שתף קטע נבחר

האקרים נעצרו במבצע בינלאומי

מפלג עברות המחשב במשטרת ישראל עצר שלושה צעירים מאזור המרכז, בחשד שפרצו תוכנות והפיצו אותן באינטרנט. המעצר בוצע במסגרת "האקדמיה", מבצע בינלאומי רחב היקף ובשיתוף ה-FBI ומדינות נוספות

חוקרי מפלג עברות מחשב ביחידה הארצית לחקירות הונאה של משטרת ישראל עצרו אתמול שלושה צעירים ממרכז הארץ, בחשד שפרצו תוכנות מסחריות והפיצו אותן באינטרנט. המעצרים בוצעו במסגרת "האקדמיה", מבצע בינלאומי רחב היקף, בו שיתפו פעולה חוקרי ה-FBI ורשויות החוק ב-13 מדינות נוספות.

 

תחילתה של הפרשה לפני מספר חודשים, עם פתיחתה של חקירה שביצע ה-FBI לגבי ארגון בינלאומי שנחשד כי ניצל את האינטרנט להפצת תוכנות מסחריות. הארגון הקרוי Fair Light, מוכר גם בכינוי FLT. על-פי החשד הפיץ הארגון בין היתר את התוכנות: Adobe Photoshop Corel draw, Microsoft Office ומשחקים פופולריים לקונסולות PS2 ו-Xbox וכן סרטי קולנוע מהחדשים ביותר שיצאו לאקרנים.

 

חברי הארגון, שפעלו ממדינות אירופאיות שונות, בהן אנגליה, ספרד, צרפת, הולנד, גרמניה וכן מארה"ב, סינגפור וישראל - נהגו לגנוב עותקים של תוכנות בטרם יצאו לשוק, לפרוץ את ההגנה על התוכנה ולאחר מכן להפיצה באתרי משנה, מהם ניתן היה להוריד את התוכנה למחשב הביתי.

 

"נזקים כספיים של מאות מיליוני דולרים"

 

שרתי האינטרנט שהפעיל FLT היו פרוסים במדינות שונות, עובדה שהקשתה על רשויות אכיפת החוק המקומיות לפעול נגדו. "השרת שנתפס בישראל תוחזק על ידי שני אזרחים הולנדים, ואילו החשוד הישראלי תפעל אתר שנמצא באוניברסיטה בארה"ב", סיפר ל-ynet מאיר חיון, ראש צוות החקירה במשטרת ישראל.

 

לדבריו, "בהולנד לבדה אותרו 18 מטרות (שרתים, חברי ארגון וכו'), בארה"ב היו כ-80 מטרות, חלקן מתייחסות לשרתים פעילים וחלקן לחברי ארגון שונים, שהיו אחראים על גניבת התוכנות מחברות הייטק, פריצה של התוכנה והפצתה באתרי אינטרנט".

 

חיון סיפר כי השרת שפעל בישראל מביתו של אחד החשודים בפרשה, הכיל למעלה מ-6,500 תוכנות, משחקים וסרטים. "מדובר בנזקים כספיים הנאמדים במאות מיליוני דולרים", העריך חיון, והוסיף, "אובדן זכויות יוצרים מסתכם בסכומי עתק".

 

תוך 25 דקות

 

הפשיטה על חברי הארגון נערכה אתמול בשעה 16:00 בכל העולם, על מנת שניתן יהיה לעצור את כל החשודים בו זמנית, זאת בעקבות הפקת לקחים בפעולות דומות שבוצעו בעבר, ונכשלו בחלקן, עקב תקשורת בין חברי הארגון. "במבצעים קודמים לקח 16 דקות בין הרגע שדפקה המשטרה בדלת, ועד שכל השרתים הורדו", ציין חיון.

 

בעקבות הפשיטה נעצרו עשרות אנשים בעולם. בישראל נתפס אחד מבכירי FLT, צעיר בן 24 ממרכז הארץ וכן שני חשודים נוספים. חיון העריך כי מרבית חברי הארגון נתפסו. חלק מהחשודים אף היו מועסקים בחברות הייטק ותפקידם היה לגנוב את התוכנות המקוריות ולהעבירן לידי "צוות הפורצים". לדברי המשטרה, אנשי הארגון היו מסוגלים לקבל תוכנה מוגנת, לפצחה ולהפיצה באינטרנט בתוך 25 דקות בלבד.

 

"בשלב זה", אמר חיון, "אנחנו עדיין בראשית החקירה ולא ברור באלו עברות יואשמו השלושה. יתכן וישנן עברות נלוות שאנחנו לא מודעים להן". העונש על עברות דומות מגיע לכשלוש שנות מאסר בפועל וקנסות גבוהים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתפסו 6,500 תוכנות, משחקים וסרטים. אילוסטרציה
מומלצים