שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מחקר: התרופה ריטלין מעכבת גדילה
  על אף שהתרופה חוללה מהפך בטיפול בהפרעות קשב והיפראקטיביות, מגלה מחקר חדש כי הריטלין מעכבת את גדילתם של הילדים בכסנטימטר אחד בשנה. מומחית: למרות הכל, התרופה בטוחה
  אלפי ילדים בישראל לוקים בהפרעות קשב והיפראקטיביות. מאז שיווקה של ה"ריטלין" ומתחרתה "קונצרטה", חל שיפור משמעותי במצבם של הילדים. אלא שמחקר חדש שפורסם בגליון האחרון של כתב העת Pediatrics מגלה כי התרופה עלולה לעכב גדילה בילדים.

   

  במחקר, שנמשך כשנתיים, מצאו החוקרים מאוניברסיטת קליפורניה, כי התרופה ריטלין אמנם אפקטיבית בטיפול בהפרעות קשב והיפראקטיביות, אולם היא עלולה לעכב את הגדילה בגובה בכסנטימטר אחד בשנה, בממוצע.

   

  החוקרים עקבו אחר 540 ילדים הסובלים מ- ADHD מרחבי ארצות הברית וקנדה, כולם בגילאי 7 עד 9. מהמחקר עולה כי הגדילה אצל אלה אשר קיבלו ריטלין עוכבה, בהשוואה לקבוצת הביקורת שקיבלה תרופת דמה.

   

  אלו אשר קיבלו את הטיפול במשך 14 חודשי המחקר, צמחו בגובהם ב-4.85 ס"מ בממוצע, לעומת ילדים אשר קיבלו טיפול התנהגותי בלבד, וצמחו ב- 6.19 ס"מ בממוצע.

   

  עם זאת, ציינו החוקרים כי מסיבות לא ברורות, רבים מהילדים הלוקים ב- ADHD הם גבוהים מהממוצע ממילא, כך שעיכוב בגדילתם עשוי לקרב אותם לממוצע התקין ולפיכך תופעת הלוואי, היא זניחה.

   

  "כל הרופאים עוקבים אחר המשקל והגובה של הילדים נוטלי הריטלין", אומרת ל-ynet ד"ר לידיה גביס, מומחית לנוירולוגיית ילדים מבית החולים לילדים ע"ש ספרא שבתל השומר, "אם רואים עיכוב בגדילה, צריך לשקול את הפסקת הטיפול.

   

  לדברי גביס, בטיחות הריטלין נבדקה במחקרים רבים לאורך שנים, והעיכוב בגדילה היה של פחות מחצי סנטימטרים, אלא שייתכן שהעובדה שהריטלין מעכב תיאבון, מונעת עלייה במשקל ומכך פוגמת באופן מינימלי בעלייה בגובה. "למרות זאת", היא מסכמת, "התרופה בטוחה והוכיחה עצמה בשנים האחרונות מעל לכל ספק".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  ריטלין. עיכוב גדילה של סנטימטר בשנה
  צילום: סי די בנק
  האפיקומן
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים