, ומ-95' כמחליפותו.

 

מאור נהנית בבנק לאומי מחבילת שכר נאה: עלות שכרה ב-2002 הסתכמה ב-2.7 מיליון שקל. בפברואר 2002, בעקבות הצעה שקיבלה לכהן כמנכ"ל הפועלים, חתמה על חוזה העסקה ל-5 שנים, המבטיח את שכרה עד לשנת 2007.

 

מאור, שמנהלת את בנק לאומי כבר קרוב לעשור, אינה מראה עדיין סימני שחיקה. היא ממשיכה להגיע לעבודה בשמונה בבוקר ולהיות בין האחרונות שמכבות את האור במשרד בסוף היום, ולשדר אנרגיות של מי שתפקידה עדיין מהווה עבורה אתגר של ממש. האנשים שסביבה רוחשים לה הערכה רבה ונאמנות גבוהה, והיא נחשבת לאהודה מאוד בקרב עובדי הבנק ולמנהלת בעלת יכולת גבוהה לנסח מדיניות - וגם לתרגם אותה ליעדים.

 

אומרים עליה: שלמרות אישיותה החביבה, אסור לטעות: מדובר בפרפקציוניסטית מושבעת, שדורשת תוצאות. נאמנות היא אחת התכונות החשובות לה ביותר בעובדים שלה ובעצמה, ונאמנות זו גורמת לה להימנע משינויים פרסונליים נחוצים בהנהלת הבנק. היא אינטליגנטית מאוד, סוליסטית שמקבלת החלטות בסיוע צוות מצומצם ביותר של מקורבים. מחוץ לכתלי הבנק היא מסמר הערב בכל אירוע חברתי, ומסוגלת לסחוף את סביבתה לפצוח בריקודים.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
מאור. מסמר הערב בכל אירוע חברתי
צילום: צביקה טישלר
מומלצים