שתף קטע נבחר

לקראת הקיץ: יותר ויותר גברים מורידים שיערות בלייזר

מדובר בהחלט בתופעה: יותר ויותר גברים מפקירים את גופם במכונים להסרת שיער. היעדים המועדפים: גב, כתפיים ועורף. "כשאני מסתכל במראה אני מרגיש מצוין", מדווח ארז חגי (34), שהוחלק לשביעות רצונו, "זה הוסיף לי הרבה מאוד ביטחון עצמי. פעם התביישתי להוריד חולצה"

בקיץ הבא עלינו לטובה תיחשף עינו של מי שפוקד את חופי הרחצה ואת בריכות השחיה ליותר גברים חלקי גוף מאי פעם. מגפת הסרת שער הגוף הפכה למקבילה הגברית לניתוחי הגדלת החזה של הנשים. אלפי גברים, שנקעה נפשם מגופם השעיר, משקיעים מכספם ומזמנם לאורך החורף כדי להיפטר מהפרווה, שבה ענש אותם הטבע, לטובת התוצאה הנכספת שניבטת כמעט מכל פרסומת.

 

הסרת שער הגוף כבר אינה נחלתם של מטרוסקסואלים, ספורטאים והומואים, קבוצות אוכלוסייה שידועות בטיפוח המוקפד של גופן. השנה פומפם המסר, שהמראה החלק משדר נחשקות וטוב טעם באמצעות מובילי דעת קהל. את הקמפיין של חברת האופנה "ליוויס" של קיץ 2004 מוביל אליל הנוער עופר שכטר, שצולם נטול חולצה. שכטר הוא אומנם חלק טבעי, אבל צעירים רבים חפצים להידמות לו.

 

את הקמפיין של חברת האופנה "כאוס" מוביל איתי אטיאס, שגם הוא מפגין חלקות. אטיאס הוא דוגמן סטרייט שמהווה מודל חיקוי עבור הומואים. כאשר גבר-גבר כמו הזמר שלומי סרנגה הודה ללא היסוס שהוא הסיר את שער גופו בלייזר, הדבר תרם להטמעת הרעיון גם בתודעתם של גברים שאינם יאפים. אין תימה איפוא, ששוק המכונים שמציעים הסרת שיער בלייזר מלבלב והתחרות בו עזה.

 

מה שנשים מעדיפות

 

הגברים שמגיעים למקומות אלה מוטרדים בראש ובראשונה מהשיער שמצמח על גבם, כתפיהם ועורפם. את המקום השני בתלונות תופסים החזה והבטן. אחריהם, בית-השחי והידיים.

 

כדי להקטין את מבוכתם של אלה המבקשים להסיר שיער מישבניהם, רונית רפאל, בעלת רשת מכונים קוסמטיים, מנפקת לפציינטים תחתון בגזרת חוטיני, אותו הם לובשים במהלך הטיפולים בלייזר, כך שהפרונט מוצנע ורק החלק עליו האחות שוקדת נשאר חשוף לעיניה. מחיר הסרת שיער מהגב או מהחזה יכול להגיע ל-9,000 שקל. מקרה אוזניים עולה בין 2,000 ל-3,000 שקל, ואף – כ-1,500 שקל.

 

מבין הלקוחות שפונים לרפאל בבקשה להסיר שיער 40 אחוז הם גברים. "אם יש לגבר כמה עשרות שערות על החזה – זה נורמלי, זה לא נורא", היא אומרת, "אבל אם יש לו שם תלתלים שחורים, בסוף שנות ה-40 הם יהפכו לתלתלים לבנים, וזה מאוד מבגר. קח גבר עם שערות לבנות על החזה, קח את אותו גבר בלי שערות – אין בכלל מה להשוות. הסרת שיער לא מקנה רק מראה צעיר יותר, היא גם יותר אסתטית. כשגבר שעיר קם בבוקר כל הסדין מלא שיער. זה לא נראה טוב ולא מריח טוב".

 

כמובן שישנן שיטות ביתיות להסרת שיער, ובראשן מריטתו באמצעות שעווה. לשיטה זו שלושה חסרונות: היא כואבת, השיער צומח בחזרה במהירות, וגברים בעלי שיער שחור ועבה נוטים לסבול מהופעת פצעונים על החזה ועל הגב.

 

אלי שחרור (25), מאמן כושר ורווק מבוקש, ניסה להסיר את שער החזה באמצעות אחד התכשירים שנמכרים בפארמים. הוא פעל על-פי הוראות השימוש, ריסס את הספריי על העור, המתין שבע דקות וניגב עם ספוגית שמצורפת למארז. התוצאה היתה מזעזעת. "הרגשתי צריבה נוראית בעור", הוא משחזר. "לאחר שהורדתי את הקצף במים, ראיתי חריכה בעור. היו גם כאב ואדמומיות. כנראה שהטיפול הסיר את השכבה העליונה של העור. שמתי ג'ל אלוורה, קרם לחות ומטליות קרות כדי להרגיע את האיזור. הצריבה נמשכה כשבועיים. עם הזמן הפצע הגליד והשיער חזר לקדמותו.

 

"עכשיו אני משתמש בקרם למריחה, שלאחר הסרתו העור חלק לגמרי. זה מחזיק מעמד כשבוע. אני עושה את זה מטעמי אסתטיקה. אתה עובד קשה בחדר הכושר, בונה את הגוף ומגיע להישגים, ואתה רוצה לראות את השרירים ואת הוורידים המשורגים. מה גם שבחורות מעדיפות גברים חלקים".

 

הרדמה בבית-השחי

 

תהליך הסרת השיער בלייזר הוא חוויה מעקצצת באופן נסבל למדי. הוא נפרש על-פני סדרת טיפולים, שביניהם מרווחים של חודש או חודשיים. לפני הטיפול נמרח האזור המיוער בג'ל. קרן הלייזר מתבייתת על הפיגמנט (הצבע) של השערה. שער שיבה אינו מגיב לטיפולי הלייזר, כך שמי שמעוניין להפוך לחלק צריך למהר ולעשות זאת לפני שיזדקן.

 

גם משיער בלונדיני לא ניתן להיפטר. ההצלחה הגדולה ביותר שמורה למקרים שבהם העור בהיר והשיער שחור ועבות. בהשוואה לגברים, נשים עומדות יותר בגבורה בכאב שכרוך בהסרת השיער. הן פחות מתלוננות. ד"ר דיוויד פרידמן, רופא עור שעוסק בטיפולי הסרת שיער בקליניקה היוקרתית שלו ברמת-אביב, מתגאה בפריצת דרך. הוא מבצע הרדמה מקומית בבית-השחי, אזור שבו הכי קשה לשאת את הכאב.

 

ד"ר פרידמן מספר שאחד הקיבוצים שילם לו עבור הסרת שיער של אחד החברים, "כי הפסיכולוגית שמטפלת בו קבעה שהוא עלול להתאבד משום שהוא בדיכאון משער הרגליים שלו".

 

רפאל מדגישה, שאין החלקה מוחלטת, שכן אחרי הסרת שיער 20 אחוז ממנו צומחים בחזרה. לא כולם מעונינים בהסרת מרבית שערותיהם. "יש גברים שרוצים שיוסרו 50 אחוז משערם, כי הם לא רוצים להגיע למצב שבו כמעט אין שיער. במקרה כזה עושים שניים-שלושה טיפולים במקום 6-12 טיפולים. לא ניתן לדעת מראש כמה טיפולים אתה תצטרך. שלושה חודשים אחרי הטיפול החמישי הכל צומח ואז ניתן לדעת מה נשאר. בשלב הזה המטופל צריך להחליט אם הוא מסתפק בזה, או בוחר לעשות עוד טיפול אחד או שניים".

 

"יותר קל להוריד 80 אחוז מהשיער מאשר את ה-20 אחוז שנשארו", מעדכן ד"ר פרידמן, "משום שהשערות שנשארו הן יותר דקות, וככל שהשערות דקות יותר קשה יותר להרוס אותן".

 

ארז חגי (34), בעל חברה לייעוץ שיווקי ועסקי, השיל 30 ק"ג ממשקלו. רפאל הציעה לו הסרת שיער. "החלטתי לעשות ניסיון על יבש בבית", משחזר חגי. "לקחתי מכונת גילוח וגילחתי את החזה ואת הכתפיים, כדי לראות איך אני נראה בלי שיער. התוצאה היתה מהממת. ללא שיער, הגוף נראה יותר מחוטב ויותר מעוצב.

 

"על הסרת השיער בלייזר קיבלתי תגובות מדהימות. בחדר הכושר שבו אני מתאמן בתל- אביב כולם מורידים שיער. כל חבריי מסירים שיער. זה הפך להיות כל-כך איני. אתה משקיע כל-כך הרבה כסף ומאמץ בבניית הגוף בחדר הכושר, אז הסרת שיער היא עוד שלב שיגרום לך להרגיש יותר טוב עם עצמך. כשאני מסתכל במראה אני מרגיש מצוין. זה הוסיף לי הרבה מאוד ביטחון עצמי. פעם התביישתי אפילו להוריד חולצה".

 

חגי מוצא את עצמו בדור הביניים של הורדת השיער. הוא מאבחן שלגברים צעירים ממנו בעשר שנים לא רק שאין התלבטות אם לעבור הסרת שיער, אלא שאלה מהם שאינם הופכים לחלקים הם יוצאי דופן. מבוגרים ממנו לא יודו שהם מסירים שיער.

 

"במסגרת עסקיי יוצא לי להיתקל בגברים מבוגרים שצומח להם שיער מהאוזניים. אני לא מבין איך הם הולכים ככה. אני חושב שאדם צריך להיות אסתטי, לשדר איניות ומוקפדות. הרושם הראשון שמתקבל כשאתה רואה אדם, שאינו טורח למגר את שער האוזניים שלו, הוא של רישול והזנחה. זה נותן לי, כמי שבא לעשות איתו עסקים, את ההרגשה שיהיה לי קשה להתקשר עסקית עם אדם כזה. אני חושב לעצמי, שאם הוא מזניח את עצמו, הוא בטח מזניח גם דברים אחרים".

 

כמו ערוגת פרחים

 

מנשה אלפי (40), סמנכ"ל תפעול בחברת מחשבים, עבר הסרת שיער לפני כחמש שנים, כשהתופעה עוד היתה בחיתוליה, מה שמקנה לו תחושה של חלוציות. "אני בנאדם עם מודעות אסתטית די גבוהה", הוא מעיד, "וברגע שזה התאפשר ניצלתי את האופציה והורדתי שיער מהחזה, הבטן, הידיים והגב".

 

- מה הפריע לך?

 

"סבלתי משיעור יתר. לא היו תגובות שהציקו לי, אבל זה פגם בביטחון העצמי שלי. היה לי גוף אתלטי עוד לפני ההסרה, אבל ההסרה סייעה להבליט את חיטוביו. בשנתיים הראשונות לאחר ההסרה בלייזר השיער כמעט נעלם לגמרי. לאחר מכן הופיעה צמיחה, אולם היא מתונה מאוד. גם היא מפריעה לי, ולכן פעם בחצי שנה אני עושה הסרת שיער בשעווה. אני לא יודע מה מצב הכאב בהסרת שיער בלייזר כיום, אבל בזמני הכאב בזמן הטיפול היה בעוצמות גבוהות. בהסרת שיער בשעווה הכאב הוא לפרק זמן מאוד קצר, כשעתיים מרגע הביצוע.

 

"אחרי הפעם הראשונה זה היה מוזר לאנשים לראות אותי בהופעתי החדשה, אבל ברגע שהסביבה מתרגלת, זה הופך להיות מודל לחיקוי. הרבה ביקשו ממני את מספר הטלפון של הרופא שאצלו הסרתי. בעקבותיי, אחי וגיסי עשו הסרה. למתלבטים אני אומר שאין להם מה לשקול, אני מאוד ממליץ".

 

אלפי מציין, שיש הבדל בקצב הצמיחה מחדש באזורים השונים. "בגב בקושי צומח, הוא כמעט נקי לגמרי. בחזה, בבטן ובידיים יש צמיחה מתונה. אני יכול לומר בוודאות, שנשים מעדיפות גברים חלקים. אשתי התלהבה מאוד. היא קיבלה בעל חדש.

 

"בהתחלה גברים הס תכלו על זה כדבר נשי, אבל היום כבר לא. כשאני מתאמן בחדר הכושר, אני מבחין מסביבי בגברים רבים נטולי שיער. חלקם מורטים את השיער בשעווה ואחרים בלייזר. יש שיפור גם מבחינת ההזעה. אני עושה התעמלות אירובית והרמת משקולות. אני עדיין מזיע, אבל בצורה אסתטית יותר. אתה לא כולך נוטף".

 

אלי בן-מרדכי (55), איש שיווק מנתניה, הסיר שיער לפני שנה וחצי בסדרה של כשבעה טיפולי לייזר. "נולדתי עם מודעות לטיפוח", הוא גורס, "ומצאתי לנכון להשקיע בטיפוח הגוף. רציתי לשמור על המראה הצעיר. בגיל 18 הייתי ממש חלק. אבל ככל שאתה מתבגר, יותר שיער צומח במקומות שבהם לא היית רוצה שהוא יצמח, כמו באוזניים ועל הגב. ככל שהגיל מתקדם, השיער שעל הראש מידלדל ושער הגוף מתעבה.

 

"אני לא הייתי שופע שער גוף, אבל בכל זאת העדפתי לעבור טיפול לייזר בשער הגב, החזה והבטן. זה לא יהיה נכון לומר שהורדתי שיער לגמרי, כי לא החלקתי את הגוף. ההגדרה המדויקת היא 'דילול'. זה דומה לערוגת פרחים סבוכה, שאתה מנכש ממנה את הפרחים אחד כן, אחד לא, כך שמעטה הפרחים פחות סמיך משהיה. אני לא עושה החלקה טוטלית, כי אשתי לא כל-כך אוהבת את זה. אני גם לא צריך את זה, אני לא שחיין.

 

"מי שרוצה להרגיש צעיר מכפי גילו, רצוי שיסיר שיער. כל אחד שמגיע לגילי, יש מקום שיחשוב על דילול. הדילול יוצא מאוד יפה. מבחינת המראה שהוא יוצר, אתה כמו חוזר כ-20 שנה אחורה".

 

- עלה בדעתך להיפטר משער בית-השחי?

 

"לא. לדעתי, זהו אחד הדברים שמבדילים בינינו לבין הנשים".


פורסם לראשונה 13/04/2004 14:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שכטר. חלק טבעי
סרנגה. חלק בעזרת הלייזר
צילום: חן מיקא
מנשה אלפי. "אשתי קיבלה בעל חדש"
צילום: חן מיקא
צילום: חן מיקא
ארז חגי. איניות מוקפדת
צילום: חן מיקא
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים