שתף קטע נבחר

50% מהאמריקאים לא מאמינים בקונדומים. ומה אצלנו?

נתונים מדאיגים עולים מסקר נרחב שנערך בארה"ב. 82% מהנשאלים אינם משתמשים בקונדומים בעת קיום יחסי מין אוראליים, כ-50% מוותרים על הקונדום גם בעת חדירה. ומה קורה אצלנו? המצב דומה, מציינים בחוסר סיפוק רופאים ישראלים

סקר רחב היקף שערכה האגודה האמריקאית לרפואה חברתית, מעלה ממצאים מדאיגים מאוד, באשר להרגלי המין של תושבי ארה"ב. על פי הנתונים, כמחצית (50%) מהאמריקאים אינם משתמשים בקונדומים בזמן קיום יחסי מין וגינליים (בין גבר לאישה) ו-82% מהנשאלים מעולם לא השתמשו באמצעי הגנה בעת קיום יחסים אוראליים. למרות זאת, שיעור גדול של 84% מהמשתתפים בסקר, טענו כי הם "נוקטים בצעדים הדרושים למניעת הדבקה במחלות מין". יחסי מין בלתי מוגנים עלולים לגרום להדבקה בשורה ארוכה של מחלות מין, כמו איידס, עגבת, זיבה, כלמידיה, הרפס, שנקרואיד והפטיטיס (צהבת) B.

 

במחקר השתתפו 1,155 אמריקאים בני 18 עד 35, והוא נערך לרגל חודש המודעות למחלות המועברות במגע מיני שחל בארה"ב באפריל. נשיא האגודה, ד"ר ג'יימס אלן, הסביר כי "הסיבה שערכנו את המחקר היא כדי לברר מה בדיוק אנשים עושים במיטה, מה רמת הידע שלהם לגבי מחלות שמועברות באמצעות קיום יחסי מין ולאילו סיכונים הם חושפים את עצמם".

 

על פי הסטטיסטיקות המקובלות, 1 מכל 4 אמריקאים ילקה במחלת מין במהלך חייו. "אחד המימצאים המדאיגים במחקר", הוסיף ד"ר אלן, "הוא שיעור האנשים שאינו מודע לסיכונים שהוא לוקח כאשר הוא עושה סקס בלתי מוגן. האתגר הגדול שעומד בפנינו, הוא לשכנע אנשים לנהוג בצורה אחראית כאשר הם מקיימים יחסי מין, ולהסביר לציבור שיש לו השפעה גדולה על בריאותו במהלך חייו".

 

מנתוני המחלקה לאפידמיולוגיה של משרד הבריאות עולה, כי בשנה שעברה נתגלו בישראל 250 נשאי איידס חדשים (לעומת 316 בשנה הקודמת); 108 איש לקו בהפטיטיס B (לעומת 93 בשנה הקודמת); 126 מקרי כלמידיה נרשמו בספרי המשרד (לעומת 107 ב-2002); 118 בני-אדם לקו בעגבת ראשונית (לעומת 206) ו-194 בעגבת מאוחרת (לעומת 196). בסך הכל ידוע בישראל כיום על כ-4,000 נשאי HIV. מבין הנשאים חולים במחלה קצת יותר מ-300 בני אדם. בשיעור הנשים מתוך סך הנשאים נרשמה בארץ עלייה.

 

הרווקים הישראלים מוותרים על קונדום

 

מנהל המחלקה לאיידס ושחפת במשרד הבריאות, ד"ר זוהר מור, מספר כי בישראל נערך מחקר דומה באשר להרגלי השימוש בקונדומים של הישראלים לפני כ-4 שנים, והוא פורסם ב-2001 לאחר ניתוח תוצאותיו. "המחקר הפריד בין כאלו שנמצאים בזוגיות קבועה לבין פנויים", מפרט ד"ר מור. "מבין הפנויים ללא זוגיות – 68% השתמשו בקונדום, ובין הפנויים עם התחלה של זוגיות – 50% השתמשו בקונדום. אחרי תקופה די קצרה הם העדיפו לא להשתמש בקונדום. כשביררנו אתם למה הם הפסיקו את השימוש בקונדום, הם העלו את העניין של חוסר הנוחות בשימוש בקונדום וחוסר הספונטניות, וגם דיברו על כך שזהו ניסיון לבסס את היחסים".

 

"קצב ההדבקה באיידס בארץ הוא יציב", מגלה מנהל המחלקה, "הוא לא בעלייה וגם לא בירידה. אנחנו כל שנה בוחנים מחדש את המסרים שאנחנו מפיקים במסעות ההסברה שלנו, ולאחר מסעות ההסברה אנחנו עושים מחקרי ניטור לבדוק אם באמת היה שינוי במגמות, ואם באמת הפעילות שלנו הייתה אפקטיבית, ואנחנו מנסים ללמוד כל שנה לקחים. ההמלצה הרשמית של משרד הבריאות היא כן להשתמש בקונדום במין אוראלי, למרות המגבלות, אבל יחד עם זה צריך לזכור שהפעילות האוראלית היא פחות מסוכנת מאשר מין אנאלי. בכל אופן, אפילו אם קיים סיכון מזערי – אנחנו עדיין ממליצים על שימוש בקונדום. הפתרון הוא שימוש בקונדום. זאת מילת הקסם. אנחנו קוראים להתייחס לכל שותף למגע מיני מזדמן כאל נשא פוטנציאלי ולהפסיק להשתמש בקונדום רק במקרה של יחסים מונוגמים שנמשכים שלושה חודשים ומעלה, לאחר בדיקת HIV של שני הצדדים שחזרה עם תשובה שלילית".

 

מנהל מרכז האיידס בבית החולים "קפלן" ברחובות, פרופ' זאב שטגר: "אני חושב שהשיעורים של אי שימוש בקונדום בארץ דומים לארה"ב. לצערי, התודעה ומניעת ההעברה עדיין לוקים בחסר במדינת ישראל. צריך לזכור שיש עוד שורה של מחלות שיכולות להיות מועברות ביחסי מין לא מוגנים, כמו זיבה וכמו עגבת. בהדבקה באיידס, בסיכומו של דבר, אנחנו בהחלט לא רואים ירידה. אנחנו ממשיכים לראות מקרים חדשים של הדבקות באיידס, במיוחד בפלחים מסוימים של האוכלוסייה, כמו יהודים ממוצא אתיופי, אנשים שמשתמשים בסמים, הומוסקסואלים ואנשים שהולכות לזונות".

 

- אז למה, באמת, שמישהו הטרוסקסואל יטריד את עצמו בדברים האלו?

 

"אנשים מן היישוב אם הם מקיימים מין מזדמן, שהם לא יודעים שום דבר על הפרטנר – זאת בדיוק ההזדמנות להידבק במחלה. ואז זה מעלה את הסבירות להדבקה, במיוחד בסטוצים. כדי למנוע את ההתפרצות של מחלות מין ואיידס במיוחד – צריך להקפיד על יחסי מין מוגנים. זה מאוד חשוב. אין לי מספיק מילים כדי להדגיש את זה בצורה החריפה והחמורה ביותר – תשתמשו בקונדום".

 

כלמידיה? תשכחי מהריון ב-10 השנים הקרובות

 

פרופ' שלמה מעיין, מומחה למחלות זיהומיות ומנהל מרכז האיידס בבית החולים "הדסה עין-כרם" בירושלים: "יש כמה בעיות עם מחלות מין. לגבי נשים, הבעיה העיקרית היא שהן יכולות לגרום להן לעקרות אם הן מאחרות להגיע לרופא, כי הן לא מאבחנות את סימני המחלה ורואות כל מיני הפרשות שהן מייחסות למחזור החודשי. כאשר מגיעים מאוחר – הסיבוכים הם כמעט בלתי נמנעים. זה ניתן למניעה באמצעות שימוש במין מוגן. מה גם שכאשר יש מחלת מין – זה מעלה את הסיכון להידבק באיידס בערך פי שניים, בגלל שינויים בריריות של אברי המין שמלווה את מחלת המין".

 

"הסכנה לאיידס קיימת והסכנה לחטוף מחלת מין ממישהו היא גדולה", מוסיף פרופ' מעיין. "אני חושב שחבל על העניין הזה, כי בסופו של דבר אישה שמקיימת מגע מיני עם גבר בלי קונדום ונדבקת אפילו בכלמידיה – לא תוכל בעוד 10 שנים להיכנס להריון. נשים הרבה פעמים לא יודעות להגן על עצמן ולא יכולות להגן על עצמן בגלל סיבות חברתיות לא פשוטות. כל זה נובע רק משימוש לא מוגן ביחסי מין, כי המחלות האלו לא עוברות ביחסי מין מוגנים. הבעיה במחלות מין נובעת גם מזה שמעבר למודעות, שכמובן צריך להגביר אותה, והסכנה בהידבקות במחלות מין, אז הנשים הן בדרגת סיכון גבוהה יותר מגברים. אצל גברים בדרך כלל יש סימפטומים, ואצל נשים שנדבקות זה קורה כמעט ללא סימני מחלה".

 

אנשים מחפשים סיבות לוותר על הקונדום

 

רכז ההסברה של הוועד למלחמה באיידס, רון קסלר: "יש בעיה קשה שקשורה לקונדומים ול'סקס בטוח'. המונח עצמו 'סקס בטוח' הוא מונח בעייתי, משום שסקס בכלל לא מתקשר עם בטוח. מי רוצה שהסקס שלו יהיה בטוח? מה גם שהשימוש בקונדום נבחן כל פעם מחדש, כי כל פעם מחדש אתה צריך לעמוד במבחן. אם לא תשתמש בקונדום ביחסי המין הספציפיים האלו, וקיימת יחסי מין עם נשא – יש סיכוי שתידבק.

 

"האיידס היא מחלה מאוד דינמית שמשתנה כל הזמן, וזה גורם לרפיון במשמעת של האנשים. אנשים שגם ככה מחפשים סיבות למה לא להשתמש בקונדומים, מספיק שהתפרסמה ידיעה על חיסון ניסיוני לאיידס בשביל שהם יפסיקו להשתמש בקונדום. כמובן שגם יש סטיגמות לגבי החולים במחלה ולגבי נשאי איידס. אנשים חושבים שנשאים נראים בצורה מסוימת או מתנהגים בצורה מסוימת – וזה פשוט שטויות. כל אחד יכול להיות נשא, גם הבן המקסים של השכן וגם הבת המוצלחת של השכנה".


פורסם לראשונה 09/04/2004 09:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
קונדום. 50% מהרווקים הישראלים מוותרים עליו
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים