שתף קטע נבחר

חנן פורת מציג: תפילה מיוחדת נגד ההתנתקות

חבר הכנסת לשעבר ומראשי גוש אמונים, חיבר תפילה מיוחדת לשלום ההתיישבות, בעקבות תוכנית ראש הממשלה לעקירת התנחלויות. לדבריו, "יש לומר אותה במקביל למערכה על מתפקדי הליכוד". פורת אינו מצפה שהתפילה בלבד תעשה את העבודה, אלא גיבש, יחד עם מועצת גוש קטיף ומועצת יש"ע, תוכנית אלטרנטיבית להתנתקות - "תוכנית שתי האצבעות"

"ואף כל החושבים עליהם רעה לעקור בנים מגבולם, מהרה הפר עצתם וקלקל מחשבתם", כך כתב ח"כ לשעבר הרב חנן פורת, בתפילה שחיבר בימים האחרונים לשלום ההתיישבות ביהודה, שומרון ועזה לנוכח תוכנית ההתנתקות.

 

"התפילה נועדה להפנים בלבנו את ההכרה, כי המאבק על ההתיישבות בארץ ישראל אינו רק מאבק מדיני וביטחוני, אלא מאבק רוחני על קודשי האומה ויסודות אמונתה. מי שנותן ידו לעקור יישובים מאדמתם, פוגע לא רק במתיישבים עצמם, אלא במורשת היהודית ובתפילת הדורות", אמר הרב פורת. הוא אף יוצא בבקשה לציבור המתפללים ולגבאים לומר את התפילה ולהפיץ אותה בבתי הכנסת.

 

הרב חנן פורת, מוותיקי מפעל ההתיישבות ביש"ע, מייסד גוש אמונים וחבר כנסת ותיק לשעבר, הדגיש: "במקביל למערכה המעשית עם מתפקדי הליכוד, יש להתכונן גם לתפילה, כיעקב אבינו בשעתו".

 

נוסח התפילה

 

"אבינו שבשמים, צור ישראל וגואלו

ברך את בניך אהוביך היושבים בכל מרחבי ארץ קודשך

ומכוננים את עפרה, מנגב ועד גולן ומירדן ועד ים

ובהם בניך היקרים הנאחזים במסירות ובהתמדה –

בחבלי יהודה, שומרון וחבל עזה.

 

"אבינו מלכנו, השב שבות עמו ומשיב בנים לגבולם!

אנא חזק את רוחם ואמץ את לבם, לעמוד איתן

נוכח אויבנו הקמים עלינו לבקש את נפשנו.

ואף כל החושבים עליהם רעה לעקור בנים מגבולם

מהרה הפר עצתם וקלקל מחשבתם

למען יחלצון ידידיך ויישבו לבטח בארצם.

 

"ריבונו של עולם, הודע שיש לך אהובים בעולמך!

וקיים בנו את הדבר שהבטחתנו ע"י עמוס נביאיך:

"ונטעתים על אדמתם ולא ינתשו עוד מעל אדמתם"

מעתה ועד עולם.

 

"תפילה תמיד צריכה להיות רלוונטית ומחוברת למציאות. ישנו חשש לעקירת יישובים", אמר פורת ל-ynet, "ויש מקום לתפילה לריבונו של עולם שישמור על בניו ועל אהוביו ולא ייתן שיעקרו בנים מגבולם".

 

הרב פורת הוסיף כי "חשוב לציין שאנחנו לא עוסקים רק בנושא פוליטי-ביטחוני, אלא גם יהודי, שנוגע למורשת היהודית ולתפילת הדורות. אני מאמין גדול בכוחה של תפילה".

 

על החלטתם של השרים בנימין נתניהו ולימור לבנת לתמוך בתוכנית ההתנתקות של ראש הממשלה, אמר פורת: "חבל עליהם. הם נכשלו. לבנת התגלתה כסמרטוט. צר לי מאוד על השרה לבנת, על החשיבה הלא יהודית שלה והלא ציונית. נתניהו היה תמיד שבשבת. אבל יכול עוד להיות מצב שהציבור מלמטה יאמר דבר אחר. שום דבר אינו סגור".

 

התוכנית האלטרנטיבית להתנתקות

 

מלבד כתיבת התפילה גיבש פורת בימים אלו, בשיתוף עם מועצת גוש קטיף ומועצת יש"ע, תוכנית אלטרנטיבית לתוכניתו של שרון. התוכנית נקראת "תוכנית שתי האצבעות", שמטרתה לבסס את הביטחון וההתיישבות בחבל עזה זה לצד זה. התוכנית גובשה לאחר התייעצות עם גורמי ביטחון.

 

על פי התוכנית, ציר הרוחב כיסופים-גוש קטיף, המחבר את גוש קטיף למדינת ישראל וחוצה את רצועת עזה, יורחב בחלקו המזרחי לרוחב של כקילומטר ויגודר משני צדדיו בגדר ביטחון משוכללת (דוגמת גדר ההפרדה). גדר זו, אשר תקיף את כל גוש קטיף (כולל כפר דרום) ותגיע עד הים, תמנע כניסה בלתי מבוקרת של פלסטינים לגוש קטיף.

 

מתחת לציר כיסופים-גוש קטיף, תיחפר מנהרה שתאפשר מעבר ישיר של האוכלוסיה הפלסטינית בין עזה לרפיח, בדומה לתוואי כביש האורך הקיים כיום. משני צידי המנהרה יוצבו מחסומי צה"ל, אשר יאפשרו פיקוח מדוקדק על מעבר אנשים וסחורות. בדרך זו יהפוך ציר כיסופים-גוש קטיף למעין "ציר פילדלפי" מספר 2, נוסף על ציר פילדלפי העובר כיום בגבול ישראל-מצרים.

 

עוד בתוכנית, להרחיב גם את ציר קרני-נצרים, שמדרום לעיר עזה כשגדר ביטחון מקיפה אותו ומנהרה לאוכלוסיה הפלסטינית עוברת תחתיו. בכך יהפוך ציר זה לציר פילדלפי מספר 3, שימנע מעבר מחבלים ואמצעי לחימה לעזה.

 

רצועת עזה תחולק לשלוש נפות

 

במסגרת "תוכנית שתי האצבעות", תחולק רצועת עזה לשלוש נפות, אשר יקיימו מינהלים עצמאיים שינהלו את החיים השוטפים של האוכלוסיה הפלסטינית בתחומים המוניציפליים, הכלכליים והחברתיים. נפות אלה יוכלו לקיים ביניהן מערכות קשר ותיאום ולשתף פעולה בכל התחומים שבסמכותן, אך האחריות הביטחונית תשמר באופן מלא בידי ישראל.

 

לטענת יוזמי התוכנית, יתרונותיה הבולטים באים לידי ביטוי בשילוב ההתיישבות והביטחון למקשה אחת. התוכנית תבסס את ההתיישבות בחבל עזה על ידי חיבורה בפועל למדינת ישראל, באמצעות צירי רוחב ותחזק את ביטחונה באמצעות גדר מקיפה ויעילה.

 

היוזמים טוענים עוד שהתוכנית תשנה את התודעה הלאומית והביטחונית כלפי יישובי חבל עזה ותביא לגידול משמעותי של האוכלוסיה היהודית ולפיתוח נרחב של התיירות באזור.

 

בתחום הביטחון, סבורים היוזמים, מהווה התוכנית מחסום יעיל מפני הכנסת אמצעי לחימה ומאפשרות שליטה ביטחונית אפקטיבית על כל הרצועה. זאת בניגוד לתוכנית ההתנתקות, הכרוכה בעקירת יישובים ומשדרת חולשה ביטחונית ומדינית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
מאמין בכוחה של תפילה. פורת
צילום: זום 77
צילום: אלכס קולומויסקי
"שבשבת". נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: איי אף פי
התנחלות בשטחים. תפילה חדשה?
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
פגיעה במורשת היהודית. פינוי מאחז
צילום: איי פי
מומלצים