שתף קטע נבחר

הרוג ו-3 פצועים בפיגוע התאבדות בארז

המחבל, תושב בית להייה שעובד במקום כבר שנתיים, הצליח לעבור את כל אמצעי האבטחה. הוא התבקש להרים את חולצתו, אך את המטען הסתיר כנראה במכנסיו. הוא פוצץ עצמו ליד טרמינל "מגן 12" באזור התעשייה. 3 שוטרי מג"ב וסלקטור נפגעו. למרות התרעה, הוחלט לא לסגור את מעבר הפועלים. החמאס ו"גדודי אל אקצה" נטלו אחריות משותפת: "זו נקמה על חיסול יאסין"

למרות התרעה נקודתית, שוב פיגוע קשה בארז - בפעם הרביעית מאז תחילת השנה: מחבל מתאבד פוצץ עצמו אחר הצהריים (שבת) בפתח אזור התעשייה שבצפון רצועת עזה. שוטר מג"ב, סמל-שני כפיר אוחיון, בן 20 מאילת, נהרג. עוד שני שוטרי מג"ב וסלקטור נפגעו, אחד מהם באורח קשה והשאר קל. 

 

לאזור התעשייה ארז נכנסים מדי יום כ-4,000 פועלים, כדי לעבוד במקום. הם נבדקים בטרמינל "מגן 12", ורק לאחר בדיקה קפדנית, שכוללת גלאי מתכות, ניתנת להם אפשרות להיכנס לאזור התעשייה. בנקודה זו בדיוק פוצץ עצמו המחבל, פאדי אל-עמודי (22), תושב בית להייה הסמוכה לארז. גופת המחבל, העובד בהיתר באזור התעשייה ארז מזה שנתיים, נמצאה מחוץ לאולם הבידוק.  

 

קצין בכיר בגזרה סיפר כי בזמן הבידוק הביטחוני, התבקש המחבל להרים את חולצתו - אולם המטען לא התגלה. על פי אחת הערכות, המטען הוסתר במכנסיים. עדי ראייה דיווחו על פיצוץ רב-עוצמה שנגרם.  

 

ז'ילבר ממן, חובש מד"א שהגיע ראשון למקום האירוע, סיפר: "הגענו למקום ברכב ממוגן ירי. ראיתי שהמקום עצמו הרוס כולו, אותם מחזות כמו בפיגוע שהיה כאן רק לפני חודשיים. הגג שבור, הרהיטים מפוזרים. טיפלתי בפצוע ראש שניגש אליי ובשאר הפצועים, שנפגעו בעיקר מרסיסים". 

 

בעקבות הפיגוע, נסגר מחסום ארז למעבר פועלים פלסטינים. אוטובוסים הסיעו את 2,900 הפועלים, שהספיקו להיכנס היום לאזור התעשייה, בחזרה לרצועה.   

 

"נקמה על חיסול יאסין"

 

השוטרים שנפגעו בדרגת פציעה חמורה יותר הובהלו לבית-החולים "סורוקה" בבאר-שבע. הפצוע אנושות הגיע לחדר הטראומה, שם מת מפצעיו. הפצוע באורח קשה סובל מפגיעת ראש. הוא הגיע בהכרה לבית-החולים אך הורדם, ועבר בדיקת הדמייה מוחית (C.T). שני הפצועים האחרים, בהם הסלקטור, הגיעו במצב קל ל"ברזילי" באשקלון כשהם סובלים מפגיעות רסיסים, האחד בראשו והשני בגפיו.

 

גם הפעם מדובר בפעולה משותפת של החמאס ו"גדודי אל אקצה" של הפתח, שנטלו יחד את האחריות לפיגוע ההתאבדות - וטענו כי בוצעה כנקמה על ההתנקשות בשייח יאסין.

 

בנקודה בה פוצץ עצמו המחבל, התפוצצה רק לפני שלושה חודשים מחבלת מתאבדת, בפיגוע בו נהרגו שלושה חיילים ומאבטח. היא טענה שברגלה פלטינה, במטרה לעורר רחמים ולעבור דרך הבידוק הביטחוני.   

 

הייתה התרעה נקודתית

 

גורמים בצה"ל אמרו ל-ynet כי אתמול התקבלה התרעה נקודתית לגבי האפשרות לפיגוע באזור התעשייה במעבר. אולם בהערכות מצב שנעשו הוחלט שלא לסגור את המעבר, ולאפשר כניסת פועלים לעבודה כמדי יום.

 

מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף שמואל זכאי, אמר כי "מדובר בפיגוע קשה, שיכול להסתיים בצורה קשה הרבה יותר". המחבל, סיפר זכאי, הצליח לעבור את כל אמצעי האבטחה ולהתפוצץ ליד כוח צה"ל מחוץ לאולם. המטען לא נשא חלקי מתכת, ונראה שזאת הסיבה שלא אותר בגלאי המתכות. 

 

בחודשים האחרונים אירעו מספר פיגועים במחסום, דרכו עוברים מדי יום סחורות ואלפי פועלים לשטח ישראל. לאחר הפיגוע האחרון, בו נהרגו ארבעה בני-אדם, בוצעו בצה"ל מספר פעולות על מנת למנוע התקרבות של מחבל לאולם בו נמצאים החיילים.

 

כעת ייבדק כיצד הצליח המחבל להתפוצץ באזור. תת-אלוף זכאי ציין כי האמצעים החדשים, שאמורים להיכנס למעבר ארז בעקבות המסקנות מהפיגוע הקודם, טרם הוכנסו, אולם גם אילו היו מוכנסים – הדבר לא היה מונע פיגוע מסוג זה. 

 

גורל המחסום לאחר ההתנתקות

 

במערכת הביטחון חוששים מאוד מהתגברות פיגועי הטרור בתוך רצועת עזה לקראת הנסיגה הצפויה, אותה ינסו ארגוני הטרור להציג כניצחונם שלהם. בנוסף, חוששים בצה"ל ובשב"כ מפינוי תחת אש, כפי שאירע בדרום-לבנון.  

 

בתוכנית ההתנתקות, כפי שפורסמה בסוף-השבוע במלואה, ישנה התייחסות לעתיד מעבר הפועלים. המשך פעילות אזור התעשייה, כך נכתב בתוכנית, הנו "בראש ובראשונה אינטרס פלסטיני מובהק".

 

עוד נכתב כי "ישראל תשקול להשאיר את אזור התעשייה במתכונתו הנוכחית בשני תנאים: קיום הסדרים ביטחוניים מתאימים, והכרה מפורשת של הקהילה הבינלאומית, כי המשך קיומו של אזור התעשייה במתכונתו הנוכחית לא ייתפס כהמשך שליטה ישראלית באזור".

 

אפשרות אחרת שנשקלת היא העברת אזור התעשייה לאחריות גורם פלסטיני או בינלאומי מוסכם. "ישראל תבחן, יחד עם מצרים, אפשרות הקמת אזור תעשייה משותף בגבול רצועת עזה, מצרים וישראל", כך נכתב בתוכנית, שהופצה בין השרים ועומדת בפני משאל בקרב מתפקדי הליכוד. 


פורסם לראשונה 17/04/2004 16:08

 

בהכנת הידיעה השתתפו עופר מאיר, עלי ואקד ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעבר ארז (ארכיון)
צילום: דובר צה"ל
צילום רפרודוקציה: ג'ו קוט
כפיר אוחיון
צילום רפרודוקציה: ג'ו קוט
צילום: איי אף פי
המחבל, פאדי אל-עמודי. עבד שנתיים בארז
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
פינוי הפצועים ל"סורוקה"
צילום: איי אף פי
מומלצים