שתף קטע נבחר

בשבוע הבא: הכנסת תתעמת על ההתנתקות

"לא ייתכן ששרון לא יציג את תוצאות מסעו המדיני בפני הכנסת", טענה יו"ר סיעת מרצ-יחד זהבה גלאון, והיו"ר ראובן ריבלין הסכים - ואישר לקיים דיון מיוחד בפגרה, כולל הצבעה על הודעתו המדינית של ראש הממשלה. זה יהיה למעשה המבחן הפוליטי הבא של תומכי התנתקות ומתנגדיה

צחצוח חרבות פוליטי לפני המשאל: יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, קיבל את בקשתה של יו"ר סיעת מרצ-יחד ח"כ זהבה גלאון, והודיע על כינוס מיוחד של הכנסת שיתקיים ביום חמישי הבא, במהלך הפגרה, ויעסוק בתוכנית ההתנתקות ותוצאות ביקורו של ראש הממשלה בארה"ב.

 

בתום הדיון, יחליט ראש הממשלה האם תקיים הכנסת הצבעה על הודעתו המדינית. במרצ-יחד גייסו 25 חתימות של חברי כנסת כדי לקיים את הדיון - ומדובר למעשה באירוע הפוליטי המשמעותי ביותר, שיתקיים עד למשאל מתפקדי הליכוד שייערך ב-2 במאי.

 

על פי התקנון, הכנסת אינה יכולה לקבל החלטות אופרטיביות במהלך הפגרה, אי לכך לא צפויה לשרון סכנה פוליטית מהותית, אולם לו ולמתנגדיו תינתן ההזדמנות "למכור" את טיעוניהם בדבר המשאל אל מול המליאה.

 

שרון צפוי להציג את התמורות שהשיג מהאמריקנים בתמורה לנסיגה, ואילו מתנגדיו מסיעות הימין והליכוד יבקשו לטעון כי תוכניתו מסוכנת וכי למעשה לא השיג דבר מהנשיא בוש.

 

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ גלאון, טוענת כי דרשה את כינוס המליאה מסיבות ברורות: "בשל כבודה של הכנסת, ראש הממשלה חייב להציג את התוכנית ולהבהיר מהן התמורות המדיניות שקיבל מהאמריקנים. יש כאן כנסת ריבונית, ועם כל הכבוד למתפקדי הליכוד ולא יתכן שידלגו מעלינו".

 

גלאון הוסיפה כי מפלגת העבודה לא הצטרפה לבקשה לקיים דיון מיוחד, משום ש"יכול להיות שלמפלגת העבודה אין צורך לשמוע את התוכנית - כי הם כבר בממשלה. אבל יש כאן כנסת ואותה צריך לכבד".

 

ח"כ יולי אדלשטיין, ממתנגדי התוכנית, העריך כי הדיון יהווה "במה של שני הצדדים להביע את עמדתם. אני שמח על קיומו, כי התקשורת מגוייסת ומדגישה את העמדה המחייבת התנתקות ואילו עמדת המתנגדים בקושי נשמעת".

 

לדברי אדלשטיין, "סיעות הימין מבינות כי הדיון אינו מהווה תחליף למשאל בליכוד והם ימתינו לתוצאותיו - עד להחלטה על הפרישה מהממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
גלאון. ביקשה כינוס
צילום: מאיר פרטוש
צילום לע מ
ריבלין. אישר
צילום לע מ
צילום: מיכאל קרמר
אדלשטיין. במה לשני הצדדים
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים