שתף קטע נבחר

ישראל התנקשה במנהיג החמאס רנטיסי

טילים שוגרו מהאוויר לעבר מכוניתו בעזה. הוא נהרג עם שומר ראשו ונהגו. אלפים בעזה ובגדה הפגינו ותבעו נקמה. מאז התמנה כיורשו של יאסין, שהה רנטיסי במסתור. בצה"ל המתינו לשעת כושר, ומבהירים שאין קשר בין התקיפה לפיגוע בארז: לפני שבועיים בוטלה ברגע האחרון פעולה דומה. בחמאס מחפשים שוב יורש

פחות מחודש אחרי ההתנקשות ביאסין, הורגת ישראל גם את יורשו: שעות ספורות לאחר הפיגוע באזור התעשייה ארז, שוגרו אמש (שבת) שני טילים מן האוויר לעבר מכוניתו של ד"ר עבד אל-עזיז רנטיסי בעזה - שכבר ניצל ביוני אשתקד מניסיון התנקשות. 

 

רנטיסי, יורשו של השייח' יאסין בהנהגת החמאס בשטחים, נפגע אנושות בתקיפה. הוא הובהל לבית-החולים "שיפא", שם מת מפצעיו. נהרגו גם שומרו האישי, אחמד אל-ע'ורה, ונהגו אכרם נסאר.

 

במספר שכונות בעזה שררה עלטה מוחלטת, בעקבות פגיעה בתשתיות החשמל. אלפים התגודדו מול בית-החולים, ותבעו נקמה בישראל. הפגנות דומות התקיימו גם במוקדים שונים בגדה.    

 


מכוניתו של רנטיסי בה בוצעה ההתנקשות
צילום: רויטרס

 

מאז התמנה רנטיסי כמחליפו של יאסין, הוא לא חדל מאיומים על ישראל. "עוצמת התגובה נגד ישראל תהיה כעוצמת המכה", כך הצהיר בראיון שהעניק לאחרונה לעיתון הלונדוני הערבי "א-שרק אל-אווסט".

 

בראיון אמר רנטיסי: "התוכנית הציונית נמשכת, והיא שמה לה למטרה לפגוע בקיום הפלסטיני ובסוגייה הפלסטינית. התשובה לתוכנית זו היא המכות שאותן תנחית ההתנגדות. התגובה הבאה תלויה בגדודי עיז א-דין אל-קסאם. אינני יודע מה הם מתכננים, אולם אני מבקש מאללה שהתגובה תהיה כעוצמת האסון".

 

בעקבות הריגתו של השייח' יאסין, התלבטו בחמאס האם למנות לו יורש רשמי, או לפצל את ההנהגה בין פנים וחוץ. כעת, משחוסל גם רנטיסי, לא ברור מי יוביל את התנועה בשטחים. ראש הלשכה המדינית של התנועה, חאלד משעל, קרא מדמשק לראשי החמאס ברצועה לבחור במהירות מנהיג חדש, אך לא לפרסם את שמו.

  

בצה"ל חיכו לשעת כושר

 

בשבועות האחרונים שהה רנטיסי במקום מסתור. ככל הנראה, אמש ביקש להגיע לראשונה אל ביתו. במערכת הביטחון ניצלו את שעת הכושר בה לא היו אזרחים רבים סביבו - ותקפו.

 

גורם ביטחוני בכיר הבהיר שאין קשר בין הפיגוע בארז לבין ההתנקשות ברנטיסי, שמהווה יעד לפגיעה זה זמן רב. ל-ynet נודע מפי מקור ביטחוני, כי בצה"ל תיכננו להתנקש ברנטיסי כבר לפני כשבועיים. כל ההכנות הושלמו, אולם הביצוע נדחה ברגע האחרון. באותו ערב נפוצו שמועות ברחבי המדינה, על כך שישראל התנקשה במנהיג החמאס.    

 

בסביבת ראש הממשלה אמרו אמש כי "אין ספק שרנטיסי הוא בן מוות, לאור מספר הפיגועים שהוציא". שרון ובכירים במערכת הפוליטית והביטחונית הבהירו שוב ושוב כי הפגיעה בראשי הטרור תימשך, גם לאחר ההתנקשות ביאסין. ה"אור הירוק" לחיסול הנהגת ארגוני הטרור ניתן לאחר הפיגוע באשדוד.  

 

מדיניות החיסולים של צה"ל חודשה בתחילת השנה, לאחר הפסקה בת מספר שבועות. חיל האוויר תקף מאז שש פעמים בעזה.


פורסם לראשונה 17/04/2004 20:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פחות מחודש אחרי יאסין. רנטיסי
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
ניסיונות ההחייאה בבית-החולים בעזה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
אלפים תבעו נקמה
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
פינוי הפצועים מהפיגוע בארז. התקיפה - חמש שעות אחרי, "וללא כל קשר"
צילום: איי אף פי
מומלצים