שתף קטע נבחר

המרגל מרדכי ואנונו: "אני גאה ומאושר, אין יותר סודות"

אחרי 18 שנים, השתחרר "מרגל האטום" מהכלא, סימן "וי" לתומכיו - ונשא "נאום לאומה" באנגלית. בין היתר טען: "אנשי מוסד חטפו ולקחו אותי בספינה מאיטליה לקיסריה; "סינדי" שהוצגה בתקשורת - לא היתה סינדי האמיתית; הטיפול בכלא היה "ברברי"; קורא לפתוח את הכור האטומי לפיקוח בינלאומי; לא רוצה לגור במדינת ישראל". ברחבת כלא "שקמה" באשקלון פרצו עימותים בין מפגיני ימין ושמאל

אחרי 18 שנים, "מרגל האטום" מרדכי ואנונו משתחרר - ומדבר: "לכל מי שקורא לי בוגד, אני אומר שאני גאה במעשי ומאושר שהם הצליחו. אין לי סודות יותר. כל הבולשיט על הסודות מת. אין לי עוד סודות. הם פורסמו לעולם כולו". כך אמר בשערי כלא "שקמה" באשקלון ואנונו, בהצהרה ראשונה לתקשורת עם שיחרורו.

 

ואנונו בן ה-49, לבוש בחולצה לבנה ועניבה שחורה, סימן "וי" לתומכיו שוב ושוב ונראה נרגש מאוד. הוא טיפס על שערי הכלא ונופף לתומכיו, ואנשי השב"ס נאלצו להרגיעו.

 

הוא הצהיר מול המיקרופונים הרבים: "אני מרדכי ואנונו, האיש מאחורי הכתבה ב'סאנדיי טיימס' מ-5 באוקטובר 1986, הכתבה על הנשק הגרעיני של ישראל. נחטפתי ברומא, איטליה, על ידי שני מרגלים ישראלים, שסיממו אותי ולקחו אותי לחוף מבודד. משם בסירת קומנדו לקחו אותי לספינה, שבה הוחזקתי כבול למיטה. דיברו איתי רק אנגלית. אחרי 7 ימים הגענו לחוף קיסריה. הועברתי לכלא אשקלון ב-7 באוקטובר".

 

גרסתו זו של ואנונו שונה ממה שפורסם עד כה בפרשה. הוא נשאל על סוכנת המוסד "סינדי", שכביכול פיתתה אותו - והשיב: "היא לא היתה סוכנת של המוסד, אלא סוכנת אמריקנית של ה-FBI או ה-CIA. ראיתי את התמונה שפירסמו - זאת לא סינדי האמיתית. היא היתה אשה צעירה מפילדלפיה, בת 26, ביליתי איתה שבוע ואני מכיר אותה".

 

הוא המשיך: "אני כאן מאז החטיפה ועד היום, 17 שנים וחצי, זוכה לטיפול ברברי ואכזרי. הכלא הזה נשלט על ידי השב"כ והמוסד, והשומרים ואנשי שב"ס רק מצייתים להם ולהוראות שלהם. מטרת 18 שנות הבידוד היתה להוציא אותי מדעתי, וזה לא הצליח. סבלתי כאן 18 שנה כי אני נוצרי. אם הייתי יהודי, לא הייתי סובל כך. אני סמל לכך שאדם חופשי יכול לשרוד, ורוח חופשית יכולה להתקיים. לא ניתן להשתיק את חופש הביטוי".

 

ואנונו הוסיף: "אני לא רוצה לחיות במדינת ישראל, אני מקווה שאוכל לעזוב בעתיד. אינני חושב שיש מקום למדינה יהודית. אני קורא לפתוח את הכור האטומי בדימונה לפיקוח בינלאומי. אמשיך לדבר נגד כל החימוש הגרעיני. אני רוצה שהנשיא בוש, וטוני בלייר וולדימיר פוטין וגראהרד שרדר ידברו על סודות הגרעין הישראלים ועל שיתוף הפעולה הגרעיני".

 

מרגל האטום התעקש כל העת לדבר בשפה האנגלית, מאחר ולדבריו - "אם ישראל לא נותנת לי לדבר עם אזרחים זרים - לא אדבר אתכם בעברית. זו מדיניות דיקטטורית של אפרטהייד".

  

ומה הלאה? ואנונו הדגיש כי ברצונו לפתוח בדרך חדשה, ללמוד היסטוריה ולא לעסוק עוד בנושא שבעטיו נכנס לכלא "לישראל אין מה לפחד ממני", הדגיש. הוא נכנס לבסוף למכוניתו של אחיו מאיר, ועמו עזב את שערי הכלא, כשתומכיו מריעים לו. לאחר נסיעה של כמה מאות מטרים עבר למסחרית גדולה יותר - שיצאה לכנסיה האנגליקנית בירושלים.

 

במקום שררה כל העת המולה רבה, וכוחות גדולים של משטרה ניסו למנוע עימותים בין כמאה מפגיני השמאל והימין במקום, שהפגינו בעד ונגד השיחרור. במקום פרצו קטטות שהגיעו אף לקללות וחילופי מהלומות. "בוגד" זעקו מפגיני הימין בראשות ברוך מרזל, "איש שלום", השיבו תומכי ואנונו.

 

  

 
מורדכי ואנונו
צילום: ערוץ 2

  

משבר של הרגע האחרון

 

קודם לשיחרור, נפתר משבר של הרגע האחרון: מפקד הכלא, גונדר משנה יוסי מקדש, אמר בסביבות השעה 10:00 כי ואנונו לא מסר לשלטונות הכלא את הכתובת בה יתגורר. בני משפחתו החליטו שלא לשכנו במתחם "גבעת אנדרומדה" ביפו - בעקבות הפרסום התקשורתי הרב שהביא לחשש לפגיעה בו. אי מתן הכתובת עיכב את השיחרור.

 

עם פרוץ המשבר, התערבו היועץ המשפטי של שירות בתי הסוהר ואחיו של מרדכי, מאיר ואנונו, ושוחחו עם גורמי הכלא. פרקליטו של ואנונו, עו"ד עודד פלר, סיפר כי "הכתובת הועברה בצורה דיסקרטית לגורמי הביטחון". בשעה 10:30 נודע סופית שהכתובת נמסרה - והשחרור יתקיים.

 

מפקד הכלא סיפר הבוקר ל-ynet כי ואנונו התעורר בשעה 06:00 לספירה אחרונה, ולאחר מכן חזר לישון. "בשעה 06:45 הוא עוד שכב במיטתו כשכיסוי שחור על עיניו", אמר. מפקד הכלא הוסיף כי בקרב האסירים לא מורגשת התרגשות מיוחדת: "ואנונו לא היה אסיר פופולרי. כבר שמעתי קריאות מצד אסירים כגון 'ברוך שפטרנו' וכדומה". 

 

גונדר משנה מקדש ציין כי לגבי המסמכים שהוחרמו מואנונו, "הוחזרו רובם לאחר בחינה מדוקדקת, אולם חלקם נשארו עדיין בבדיקה של משרד הביטחון, כמו למשל רישומים שערך במהלך תקופת כליאתו - ורק לאחר שייבחנו יוחלט האם להחזיר לו אותם או לאו".

 

תומכי ואנונו שהגיעו מחו"ל התייצבו סמוך לשעה 08:00 מול שערי הכלא כשבידיהם שלטים וכרזות. מאוחר יותר שיחררו על רקע שירה ותרועת חצוצרות עשרות יונים לבנות אל מול חומות הכלא. לדבריהם, כדי לסמל את העובדה שואנונו שוחר שלום.

 

לצד התומכים שהגיעו מחו"ל הגיעו למקום גם חברי הוועד הישראלי למען ואנונו, ובהם פעיל השמאל גדעון ספירו. "התחושה היא של שמחה גדולה, אבל עדיין מצפה לנו מאבק משפטי לגבי הסרתן של המגבלות", הדגיש ספירו.

 


מחוץ לכלא שקמה ואנונו שחרור הפגנה שלטים
צילום: תומריקו

   

גם ח"כ עיסאם מחול מחד"ש הגיע כדי לתמוך בואנונו. לדבריו, "בימים האחרונים נוצרה אווירה ציבורית קשה מול ואנונו. אם ואנונו יפגע רק אדם אחד צריך לשאת באחריות וזה ראש הממשלה. הוא עשה מעשה, שילם את המחיר וכעת אין לאף אחד זכות לעצור בעדו ולמנוע ממנו מלהיות אדם חופשי".

 

כמה מאנשי הימין הקיצוני במקום ניסו לתקוף את מחול, בקריאות "מוות לערבים". כוחות המשטרה הצליחו לחלץ בשלום את חבר הכנסת.

 

מנגד, הגיעו לאתר גם עשרות פעילי ימין, שהפגינו נגד שיחרורו של ואנונו. חלק מהמפגינים התעמתו עם מפגיני השמאל. יש לציין כי אתמול, רגע לפני השחרור, התקבלו איומים על חייו של מרדכי ואנונו: פעילי ימין קיצוני המליצו לו "לא לצאת מפתח הבית".

 

שירות בתי הסוהר התיר באופן חריג לצוותי התקשורת הרבים מהארץ ומחו"ל לצלם את ואנונו יוצא משערי הכלא, גם מתוך החצר הפנימית. החנייה המרכזית אף פונתה לחלוטין מכלי רכב - עבור צוותי הצילום.

   

18 שנה בכלא

 

ב-1986 הדליף מרדכי ואנונו, שעבד כפקח קרינה בקרייה למחקר גרעיני בדימונה, את סודות הגרעין של ישראל. הוא בחר לעשות זאת באמצעות העיתון הבריטי "סאנדיי טיימס". אנשי "המוסד", באמצעות הסוכנת "סינדי" (שריל חנין), לכדו אותו בבניין מגורים ברומא, משם הוברח לישראל על סיפון אוניית סוחר של "צים".

 

את 18 השנים האחרונות בילה ואנונו ביחידה נפרדת בכלא "שקמה" באשקלון. 27 הארגזים, בהם נמצא ציודו, הוכנו בתאו. 65 ארגזים נוספים נלקחו על-ידי אחיו, אשר ומאיר. לדברי מערכת הביטחון, חלק מהארגזים, שהכילו מידע ביטחוני מסווג - הוחרמו. 

 

כתובתו החדשה של ואנונו, היתה אמורה להיות גבעת אנדרומדה, פרויקט הנדל"ן היוקרתי ביפו. הבוקר נודע כי מי ששכר עבור ואנונו את הדירה היוקרתית במקום, עבור יותר מ-4,000 דולרים בחודש, היה תאגיד השידור הבריטי, ה-BBC. אולם כעת כלל לא ברור אם יגור שם.


פורסם לראשונה 21/04/2004 00:14

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ואנונו מסמן "וי" לתומכיו
צילום: לע"מ
צילום: ערוץ 2
מתכונן ליציאה מהכלא ועונב עניבה
צילום: ערוץ 2
צילום: תומריקו
ואנונו עם אחיו מאיר
צילום: תומריקו
צילום: ערוץ 2
במכונית בין המפגינים
צילום: ערוץ 2
צילום: תומריקו
כלא שקמה. מתח ועימותים
צילום: תומריקו
צילום: ערוץ 2
הכומר שהטביל את ואנונו, בין המפגינים
צילום: ערוץ 2
מומלצים