שתף קטע נבחר

גוגל: הקישור לאתר האנטישמי ישאר

מנוע החיפוש הפופולרי בעולם הודיע אתמול כי לא יסיר את ההפנייה לאתר אנטישמי המוצג בשורה הראשונה של תוצאות חיפוש המילה "jew". הסיבה: רצון לשמור על אוביקטיביות

גוגל מוצאת את עצמה כבר מספר שבועות תחת מתקפה, לאחר שסירבה להסיר מתוצאות החיפוש שלה הפנייה לאתר אנטישמי. החברה הודיעה אמש (ג') כי אינה יכולה לשלול מגולשים את הגישה לאתר, מכיוון שזו תהיה הפרת ההבטחה להציג מידע לא משוחד - ולא משנה עד כמה החברה סולדת ממסריו של האתר.

 

האתר, Jewwatch, מעורר סערה ברשת, גם הישראלית, מאז התגלה כי הפנייה אליו מוצגת בשורה הראשונה של תוצאות החיפוש, בעת חיפוש המילה "Jew" בגוגל. האתר, בו נכתב שמטרתו "להשגיח מקרוב על קהילות וארגונים יהודיים ברחבי העולם", כולל קישורים לאתרים אנטישמיים רבים.

 

"האתר הזה בהחלט פוגע בי, אבל האוביקטיביות של הדירוג שלנו היא אחד מהעקרונות החשובים לנו ביותר", אמר סרגיי ברין, ממייסדי גוגל. "איננו נותנים לעמדותינו האישיות - פוליטיות, דתיות, מוסריות או אחרות - להשפיע על תוצאות החיפוש באתר", הוסיף ברין, וציין כי הוא יהודי.

 

לפני מספר שבועות החל משקיע נדל"ן מניו יורק להחתים גולשים על עצומה מקוונת, הקוראת לגוגל להסיר את האתר. נכון לאתמול, כללה העצומה למעלה מ-50,000 חתימות. בעבר הסירה גוגל הפניות לאתרים שעסקו בפעילות לא חוקית, כגון פדופיליה, או ניסו להטות את תוצאות החיפוש.

 

יושר מערכתי

 

ברין, שקיבל אינספור הודעות דואר אלקטרוני מחבריו, שהביעו התנגדות לאתר, אמר כי ההחלטה להמשיך ולהציג את האתר בתוצאות החיפוש נובעת מהרצון לשמור על יושר מערכתי בגוגל, אתר שבו תוצאות החיפוש וסדר הופעתן נקבעות על פי אלגוריתמים מורכבים. "איננו רוצים שאנשים יתערבו בקביעת תוצאות החיפוש המוצגות", הסביר.

 

לדבריו, מרבית האנשים שמחפשים מידע על יהדות או ארגונים יהודים משתמשים במילה "Jewish" בעת החיפוש, ולא במילה "Jew", שפעמים רבות מוזכרת בהקשר אנטישמי ומעליב. לפני ההתרגשות הנוכחית, מילת המפתח "Jew" הופיעה בכ-10 מיליון שאילתות, גילה ברין. "כעת היא מופיעה בפי 100 שאילתות".

 

הליגה נגד השמצה, שעוקבת אחר פעילות אנטישמית של קבוצות שונות, עומדת לצידה של ענקית החיפוש. "דירוגם של אתרי השנאה הללו אינו פרי של בחירה מודעת של גוגל, והוא תוצאה של מערכת דירוג אוטומטית בלבד", מסרה הליגה במכתב שפורסם באתרה.

פורסם לראשונה 14/04/2004 13:36

 

ייתכנו קשיים בגלישה לאתר עקב עומס גולשים.
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גוגל. "האוביקטיביות חשובה"
סרגיי ברין. "האתר פוגע בי"
מומלצים