שתף קטע נבחר

גלעד שרון: "זרקתי את הקלטות לפח הזבל במשק"

בנו של רה"מ נאלץ לשבור את זכות השתיקה, והעיד על המסמכים והקלטות שדורשת ממנו המשטרה למסור בפרשת האי היווני. הוא ביקש שוב ושוב "לחדד את השאלה", הכחיש קבלת שוחד והביע צער על שאין ברשותו את הקלטות, "שהיו יכולות להוכיח זאת". למה בעצם הקליט את אפל? "לא הכל שולם לי, חשבתי לתבוע פעם, כשהחוזה נחתם - זרקתי". התביעה לא "קונה" את הגרסה ודורשת להאשימו בביזוי ביהמ"ש. ההחלטה - בתחילת מאי

"השמדתי את הקלטות, והיום אני מצטער שאין לי אותן. אם הן היו בידי, הן היו מראות שאין דבר וחצי דבר נגדי. איוולת היא לחשוב שאדם שמקבל שוחד יקליט את זה". דברים אלה נשמעו היום (ג'), סוף-סוף בפומבי, מפיו של גלעד שרון - מעל דוכן העדים בבית-המשפט.  

 

לאחר חודשים ארוכים של ויכוחים על מהות זכות השתיקה, האשמות הדדיות, פלפולים משפטיים וערכאות חוזרות ונשנות, נדרש היום בנו של ראש הממשלה למסור לראשונה את גרסתו בעניין הקלטות, הנוגעות לפרשת האי היווני. הוא העיד בדלתיים פתוחות בבית-משפט השלום בפתח-תקווה.   

 

 

"מסרתי את כל המסמכים שהיו לי במהלך עבודתי", אמר שרון הבן, בהתייחס לראיות העיקריות בפרשה, אותן דורשת ממנו המשטרה להפקיד . "אני לא יכול לזכור את כל המסמכים שראיתי, אבל מסרתי את כל מה שהיה בידי, וכל מה שהעלתי על הדעת שיכול להיות במקום כלשהו, אולי אצל דוד אפל. הכנתי פניה אליו וביקשתי ממנו שיעביר לי אותם. באשר לקלטות, מעולם לא היו בידי קלטות וידיאו, ורק מצפייה בטלוויזיה, התברר לי שצולמתי בסתר ללא ידיעתי וללא הסכמתי".

 

על קשריו עם הקבלן ואיש העסקים דוד אפל, שמואשם במתן שוחד לראש הממשלה, אמר גלעד שרון: "עבדתי עם דודי אפל עוד בתקופה שקדמה לחתימת החוזה במאי 2000, זאת על סמך סיכום בעל פה שהיה בינינו.

 

"במהלך 1999, מאחר ולא כל מה שסוכם שולם לי, ביצעתי מספר הקלטות כדי לתעד את הסיכומים, על-מנת שיוכלו בעת הצורך לשמש ראייה בבית-המשפט לשם אכיפת הסיכום בינינו, לתבוע את מה שמגיע לי. משנחתם החוזה במאי 2000, והוכנסו בו הסיכומים הקודמים, מבחינתי, הצורך בקלטות האודיו הפך מיותר. השמדתי אותן, זאת לפני שנודע לי על החקירה. היום אני מצטער על כך".  

 

"איפה הזבל, במדינת אוטופיה?"

 

הדיון בבית-המשפט בפתח-תקווה היה אחד הסוריאליסטיים שנראו בעת האחרונה. שרון הבן עמד באי-נחת מופגן מול שאלות התובעת, איטה נחמן, וחזר על המנטרה: "מה שהיה לי מסרתי. היכן שהעליתי על דעתי שעשוי להיות משהו נוסף, הכנתי פנייה".

 

את אותה תשובה אמר שרון לפחות עשר פעמים, כאשר פעמים רבות ביקש מהשופטת, ליה לב-און, לחדד את השאלה, ולאחר שהוסבר לו - שוב חזר על תשובתו הלקונית. באחת הפעמים, אמר בזעם: "אני חושב שלא מבינים אותי כאן", ושוב חזר על המשפט - לאט יותר.   

 

כאשר נשאל על-ידי השופטת מתי בדיוק השמיד את הקלטות, טען שרון: "אני לא זוכר מתי זה היה. זו לא דרכי להקליט. אני לא הייתי גאה בזה. עשיתי את זה בלית ברירה. כשלא היה לי עוד צורך בהן, זרקתי אותן".

 

התובעת הקשתה: "לאן זרקת את הקלטות?"

גלעד שרון ביקש לחדד את השאלה.

התובעת: "לאן?"

שרון: "לפח הזבל". 

התובעת: "היכן פח הזבל? במדינת אוטופיה? בישראל? במשק?" 

שרון: "במשק".

התובעת: "לפני או אחרי התשלומים שקיבלת מדודי אפל?"

שרון: "לפני שנגמרו התשלומים"

התובעת: "לא פחדת שימצאו את הקלטות בפח הזבל?" 

בנקודה זו התערב פרקליטו של שרון, עו"ד מיכה פטמן: "יש לו את השב"כ שישמור עליו".

שרון: "זה לא שאלה של הפחדים שלי או של האומץ שלי".

 

"ביזה את בית-המשפט"

 

בדברי הסיכום אמר עו"ד פטמן: "אנחנו לא מתלהבים לעבוד בשביל המשטרה ולחקור עבור התביעה, אך אנחנו ממלאים אחר הוראות בית-המשפט. זה בלתי אפשרי לזכור כל מסמך מבין מאות מסמכים, ואם הם רוצים לציין עוד מסמכים או עוד חוזים, שיגידו לנו בדיוק למה הם מתכוונים. אנו מוכנים לעשות כל מה שצריך לעשות". 

 

הסניגורים הבהירו כי אם שרון ייחקר שוב, אין בכוונתו לשתף פעולה עם המשטרה, "בשל ההדלפות". עם זאת, הם מוכנים לדון עם הפרקליטות במסמכים שהיא מבקשת לקבל לידיה.   

 

עו"ד איטה נחמן, מפרקליטות מחוז המרכז, אמרה: "אנו סבורים שזה לא הגיוני ולא מתקבל על הדעת ששרון השמיד את אותן קלטות לפני שקיבל את כל הכסף. מדובר בקלטות שיש להן ערך כלכלי, ולא זורקים אותן סתם לפח. בית-המשפט צריך לומר לו שהוא לא מאמין לסיפור, אין בו היגיון, ולמצוא אותו אשם בביזיון בית-המשפט". כנשאלה על-ידי השופטת מה היא מציעה לעשות, השיבה נחמן: "אני משאירה לבית-המשפט להחליט האם להטיל עליו עונש מאסר או קנס".

 

בסיום הדיון דחתה השופטת את החלטתה ל-2 במאי. בינתיים, היא קיבלה את ההצעה של עו"ד פרופ' קנת מן, במסגרתה יישלחו מחר מכתבים לאנשים מהם אמור מרשו לקבל את המסמכים שטרם השיג. בין השאר, מדובר על מסמכים מרואה החשבון שלו, אורי הרפז.


פורסם לראשונה 20/04/2004 17:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
יואשם בביזוי? גלעד שרון בביהמ"ש, היום
צילום: אבי כהן
צילום: מיכאל קרמר
לא הכל שולם. אפל
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים